Call Now Button

Jak dbać o cerę dojrzałą?

ceradojrzalaJeśli widzisz, że Twoja cera staje się coraz bardziej wiotka i tworzą się na niej pierwsze zmarszczki, pomyśl o modyfikacji swojej pielęgnacji. Zadbaj o swoją cerę w odpowiedni sposób, a znacznie poprawisz jej stan i spowolnisz proces starzenia. Sprawdź, jak pielęgnować na co dzień cerę dojrzałą oraz z jakich zabiegów warto skorzystać!

Cera dojrzała – co oznacza?

Niezależnie od podstawowego typu cery (cera sucha, mieszana, tłusta lub normalna) w pewnym wieku staje się dojrzała. Określenie to oznacza skórę, która przechodzi przez naturalny proces starzenia się, w efekcie którego traci swoją jędrność.

Jak wygląda proces starzenia się cery?

Cera zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, gdyż mniej więcej w tym okresie zaczyna zanikać kolagen. Początkowo zmiany te nie są widoczne, aż do momentu, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki. Z czasem proces ten postępuje coraz szybciej. Dochodzi do atrofii, czyli zanikania komórek skóry. Staje się ona cieńsza, bardziej wiotka i wrażliwa. Cera łatwiej się wysusza, zmienia się struktura kolagenu i elastyny, co skutkuje mniejszą elastycznością. Zanika również kwas hialuronowy, odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. 

Szybkość procesu starzenia się cery jest zależny od wielu czynników. Z reguły zmarszczki widoczne są szybciej na cerze suchej, ponieważ jest ona odwodniona i brakuje jej wystarczającej ilości lipidów, tworzących barierę ochronną. Dlatego osoby posiadające cerę suchą powinny zwracać szczególną uwagę na nawilżanie i odbudowę bariery hydrolipidowej, aby opóźnić proces starzenia.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku cer tłustych i przetłuszczających się – w tych przypadkach zwykle pierwsze oznaki starzenia pojawiają się później. Cera tłusta produkuje dużą ilość sebum, dzięki czemu woda jest skutecznie zatrzymywana w naskórku. Skóra taka jest też grubsza i stanowi lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, niż skóra sucha.

Starzenie się skóry może zostać przyspieszone przez różne dodatkowe czynniki, np. nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne, zaburzenia hormonalne, czy choroby. Nie bez znaczenia jest też dieta – jeśli będzie bogata w przetworzoną żywność, alkohol, substancje sprzyjające stanom zapalnym (np. dużą ilość cukru) cera będzie miała zmniejszone zdolności regeneracyjne.

Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Cera dojrzała charakteryzuje się zmniejszoną jędrnością i odwodnieniem. Skóra zaczyna opadać, co skutkuje zniekształcaniem się owalu twarzy. Można zauważyć często tzw. chomiki, czyli opadające policzki lub zwiotczałe kąciki oczu. Widoczne stają się zmarszczki, na początku mimiczne – zwykle w rejonie czoła (tzw. lwia zmarszczka), zmarszczki w okolicach oczu, czy ust. Zmiany na początku są drobne, ale z czasem pogłębiają się, tworząc wyraźne bruzdy na twarzy. Mogą również być obecne przebarwienia, wynikające z nieprawidłowej produkcji melaniny.

Dojrzała skóra na twarzy jest również bardziej podatna na wysuszenie, ponieważ zmniejsza się jej zdolność do utrzymania wody. Naskórek ulega też intensywniejszym rogowaceniu, co powoduje, że skóra staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Gruczoły łojowe nie funkcjonują już tak sprawnie jak wcześniej, więc zmniejsza się produkcja sebum. Co za tym idzie, osłabia się też bariera ochronna skóry i zwiększa podatność na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych. W niektórych przypadkach jednak cera dojrzała ma nadal tendencje do nadmiernej produkcji sebum. Zawsze więc należy uważnie obserwować swoją skórę i  dobierać kosmetyki w zależności od jej potrzeb.

Dieta przy cerze dojrzałej

Młode osoby, które nie mają większych problemów ze skórą, na ogół nie zauważają negatywnego wpływu diety na stan swojej cery. Z czasem jednak można zaobserwować, że cera coraz gorzej reaguje na nieprawidłowe odżywianie. Jeśli więc dostrzegasz u siebie pierwsze oznaki starzenia, to przede wszystkim zadbaj o swój jadłospis i tryb życia. Unikaj alkoholu, który odwadnia organizm i osłabia procesy regeneracji (wpływa niekorzystnie m.in. na sen, co z kolei skutkuje pogorszeniem stanu skóry). 

Zatroszcz się o to, aby w Twojej diecie nie zabrakło naturalnych przeciwutleniaczy. Neutralizują one wolne rodniki i przez to hamują proces starzenia. Do substancji takich należą m.in.: witamina A, C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B. Sięgaj po jak największą ilość warzyw i owoców, produkty pełnoziarniste i zdrowe oleje roślinne. Nie zapominaj też o piciu min. 1,5-2 litrów wody dziennie.

Jak dbać o cerę dojrzałą?

Podstawą jest wieloetapowa pielęgnacja oraz dobór właściwych kosmetyków. Cerze dojrzałej często trzeba poświęcić nieco więcej czasu i uwagi, niż młodej skórze. Jednak dodatkowy wysiłek przyniesie ogromne korzyści w postaci piękniejszej, lepiej nawilżonej i jędrniejszej cery.

Jak oczyszczać cerę dojrzałą?

