Call Now Button

Cera trądzikowa – jak sobie z nią poradzić?

Zaskórniki otwarte, grudki i zmiany zapalne pojawiające się na twarzy to nic przyjemnego. Nadal pokutuje mit, że trądzik dotyczy tylko osób w okresie dojrzewania, a potem stopniowo zanika. Niestety, problem ten pojawia się również u dorosłych. W jaki sposób poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi? Przeczytaj ten tekst, aby uniknąć podstawowych błędów w pielęgnacji i skutecznie poprawić jakość swojej cery!

Jaka jest przyczyna trądziku?

Bezpośrednią przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest nadmierne wydzielanie sebum. Substancja ta produkowana jest ono przez gruczoły łojowe i odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Lipidy zawarte w sebum chronią skórę przed wysuszeniem i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Problem pojawia się w momencie, gdy sebum jest zbyt dużo, czego przyczynami mogą być np. zmiany hormonalne, dieta lub niewłaściwa pielęgnacja.

Kolejnym istotnym elementem w powstawaniu trądziku jest nadmierna keratynizacja, czyli rogowacenie naskórka. Zdrowa skóra cały czas ulega złuszczaniu i odbudowie, niekiedy jednak proces ten może zostać zaburzony i dochodzi do zbyt dużego rogowacenia. Wtedy ujście sebum zostaje zablokowane i powstaje idealne środowisko dla namnażania się bakterii (głównie Cutibacterium acnes), które normalnie bytują na powierzchni skóry.

Bakterie nie są więc bezpośrednią przyczyną trądziku, a jedynie korzystają ze specyficznych warunków potrzebnych im do rozwoju, jakie powstają wskutek zbyt dużej ilości sebum i hiperkeratynizacji. Bakterie rozwijają się w zamkniętym mieszku włosowym, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Jest to istotna informacja, ponieważ wskazuje na to, że działanie przeciwbakteryjne nie wystarczy, aby zwalczyć trądzik. Potrzebne jest uregulowanie produkcji sebum i wzmocnienie bariery ochronnej skóry.

W jaki sposób dbać o cerę trądzikową?

Zmiany trądzikowe są uporczywym problemem, z którym niełatwo jest sobie poradzić. Wywołują często silny stres, mogą być źródłem kompleksów, a nawet prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych. Wiele osób widząc wypryski i zaskórniki chce jak najszybciej pozbyć się ich, często sięgając po agresywne i szkodliwe dla skóry metody. Takie działanie może przynieść efekt tymczasowy, ale długofalowo przyczynia się do pogorszenia stanu skóry, powstawania nowych zmian zapalnych oraz blizn potrądzikowych.

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna opierać się na łagodnym działaniu na zmiany skórne, połączonym z dbaniem o prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i bariery hydrolipidowej. Nie można nadmiernie wysuszać skóry, ponieważ będzie to miało efekt odwrotny do zamierzonego. Kiedy bowiem skóra jest odwodniona, gruczoły łojowe otrzymują sygnał do zwiększenia produkcji sebum. W związku z tym problem trądziku wraca ze zdwojoną siłą.

Jak oczyszczać cerę trądzikową?

Oczyszczanie powinno odbywać się za pomocą łagodnych płynów do demakijażu i żeli lub pianek myjących. Należy dokładnie usunąć makijaż (niedomyte zabrudzenia mogą przyczyniać się do stanów zapalnych). Lepiej unikać pocierania cery, gdyż może to ją podrażnić. Płyny micelarne lub mleczka nie powinny zawierać alkoholu, który nadmiernie wysusza skórę.

Po zmyciu makijażu twarz należy umyć delikatnym żelem lub pianką. Nie warto rezygnować z tego etapu, ponieważ samo usunięcie makijażu nie wystarcza do odpowiedniego przygotowania cery do dalszych etapów pielęgnacji. Niektóre zanieczyszczenia nie są widoczne gołym okiem, a dopiero dwufazowe oczyszczanie pozwoli na pozbycie się ich.

Tonizowanie cery trądzikowej

Tonizacja jest kolejnym istotnym elementem pielęgnacji. Jej celem jest zmniejszenie pH cery, które może ulec podwyższeniu pod wpływem niektórych substancji myjących oraz wody. Odpowiedni dla cery trądzikowej tonik powinien też regulować wydzielanie sebum, a tym samym zapobiegać tworzeniu się zaskórników i wyprysków.

Nawilżanie cery trądzikowej

Cera trądzikowa, tak samo jak każda inna, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Nadmierne wysuszanie skóry może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych. Dzieje się tak, ponieważ skóra pozbawiona składników nawilżających i natłuszczających zaczyna produkować więcej sebum, aby zapewnić sobie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlatego nie zapominaj o kremach – najlepsze będą takie, które łączą w sobie właściwości łagodzące, normalizujące i nawilżające. W przypadku skóry problematycznej zawsze kluczowa jest obserwacja swojej cery – sprawdź, jak reaguje ona na stosowane kosmetyki i w razie potrzeby zmodyfikuj swoją pielęgnację.

Oprócz kremu nawilżającego, można zastosować punktowo preparaty matujące i antybakteryjne, aplikowane na poszczególne zmiany trądzikowe.

Peeling do cery trądzikowej

Regularne złuszczanie naskórka jest istotne i może pomóc w pozbyciu się gromadzących się w nim zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że peelingów (zwłaszcza mechanicznych) nie powinno się stosować w przypadku aktywnych stanów zapalnych. W takiej sytuacji jest spore ryzyko, że stan skóry się pogorszy. Peelingi powinny być stosowane raz lub dwa raz w tygodniu, w zależności od stanu skóry. Dobrze sprawdzą się peelingi kwasowe, które mają właściwości antybakteryjne, normalizujące i zwężające pory.

