Call Now Button

Kwasy na twarz – jak wybrać?

kwasy na twarzKwasy w ostatnim czasie stały się popularnym elementem pielęgnacji. Duże powodzenie zawdzięczają z pewnością swojemu wszechstronnemu działaniu – z ich pomocą można uporać się z licznymi problemami skórnymi. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób dobrać kwas do swojej cery i problemów. Nie każda substancja nadaje się bowiem dla każdego rodzaju skóry. Dowiedz się, jakie kwasy będą najlepsze dla Ciebie i na co zwrócić uwagę w ich wyborze!

Kwasy na twarz – jak działają?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów na twarz mają szeroki wachlarz możliwości. Za ich pomocą można nie tylko oczyścić i odświeżyć skórę, ale również poradzić sobie z wieloma niedoskonałościami. Kwasy świetnie sprawdzają się w problemach trądzikowych, zmarszczkach, przebarwieniach. Wiele z nich nadaje się również do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej. Zabiegi kwasowe mają też działanie odmładzające, gdyż niwelują zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry.

Kwasy na twarz można zastosować zarówno podczas pielęgnacji domowej, jak i przy profesjonalnych zabiegach. Jednak produkty dedykowane do stosowania w domu mają bezpieczniejsze stężenia, aby niedoświadczona osoba nie zrobiła sobie krzywy. Kwasy aplikowane samodzielnie powinny być dobierane bardzo ostrożnie i w niewielkich stężeniach. Mogą one wtedy delikatnie oczyszczać, rozjaśniać, czy wygładzać cerę. Jeśli natomiast zależy Ci na mocniejszym działaniu, warto sięgnąć po medyczne peelingi kwasowe, wykonywane przez profesjonalistów.

Rodzaje kwasów na twarz

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kwasów, które występują zarówno peelingach, jak i innych kosmetykach. Kwasy jednak należy dobierać kierując się przede wszystkim typem cery oraz rodzajem problemu. Dlatego przed włączeniem kwasów do swojej pielęgnacji, koniecznie zapoznaj się z ich działaniem. Poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych kwasów, jakie można stosować na twarz.

Kwasy AHA (owocowe)

Kwasy alfa-hydroksylowe, zwane też owocowymi są najpopularniejszą grupą kwasów, stosowaną w kosmetyce i medycynie estetycznej. Kwasy AHA mają bardzo wszechstronne działanie, dlatego niemal każdy typ cery znajdzie wśród nich coś dla siebie. Niektóre z nich nadają się bardziej do cer tłustych, inne sprawdzą się w pielęgnacji cery wrażliwej i suchej. Do grupy kwasów AHA należą m.in. kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy i cytrynowy. 

Kwas migdałowy na twarz działa łagodnie, wykazując potencjał rozjaśniający, oczyszczający i przeciwbakteryjny. Kwas glikolowy działa nieco głębiej od migdałowego, pobudzając odnowę komórkową skóry. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, doskonale więc radzi sobie z problemami cery dojrzałej. Kwas cytrynowy z kolei niweluje zmiany pigmentacyjne i działa rozświetlająco, polubi go zatem cera ziemista, szara, z przebarwieniami. Kwas mlekowy na twarz natomiast działa nawilżająco i rozjaśniająco, jest więc dobrym wyborem dla cery suchej i wrażliwej.

Kwasy BHA – kwas salicylowy

Wśród kwasów BHA (beta-hydroksykwasów) w zabiegach na twarz wykorzystywany jest tylko kwas salicylowy. Ten związek przeznaczony jest przede wszystkim dla cery borykającej się z nadmiarem sebum i wypryskami. Mocno oczyszcza skórę, a także reguluje procesy keratynizacji, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co również wzmaga skuteczność jego działania przeciwtrądzikowego. 

Kwas salicylowy na twarz można więc stosować przede wszystkim przy cerach tłustych, mieszanych, trądzikowych. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność przy jego używaniu, bo wyższe stężenia mogą mocno podrażnić skórę. Najlepiej więc zgłosić się na peeling kwasowy do specjalisty. Warto również wiedzieć, że kwasu salicylowego nie należy stosować w przypadku alergii na aspirynę.

Kwasy PHA

Do grupy kwasów PHA (poli-hydroksylowych) należą m.in. kwas laktobionowy i kwas L-askorbinowy. Kwasy te świetnie sprawdzą się w przypadku cery naczynkowej, objętej rumieniem. Kwas L-askorbinowy jest aktywną formą witaminy C, więc cechuje się właściwościami przeciwutleniającymi. Radzi sobie też z różnego typu przebarwieniami, a także pękającymi naczynkami. 

