Gdy słyszymy o zabiegach wypełniających, do głowy przychodzą nam dwie nazwy – botoks i kwas hialuronowy. Substancje te są bardzo popularne i nieodłącznie kojarzą nam się z zabiegami upiększającymi. Choć może wydawać się to zaskakujące – zarówno kwas hialuronowy, jak i botoks, posiadają zupełnie inny skład, właściwości i różny jest zakres ich zastosowania. Jakie różnice uwidaczniają się, gdy porównamy kwas hialuronowy i botoks?
Botoks i kwas hialuronowy – różnice
Gdy porównamy oba preparaty okazuje się, że więcej między nimi różnic niż podobieństw. Mimo tego, że ich głównym zadaniem jest efekt odmłodzenia, odpowiedniego wyboru pomiędzy nimi dokonamy jedynie wtedy, gdy zestawimy ich skład oraz właściwości.
Botoks to substancja produkowana przez bakterie, a jej nazwa pochodzi od toksyny botulinowej. Bardziej znaną, choć niekoniecznie przyjemną nazwą botoksu jest jad kiełbasiany. Początkowo substancja ta, ze względu na jej umiejętność spowalniania nerwów, stosowana była w okulistyce, np. w czasie terapii zeza. Bardzo szybko botoks znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej – okazało się, że jego podstawowa funkcja, a więc „zamrażanie” nerwów, świetnie sprawdza się jako preparat służący redukcji zmarszczek.
Kwas hialuronowy z kolei jest substancją, która powstaje w naszym organizmie i pomaga wzmacniać powłoki komórkowe. Produkowana jest przez fibroblasty, a więc elementy tkanki łącznej właściwej. Wraz z wiekiem możemy zaobserwować stopniowe zanikanie kwasu hialuronowego, co skutkuje widoczną utratą elastyczności skóry – szczególnie w okolicach twarzy. Zabiegi przeprowadzane w klinikach medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego służą więc – najprościej rzecz ujmując – przywróceniu skórze jędrności.
Kwas hialuronowy a botoks – co wybrać?
Wybór pomiędzy kwasem hialuronowym a botoksem powinien wynikać przede wszystkim z naszych indywidualnych potrzeb. Każda z tych substancji posiada swoje charakterystyczne właściwości i zapewnia nieco odmienne efekty.
Botoks możemy wybrać wówczas, gdy zaobserwowaliśmy na skórze bardzo wyraźne i głębokie zmarszczki. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu przeprowadzane są najczęściej w okolicach czoła i oczu. Za sprawą swoich właściwości botoks pozwala na trwałe wypełnienie nawet najbardziej widocznych bruzd, takich jak lwia zmarszczka czy wszelkiego rodzaju zmarszczek poprzecznych, jakie pojawiają się na naszej twarzy nie tylko ze względu na wiek, ale również z powodu wzmożonej mimiki. Efekty, które osiągamy przy pomocy botoksu, są trwałe.
Na zabieg z kwasem hialuronowym możemy się zdecydować wtedy, gdy zauważymy na naszej twarzy negatywne działanie grawitacji, a skóra straci swoją jędrność i świeżość. Kwas hialuronowy jest wypełniaczem, do którego głównych zadań należy nadanie objętości i podniesienie zwiotczałej skóry. Zabiegi przeprowadzane z jego wykorzystaniem dotyczą najczęściej ust i policzków. Za sprawą kwasu hialuronowego możemy również wymodelować naszą twarz, nadać jej pożądany kształt i zdecydowanie ją odmłodzić. Kwasem hialuronowym wypełnimy również usta.
Porównanie kwasu hialuronowego i botoksu pozwala zauważyć, że wybór pomiędzy tymi substancjami zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań. Jeżeli chcemy na stałe pozbyć się głębokich zmarszczek, które wytworzyły się na naszej twarzy pod wpływem czasu i mimiki, lepiej postawić na botoks. Jeżeli jednak zależy nam na regularnej, poprawiającej wygląd twarzy i przywracającej świeżość terapii – kwas hialuronowy sprawdzi się doskonale.