Call Now Button

Opadające kąciki ust – co zrobić?

Czy często słyszysz, że wyglądasz smutno, mimo że masz dobry nastrój? Problem mogą stanowić opadające kąciki ust. Nadają one twarzy posępnego wyrazu, który trudno jest ukryć. Jednak ten problem da się rozwiązać! Dowiedz się, jakie są domowe i specjalistyczne sposoby na poradzenie sobie z opadającymi kącikami ust. 

Dlaczego kąciki ust opadają?

Opadające kąciki ust - co zrobićMożemy wyróżnić dwie przyczyny opadających kącików ust: pierwsza związana jest z utratą jędrności skóry, druga zaś z nadmierną pracą mięśni w tym obszarze. Jeśli obserwujesz w okolicach swoich ust zmarszczki i obwisłą skórę, to zapewne problem powoduje słaba jędrność tkanek. Wraz z wiekiem skóra traci wiele związków, które utrzymują jej odpowiednią jędrność i napięcie. Dlatego łatwo poddaje się sile grawitacji i tkanki zaczynają opadać. W skórze tworzą się też bruzdy i załamania, które nazywamy zmarszczkami. Bruzdy pionowe obecne w okolicach ust mogą optycznie ciągnąć je w dół. Wszystko to powoduje, że twarz nabiera ponurego, smutnego wyrazu, niezależnie od Twojego nastroju.

Drugim powodem opadających kącików ust może być zbyt duże napięcie mięśniowe. Winę za ten stan ponosi w szczególności mięsień obniżacz kąta ust. Jak sama nazwa wskazuje, mięsień ten odpowiedzialny jest za ściąganie kącików ust w dół. Razem z innymi mięśniami, położonymi w rejonie ust, powinien on pracować harmonijnie. Czasem jednak jego aktywność jest zbyt intensywna, co powoduje efekt opadania kącików ust. W niektórych przypadkach mamy do czynienia zarówno z napięciem mięśniowym, jak i wiotką skórą wokół ust.

Opadające kąciki ust – domowe sposoby

Z opadającymi kącikami ust spowodowanymi nierównomierną pracą mięśni można próbować poradzić sobie domowymi sposobami. Jeśli problem nie jest bardzo zaawansowany, dobrze sprawdzą się ćwiczenia z zakresu tzw. jogi twarzy. Ćwiczą one mięśnie wokół ust, co wpływa na ich harmonijną pracę. 

Przykładowe ćwiczenia na opadające kąciki ust:

  • zaciśnij między wargami ołówek lub długopis, a następnie postaraj się wykonać uśmiech;
  • zaciśnij pięści i podeprzyj mocno swoje policzki kłykciami palców, następnie zawiń wargi na zęby, i spróbuj się uśmiechnąć.

Ćwiczenia należy wykonywać powoli, w 2-3 seriach przynajmniej po 10 razy. Ważna jest też regularność – najlepiej jest ćwiczyć codziennie. Taki trening pomaga nieco zaktywizować mięśnie odpowiedzialne za uśmiechanie się, a dzięki temu zniwelować dysproporcje w napięciu mięśniowym. 

Jak podnieść kąciki ust – zabiegi

Ćwiczenia wykonywane w domu niestety nie zawsze będą skuteczne. W takim przypadku warto wybrać się do specjalisty z zakresu medycyny estetycznej, który stwierdzi przyczynę problemu i zaproponuje skuteczne zabiegi. W Skin-Medic proponujemy Ci dwa najskuteczniejsze zabiegi na podniesienie opadających kącików ust:

Wypełnienie ubytków wokół ust

Jeśli powodem opadających kącików ust jest utrata jędrności skóry i powstawanie załamań, najlepiej sprawdzi się podanie kwasu hialuronowego. Substancja ta jest biozgodna z ludzkim organizmem, więc ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Kwas hialuronowy doskonale uzupełnia ubytki tkankowe, dzięki czemu jest niezawodnym remedium na zmarszczki. Po aplikacji kwasu hialuronowego w okolice ust znikną bruzdy, nadające twarzy posępnego wyrazu. Skóra stanie się też lepiej napięta i ujędrniona. Kwas hialuronowy może również zostać wykorzystany do wymodelowania ust, czyli delikatnego wywinięcia ich do góry. Dobór właściwej metody oparty jest na dokładnej analizie stanu ust i skóry wokół nich.

Botoks na podniesienie kącików ust

W przypadku, gdy przyczyna opadających kącików ust leży w nadmiernym napięciu mięśnia obniżacza kąta ust, najlepszym rozwiązaniem jest botoks. Dzięki aplikacji toksyny botulinowej blokujemy przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co powoduje miejscowe rozluźnienie mięśni. Jest to więc metoda na relaksację zbyt napiętych mięśni, które ściągają kąciki ust w dół. Warto pamiętać, że wokół ust pracuje wiele różnych mięśni, a botoks zostaje podany tylko w jedno, czy kilka konkretnych punktów. Nie należy się więc obawiać sztucznego efektu „maski”, ponieważ naturalna mimika twarzy zostanie zachowana. Zabieg spowoduje jednak, że dużo łatwiej będzie się uśmiechać, a usta nie będą już układały się w  „podkówkę”.

Shopping Cart
Scroll to Top