Składniki aktywne polecane do cery trądzikowej

Warto sięgać po preparaty, zawierające kwasy: migdałowy, mlekowy, pirogronowy, czy glikolowy. Kwas migdałowy ma działanie rozjaśniające i przeciwbakteryjne. Kwas mlekowy działa łagodnie złuszczająco, dodatkowo wygładza oraz nawilża skórę. Kwas glikolowy wykazuje silniejsze działanie peelingujące, zmniejsza produkcję sebum i zamyka otwarte pory. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu. Kwas pirogronowy rozjaśnia przebarwienia i hamuje proces tworzenia się zaskórników. Do pielęgnacji cery trądzikowej często zalecany jest również kwas salicylowy, jednak warto pamiętać, że działa on bardzo intensywnie.

W przypadku samodzielnego włączania kwasów do domowej pielęgnacji skóry dobrze jest wykonać test, aby sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna. Najlepiej rozpocząć włączanie produktów z kwasami (kremów lub peelingów) od 1 dnia w tygodniu, a dopiero po pewnym czasie zwiększyć częstotliwość stosowania do 2-3 razy w tygodniu.

Kluczowym aspektem w pielęgnacji cery trądzikowej jest zachowanie równowagi między hamowaniem produkcji sebum a wzmacnianiem bariery hydrolipidowej. Dlatego oprócz stosowania kwasów i różnego rodzaju peelingów, podstawą dbania o skórę powinno być nawilżanie. Warto więc sięgać po kremy zawierające substancje takie jak kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, czy oleje roślinne. Dobrze sprawdzą się też łagodzące wyciągi ziołowe, np. aloesowy, z fiołka trójbarwnego, czy rumianku. Lepiej sięgać po kremy o lekkiej konsystencji, ale jednocześnie bogate w substancje odżywcze.

Cera trądzikowa – leczenie

W przypadku ostrego trądziku konieczne może być udanie się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia, w postaci maści lub tabletek. Przyjmowanie antybiotyków w niektórych przypadkach jest niezbędne, jednak warto pamiętać, że działają one silnie wysuszająco. Nie mogą być też stosowane przez długi czas.

Cera trądzikowa – czego unikać?

Zaskórniki, grudki i wykwity skórne nie są estetyczne, więc zrozumiała jest chęć jak najszybszego uporania się z nimi. Jednak czasem takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Należy pamiętać przede wszystkim, żeby nie wyciskać stanów zapalnych. Takie postępowanie może skutkować pojawieniem się trudnych do usunięcia blizn. Warto zrezygnować z intensywnego oczyszczania i mocnych peelingów na rzecz łagodnego normalizowania produkcji sebum oraz nawilżania skóry.

W wielu przypadkach może pomóc też zmiana diety. Bardzo często stany zapalne zaostrzają się pod wpływem pikantnych potraw, słodyczy i wysoko przetworzonej żywności. Dobrze jest ograniczyć też spożycie soli oraz alkoholu. U niektórych osób stan skóry może też pogorszyć się pod wpływem nadmiaru produktów mlecznych. Jadłospis warto wzbogacić o produkty pełnoziarniste, żywność bogatą w cynk i witaminy z grupy B (np. orzechy, kasze, rośliny strączkowe), czerwoną paprykę, brokuły, pomarańcze, czy brzoskwinie.

Jakie zabiegi są najlepsze dla cery trądzikowej?

Jeśli często zmagasz się ze zmianami trądzikowymi, warto postawić na sprawdzone sposoby, które wesprą Cię w walce z tym problemem. Terapia w klinice Skin-Medic dopasowana jest zawsze indywidualnie, w zależności od stanu Twojej skóry i ogólnej kondycji zdrowotnej. Każdy zabieg przeprowadzany jest pod kierunkiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewniają Ci maksymalne bezpieczeństwo.

Peelingi z wykorzystaniem monokwasów

Jedną z najskuteczniejszych form terapii dla cery trądzikowej jest złuszczanie z wykorzystaniem specjalnych kwasów. Substancje te regulują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zmian skórnych. Hamują też namnażanie się bakterii, co dodatkowo wzmacnia efekt terapeutyczny. W naszej klinice dysponujemy certyfikowanymi, specjalistycznymi preparatami, które dobieramy indywidualnie po dokładnej analizie stanu cery. W kuracjach wykorzystujemy kwas salicylowy, kwas pirogronowy i kwas azelainowy. Dzięki peelingowi z użyciem tych kwasów Twoja cera zostanie dokładnie oczyszczona, odświeżona i rozjaśniona.

Peeling kawitacyjny na trądzik

Ogromne korzyści w terapii zmian trądzikowej można osiągnąć też dzięki zastosowaniu peelingu kawitacyjnego. W przeciwieństwie do tradycyjnych peelingów, nie opiera się on na mechanicznym lub chemicznym złuszczaniu skóry, lecz generowaniu ultradźwięków. Fale docierają w głąb naskórka i w połączeniu z wodą powodują jego eksfoliację. Zabieg jest wyjątkowo łagodny, dzięki czemu sprawdzi się też przy cerze wrażliwej. Skóra po jego wykonaniu będzie nie tylko oczyszczona, ale również dotleniona i odżywiona.

Shopping Cart
Scroll to Top