Kwas laktobionowy to z kolei sprzymierzeniec cery wrażliwej, który ma świetne właściwości nawilżające. W wyższych stężeniach wykazuje też działanie złuszczające, ale nie jest ono tak silne, jak w przypadku wielu innych kwasów. Nie powoduje więc podrażnień, za to działa antyoksydacyjnie oraz ujędrnia skórę. Kwas laktobionowy jest też dobrym wyborem dla cery dojrzałej, bowiem wygładza zmarszczki i redukuje oznaki starzenia. 

Kwasy na twarz w pielęgnacji domowej

Kwasy możesz stosować nie tylko w gabinetach medycyny estetycznej, ale także w domowej pielęgnacji. Dobrze jest jednak zachować ostrożność i najpierw dokładnie poznać potrzeby swojej cery. Dobór niewłaściwego kwasu lub zbyt dużego stężenia może bowiem skończyć się podrażnieniem. Najlepiej zacząć od łagodniejszych kwasów, takich jak kwas migdałowy, czy laktobionowy, stosowanych w niskich stężeniach. 

Używając kosmetyków z kwasami samodzielnie, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • W pielęgnacji domowej wybieraj niewielkie stężenia kwasu (maksymalnie do 10%).
  1. Włączaj kwasy stopniowo (najpierw raz w tygodniu, potem możesz zwiększyć np. do 2-3 dni w tygodniu).
  2. Dobieraj produkty precyzyjnie do potrzeb Twojej skóry.
  3. Przed zastosowaniem nowego produktu wykonaj test wrażliwości (próbę na niewielkiej powierzchni skóry).
  4. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremu z filtrem. 

Peeling kwasowy – jaki zabieg wybrać?

Domowa pielęgnacja kwasami nie będzie działać tak skutecznie, jak profesjonalne peelingi medyczne. Jeśli więc oczekujesz szybkiego i spektakularnego efektu, udaj się do gabinetu medycyny estetycznej, takiego jak Skin-Medic. W naszej klinice przeanalizujemy też stan Twojej cery i doradzimy Ci, jakiego rodzaju kwasy będą najlepsze dla Ciebie. Dysponujemy szeroką gamą produktów, które dostosowane są do potrzeb różnych rodzajów skóry. 

Peeling kwasowy dla cery trądzikowej

Wśród naszych peelingów medycznych ważne miejsce zajmują zabiegi dedykowane cerze tłustej i trądzikowej. Wypryski, zaskórniki i nadmiar sebum to bowiem bardzo częste problemy, z którymi zgłaszają się do nas klienci. W niwelowaniu tego rodzaju niedoskonałości dobrze sprawdzają się zwłaszcza peelingi monokwasami, np. kwasem salicylowym. Kwas salicylowy na twarz dokładnie oczyszcza pory, reguluje produkcję sebum i hamuje powstawanie zmian trądzikowych. Możemy również zastosować odpowiednie kwasy owocowe. Doboru właściwego preparatu dokonujemy na miejscu, po szczegółowym zapoznaniu się z problemem pacjenta lub pacjentki. 

Peelingi kwasami AHA – cera tłusta, sucha, mieszana

Wśród kwasów owocowych występuje wiele związków, które mogą być dopasowane do cer różnego typu. W Skin-Medic dokładnie badamy rodzaj skóry, aby dobrać odpowiedni składnik aktywny, jego moc oraz stężenie. Stosując kwasy owocowe AHA, możemy nawilżyć cerę, wygładzić ją, ale także zredukować wydzielanie sebum. Wspólną cechą tego typu peelingów kwasowych jest jednak intensywna odnowa naskórka. Dzięki procesowi złuszczania, skóra mocno się regeneruje, a dzięki temu jest odświeżona i odmłodzona. Zachodzi w niej też lepszy transport substancji odżywczych, co skutkuje sprawniejszym radzeniem sobie z negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Peeling kwasowy dla cery wrażliwej i naczynkowej

Cery reaktywne wymagają szczególnego podejścia, uwzględniającego ich specyficzne potrzeby. Lepiej więc z nimi nie eksperymentować, a nowe substancje wprowadzać stopniowo i pod kontrolą. Ale nawet te cery mogą skorzystać ze złuszczania kwasowego. Dla cery wrażliwej i naczynkowej idealnie sprawdzi się kompleks kwasów: migdałowy, laktobionowy, glukonolakton. Działają one delikatnie, nie podrażniając nadmiernie skóry. Jednocześnie dokładnie oczyszczają, wygładzają skórę i redukują widoczność naczynek. Cera staje się lepiej nawilżona, a jej koloryt jednolity. Dodatek glukonolaktonu sprawia, że peeling działa też antyoksydacyjnie i wzmacniająco na skórę.

Shopping Cart
Scroll to Top