Twoje usta często są spierzchnięte i łatwo pękają? Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, a każda z nich wymaga nieco innego podejścia. Zwykle jednak fundamentalne znaczenie ma odżywianie i dbanie o skórę warg. Dowiedz się, dlaczego usta pękają i jak temu przeciwdziałać!
Dlaczego pękają usta?
Skóra na wargach jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, przyspieszające proces starzenia. Powierzchnia ust traci wodę znacznie szybciej niż inne obszary twarzy. To dlatego właśnie w tym miejscu dość szybko pojawiają się drobne zmarszczki, a wargi stają się wysuszone i wiotkie. W efekcie czynniki takie, jak słońce, mróz, czy wiatr negatywnie wpływają na stan ust, które mogą być spierzchnięte lub popękane. Dzieje się tak również w przypadku, gdy nie zapewniasz im odpowiedniej ochrony na co dzień.
Pękające usta przyczyny mogą mieć też w niedoborach składników odżywczych. Częstym powodem spierzchniętych ust jest niewystarczająca ilość żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pękające usta oznaczać mogą też brak witaminy A lub witamin z grupy B. Inną przyczyną może być spożywanie niewystarczającej ilości płynów (min. 2 litry wody dziennie). Jeśli więc dotyka Cię ten problem, upewnij się w pierwszej kolejności, że Twoja dieta jest bogata w te niezbędne składniki. Być może już zmiana diety wystarczy, aby poprawić kondycję ust.
Kiedy konsultować pękanie ust?
Jeśli Twoje usta pękają i są podrażnione, warto też zwrócić uwagę na stosowane kosmetyki. Być może masz alergię na jakiś składnik używanych przez Ciebie pomadek? Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie, odstaw na jakiś czas szminki, których używasz. Wtedy będziesz mogła sprawdzić, czy to one były źródłem problemu. Jeśli jednak Twój problem nie znika, wargi są podrażnione, pojawia się pieczenie, czy świąd, najlepiej zasięgnąć opinii kosmetologa lub dermatologa.
Co pomoże na pękające usta?
Z problemem pękających ust w większości przypadków pomoże uporać się właściwa pielęgnacja i zabezpieczenie ich przed czynnikami zewnętrznymi. Stosuj więc odpowiednie preparaty, które mocno nawilżą Twoje usta i zapewnią im ochronę. W pomadkach ochronnych szukaj zwłaszcza takich składników, jak oleje roślinne (np. rycynowy lub jojoba), masło shea, witaminy A, B i E, alantoina czy pantenol.
Domowe sposoby na nawilżenie ust i zapobieganie ich pękaniu obejmują też regularne złuszczanie martwego naskórka. Jeśli jednak Twoje wargi są wrażliwe i łatwo ulegają podrażnieniom, zrezygnuj z gruboziarnistych peelingów. Zamiast tego lepiej jest postawić na peelingi o łagodniejszym działaniu, najlepiej wzbogacone o substancje odżywcze, takie jak roślinne oleje. Pozbycie się zrogowaciałej warstwy naskórka znakomicie odświeży wargi, które dzięki temu lepiej też będą wchłaniać składniki odżywcze.
Pękające usta – zabiegi medycyny estetycznej
Jeśli masz tendencję do pękających ust, warto rozważyć też zabieg nawilżania warg kwasem hialuronowym. Procedura ta nie ma na celu powiększenia ust – zamiast tego jej zadaniem jest wsparcie skóry w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia tkanek. Daje więc efekt bardziej miękkich i gładkich ust, które stają się też bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Pomaga również odświeżyć czerwień wargową, która może zanikać wraz z wiekiem i postępującym procesem starzenia się skóry.
Po aplikacji kwasu hialuronowego usta zyskują młodszy i zdrowszy wygląd, a ich powierzchnia jest idealnie wygładzona. Klientki po wykonaniu tego zabiegu zauważają znaczną poprawę kondycji skóry i jej lepszą odporność. Nawilżanie ust kwasem hialuronowym sprawia też, że makijaż na ustach znacznie lepiej wygląda i dłużej się utrzymuje. Pamiętaj jednak, że zabiegu tego nie należy wykonywać w przypadku aktywnych stanów zapalnych. Warto więc poczekać, aż tego typu problemy się wyciszą i przeprowadzić zabieg na nieuszkodzonej skórze.