Call Now Button

Odwodniona skóra – jak sobie z nią poradzić?

Czy obserwujesz ostatnio, że Twoja skóra jest nadmiernie przesuszona, łuszcząca, a może też swędząca i zaczerwieniona? Mogą być to objawy odwodnionej skóry, czyli nadmiernej utraty wody poprzez naskórek. Zastanawiasz się, w jaki sposób temu zaradzić? Jest wiele możliwości, począwszy od diety i właściwej pielęgnacji, aż po specjalistyczne zabiegi medyczne. Sprawdź, jak nawodnić odwodnioną skórę!

Po czym poznać, że skóra jest odwodniona?

Odwodniona skóra - jak sobie z nią poradzićMogłoby się wydawać, że odwodniona skóra to po prostu synonim suchej skóry. Sytuacja w rzeczywistości jest jednak bardziej złożona. Cera sucha z natury ma tendencje do przesuszania się i odwadniania, jednak właściwa pielęgnacja pozwala temu zapobiegać. Odwodnienie skóry może jednak dotyczyć też cery tłustej i mieszanej, mimo tego, że produkują one dużą ilość sebum. Jednak pewne czynniki mogą przyczynić się do tego, że także tego rodzaju skóra stanie się odwodniona.

Skórę odwodnioną możesz zidentyfikować po charakterystycznych objawach – w grę wchodzi nie tylko przesuszenie, ale także łuszczenie i uczucie ściągnięcia. Jeśli Twoja skóra ma duży problem z utratą wody, nierzadko pojawiają się też pieczenie, świąd i zaczerwienienie. Te wszystkie problemy trudno jest ukryć pod makijażem, ponieważ nie utrzyma się on dobrze na odwodnionej skórze. Podkład może zacząć schodzić wraz z łuszczącą się cerą, co wygląda nieestetycznie i wiąże się z koniecznością ciągłego poprawiania makijażu.

Skóra odwodniona – przyczyny

Najważniejsze jest poznanie przyczyn odwodnionej skóry, a tych może być naprawdę sporo. Należą do nich m.in. niewłaściwe odżywianie, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, ale także stres i zmęczenie. Twojej skórze mogą takżę szkodzić czynniki zewnętrzne, takie jak intensywne słońce, wiatr, czy mróz. 

Sposób odżywiania się jest jednym z najczęstszych winowajców pogorszenia się kondycji skóry. Skóra może stać się odwodniona np. z powodu picia dużej ilości alkoholu, spożywania mocno przetworzonych produktów, a także niedostarczania organizmowi odpowiednich witamin i minerałów. Do nadmiernego wysuszenia skóry przyczynia się często niedobór witamin A, B lub nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega-3. Jeśli pijesz za mało wody (poniżej 2 litrów dziennie), to także odbije się negatywnie na kondycji Twojej skóry.

Pielęgnacja jest kolejnym kluczowym elementem dbania o odpowiednie nawilżenie skóry. Wiele osób posiadających cerę tłustą, czy trądzikową popełnia błąd, nadmiernie wysuszając swoją cerę. Przyczyną mogą być kosmetyki, zawierające alkohol, który mocno przesusza cerę, bądź niestosowanie kremu nawilżającego. Nawet jeśli skóra produkuje duże ilości sebum, należy ją nawilżać z zewnątrz, ponieważ pomoże to uregulować jej gospodarkę hydrolipidową. 

Czego potrzebuje cera odwodniona?

Cera odwodniona potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Warto więc zadbać o to, aby dieta była bogata w dużą ilość owoców i warzyw, które są bogate w witaminy. Niezbędne jest także białko, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte np. w nierafinowanych olejach roślinnych przyczyniają się do poprawy nawilżenia i jędrności skóry. Niezmiernie istotne jest jednak, aby tłuszcze tego typu spożywać na zimno – można więc przygotować sałatkę z olejem lnianym, czy dodać go do pasty na chleb. Kluczowe jest też picie dużej ilości wody oraz rezygnacja lub przynajmniej ograniczenie stosowania alkoholu i innych używek.

