Call Now Button

Delikatna skóra – jak o nią dbać?

Czy Twoja skóra jest często zaczerwieniona, czasem podrażniona i nigdy nie wiesz, jak zareaguje na nowy kosmetyk? Sygnały te świadczą o tym, że masz bardzo delikatną i reaktywną skórę. Wymaga ona szczególnej uwagi i bardzo rozważnego dobierania kosmetyków. Dowiedz się, jak pielęgnować taką skórę!

Delikatna skóra – czym się cechuje?

Delikatna skóra - jak o nią dbaćDelikatna skóra to skóra skłonna do podrażnień i nadmiernych reakcji na substancje występujące w kosmetykach, a także na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo pojawia się na niej zaczerwienienie, które jest trudne do ukrycia. Może też występować suchość skóry, świąd i pieczenie. Ale niekiedy na takiej cerze pojawiają się też problemy trądzikowe – w takim przypadku pielęgnacja może szczególnie sprawiać problemy.

Nadmierna reaktywność skóry może być uwarunkowana dziedzicznie, ale czasem też wynika z nieprawidłowej pielęgnacji. Skóra może stać się bardzo delikatna i wrażliwa też pod wpływem pewnych negatywnych czynników zewnętrznych. Może to być zbyt intensywne wystawianie jej na promieniowanie UV, czy agresywne substancje chemiczne. Delikatna skóra ma często uszkodzoną barierę hydrolipidową, dlatego tak mocno reaguje na różne bodźce z zewnątrz.

Jak dbać o delikatną skórę?

Jeśli Twoja skóra jest delikatna i bardzo reaktywna, zadbaj przede wszystkim o odbudowanie bariery hydrolipidowej. Pełni ona funkcję naturalnej ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, więc jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne. W celu odbudowania bariery ochronnej, dobrze jest przez pewien czas stosować czysty olej roślinny bezpośrednio na skórę. Następnie należy przykrywać go kremem okluzyjnym (zabezpieczającym przed utratą wody). 

Najlepiej stosować oleje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak olej lniany, olej z pestek malin, olej konopny, czy olej z ogórecznika. Oleje te nie są komedogenne, co oznacza, że nie powinny obciążać skóry przetłuszczającej się. Do substancji okluzyjnych należą zaś np. skwalan, masło Shea, alkohol cetylowy. Warto więc szukać tych składników w kremach, które nakładasz na warstwę oleju. Stosowanie takiej procedury jest zalecane przez ok. 2-4 tygodnie, a po tym czasie można sięgnąć po inne składniki aktywne.

Jeśli masz skórę delikatną, ostrożnie stosuj substancje, takie jak retinol, czy mocne kwasy. Jeśli chcesz po nie sięgnąć, zacznij od bardzo niskich stężeń i obserwuj reakcje Twojej skóry. Najlepiej jednak jest korzystać z tego typu substancji pod okiem specjalisty, np. w gabinecie medycyny estetycznej. 

Zabiegi dla skóry delikatnej 

Skóra delikatna może również skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, a w wielu przypadkach jest to nawet wskazane. Jeśli obawiasz się mocnych kwasów, czy zabiegów przerywających ciągłość skóry, wybierz łagodne terapie, które poprawią jakość Twojej cery. Należą do nich m.in. peeling kawitacyjny oraz kuracja kwasami migdałowym, laktobionowym i glukonolaktonem.

Peeling kawitacyjny dla cery delikatnej

Delikatna skóra wymaga specjalnej opieki i ostrożnego dobierania składników aktywnych. Zamiast więc działać agresywnymi peelingami chemicznymi, lepiej postawić na delikatne ultradźwięki. Peeling kawitacyjny sprawdzi się doskonale, ponieważ łagodnie oczyszcza skórę i usuwa zrogowaciały naskórek. Dzięki temu cera jest wyraźnie odświeżona, a także gładka i dobrze nawilżona.

Peeling kawitacyjny również usuwa ze skóry nadmiar sebum i oczyszcza pory. Jest więc bardzo dobrym wyborem także wtedy, jeśli masz problem z krostkami lub zaskórnikami. Ultradźwięki stymulują też mikrokrążenie, co sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona. Cera po peelingu znacznie lepiej przyjmuje składniki odżywcze, dzięki temu mogą one efektywniej zadziałać. W efekcie skóra staje się lepiej odżywiona i pełna blasku.

Kompleks kwasów: migdałowy, laktobionowy, glukonolakton

Zabieg z wykorzystaniem łagodnie działających kwasów to idealny wybór dla delikatnej skóry. W terapii tej stosujemy substancje o działaniu oczyszczającym, rozjaśniającym, regenerującym. Kompleks kwasów dla cery delikatnej zawiera m.in. kwas laktobionowy, który doskonale też wycisza stany zapalne skóry. Wzmacnia on także barierę hydrolipidową, co jest szczególnie istotne w przypadku reaktywnej skóry. Z kolei kwas migdałowy ujednolica koloryt cery i wspomaga jej odnowę. Glukonolakton działa przeciwzapalnie i wygładzająco. Po terapii specjalnie dobranymi kwasami delikatna skóra staje się lepiej odżywiona, wzmocniona i nawilżona.

Shopping Cart
Scroll to Top