Oczyszczanie to krok, bez którego nie można wyobrazić sobie skutecznej pielęgnacji. Niemal każdej kobiecie zdarzyło się jednak chociaż raz w życiu pójść spać bez zmycia makijażu. Jest to jednak duży błąd! O ile w młodości takie zachowanie niekoniecznie od razu wywoła negatywne konsekwencje, o tyle w starszym wieku może bardzo mocno odbić się na kondycji skóry. Dlatego nie warto zapominać o dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu cery.

Do demakijażu najlepiej wybrać olejek, mleczko lub płyn micelarny, przeznaczony dla cery dojrzałej. Jeśli cera jest sucha, warto już na tym etapie postawić na składniki nawilżające, które będą wspomagać barierę hydrolipidową skóry. W przypadku cery przetłuszczającej się można wybrać preparaty lżejsze, normalizujące produkcję sebum. Po zmyciu makijażu cerę najlepiej jeszcze dodatkowo umyć, żelem lub pianką, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Wielu ekspertów odradza stosowanie mydła, które może wysuszać skórę. Niektóre mydła mają jednak dodatkowe właściwości nawilżające, warto więc przetestować reakcję swojej skóry na te produkty. Zdecydowanie nie polecanym składnikiem kosmetyków jest alkohol, który może przesuszać i podrażniać cerę.

Odpowiednie tonizowanie cery dojrzałej

Część preparatów myjących i woda mogą podwyższać naturalny odczyn pH cery. Dlatego po jej oczyszczeniu zalecana jest tonizacja. Warto wybrać produkt, który będzie miał właściwości nawilżające i przeciwstarzeniowe. W przypadku cery nadmiernie wydzielającej sebum, można wybrać kosmetyk normalizujący pracę gruczołów łojowych. Zamiast klasycznego toniku, można sięgnąć po hydrolat o odpowiednim pH (ok. 5,5). Jest to tzw. woda roślinna, powstała jako dodatkowy efekt produkcji olejków eterycznych. Zawiera niewielką ilość olejku eterycznego, ma więc słabsze w porównaniu do niego właściwości, ale dzięki temu działa łagodniej. Dla cery dojrzałej suchej polecane są hydrolaty z kocanki, róży damasceńskiej, czy neroli, zaś dla cery dojrzałej z tendencją do przetłuszczania się – hydrolaty z bławatka, lawendy lub zielonej herbaty. 

Nawilżanie i odżywianie cery dojrzałej

W wielofazowej pielęgnacji cery, jaka jest polecana przez wielu specjalistów, warto sięgnąć po serum. Ten skoncentrowany kosmetyk jest prawdziwym zastrzykiem substancji odżywczych. Cera dojrzała powinna zaprzyjaźnić się zwłaszcza z serum antyoksydacyjnym, które działa przeciwstarzeniowo. Serum takie powinno zawierać substancje przeciwutleniające, np. witaminę C, witaminę E, czy kwas ferulowy. Warto pamiętać, że jest mocno skoncentrowanym produktem, więc zwykle nie ma potrzeby stosowania go codziennie.

Etapem nie do przecenienia w pielęgnacji cery dojrzałej jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Konsystencję i skład kremu najlepiej dopasować do indywidualnych potrzeb skóry. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na substancje odbudowujące barierę hydrolipidową i opóźniające proces starzenia: oleje roślinne (np. makadamia, olej z awokado, czy ze słodkich migdałów), kwas hialuronowy, witaminy oraz koenzym Q10. Należy chronić skórę przed słońcem, warto więc stosować kosmetyki z filtrami (SPF 30 lub 50).

Jakie zabiegi dla cery dojrzałej?

Procesu starzenia nie da się całkowicie zatrzymać, ale można skutecznie go spowolnić, a nawet na pewien czas odwrócić jego efekty! Służą temu nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej:

Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest jedną z substancji kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Niestety, wraz z wiekiem jego ilość maleje, a na cerze pojawia się coraz więcej zmarszczek. Te nieestetyczne oznaki starzenia można jednak zniwelować poprzez ponowne dostarczenie skórze tej substancji. Zabieg wypełnienia zmarszczek z użyciem kwasu hialuronowego skutecznie rozprawi się z niechcianymi bruzdami na twarzy, zwłaszcza zmarszczkami mimicznymi. Kuracja jest przy tym w pełni bezpieczna, a pierwsze efekty widoczne są natychmiastowo. 

ABO liquid – remedium na zmarszczki mimiczne

Alluzience ABO liquid to innowacyjna forma toksyny botulinowej typu A, niezrównanej w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Produkt działa rozluźniająco na mięśnie, których skurcze powodują tworzenie się bruzd. Niwelując ciągłe kurczenie i rozkurczanie się mięśni wygładza cerę i zmniejsza widoczność zmarszczek. Dzięki temu zabiegowi można więc skutecznie zniwelować np. lwią zmarszczkę, czy kurze łapki. Wykazuje też niezwykle szybkie działanie – rezultaty zobaczysz już po upływie 1 doby!

Plasma Complex – naturalne odmłodzenie

Plasma Complex to zabieg polegający na ostrzykiwaniu twarzy preparatem wytworzonym z krwi pacjenta lub pacjentki. Krew zawiera cenną fibrynę bogatopłytkową, która dzięki wyizolowaniu w specjalnej aparaturze jest w stanie skutecznie zainicjować proces regeneracji skóry. Dzięki zastosowaniu materiału autologicznego zabieg nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych, co wpływa na jego wysoki poziom bezpieczeństwa. Efektem zabiegu jest głęboka rewitalizacja, która skutkuje spłyceniem zmarszczek, poprawą kolorytu i struktury cery. Skóra staje się też bardziej jędrna i lepiej odżywiona.

Shopping Cart
Scroll to Top