Nie jest tajemnicą, że odwodniona skóra potrzebuje też właściwej pielęgnacji. Nie każdy jednak wie, jakich składników poszukiwać w kosmetykach, aby były one skuteczne. Skóra naturalnie dąży do hydroregulacji, czyli zachowania równowagi między wodą stałą i płynącą. W procesie tym biorą udział m.in. czynniki nawilżające, znane jako NMF (Natural Moisturizing Factors). Możesz dostarczyć je również z zewnątrz, aby powstrzymać proces utraty wody w naskórku. Do naturalnych NMF należą mocznik, kwas mlekowy i kwas piroglutaminowy (PCA), które można znaleźć w kosmetykach. Podobne właściwości do nich ma też gliceryna, która także jest powszechnie stosowana w kremach przeznaczonych dla odwodnionej skóry.

Jak nawodnić odwodnioną skórę? Skuteczne zabiegi

Dieta i właściwa pielęgnacja są niezmiernie ważne, jeśli chcesz utrzymać Twoją skórę w dobrej kondycji. Pamiętaj jednak, że na efekty ich stosowania musisz trochę poczekać. Mogą one też okazać się niewystarczające, jeśli Twoja skóra jest mocno odwodniona i potrzebuje intensywnego zastrzyku substancji odżywczych. Dlatego w Skin-Medic proponujemy Ci profesjonalne zabiegi, które znacząco poprawią jakość Twojej skóry w krótkim czasie. 

Mezoterapia igłowa – nawilży i odżywi Twoją skórę

Mezoterapia igłowa jest pomocna przy wielu problemach skórnych. Jest to możliwe dzięki ogromnej ilości preparatów, które można dopasować indywidualnie do problemu pacjenta. Zabieg ten jest także skuteczny, jeśli chcesz nawodnić odwodnioną skórę. Dostarczenie niezbędnych substancji odżywczych bezpośrednio pod Twoją skórę odbywa się za pomocą mikronakłuć cieniutką igłą. W ten sposób związki czynne mogą natychmiast penetrować w głąb skóry, intensywnie ją nawilżając i odżywiając. 

W mezoterapii igłowej dla skóry odwodnionej stosujemy przede wszystkim preparaty wspomagające odnowę bariery hydrolipidowej skóry. Dużą rolę odgrywają tu m.in. arginina, czy glicyna. Ten ostatni związek jest aminokwasem, który fizjologicznie obecny jest w zewnętrznej warstwie ludzkiego naskórka, chroniąc przed utratą wody. Arginina zaś poza nawilżaniem cery, chroni ją też przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Skóra w efekcie mezoterapii jest więc lepiej zabezpieczona przed wysuszeniem, dobrze nawilżona oraz wygładzona. 

Mezoterapia bezigłowa – dla wrażliwej, odwodnionej cery

Mezoterapia bezigłowa jest rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do mezoterapii igłowej, przeznaczonym dla bardzo wrażliwej cery. W tym zabiegu nie stosuje się bowiem nakłuwania, lecz związki aktywne przenikają do skóry za pośrednictwem fal ultradźwiękowych. Metoda ta jest więc zupełnie nieinwazyjna, za to bardzo przyjemna i rozluźniająca, bowiem Twoja skóra jest delikatnie masowana. 

Zabieg dzięki swojej bezinwazyjności zaliczany jest do szczególnie bezpiecznych procedur. Nie następuje w tym przypadku bowiem naruszenie ciągłości skóry, a tym samym wyeliminowane zostaje ryzyko zakażenia, np. wskutek niewłaściwej pielęgnacji pozabiegowej. Mezoterapia bezigłowa daje również fantastyczne efekty w postaci optymalnego nawilżenia odwodnionej skóry.

Plasma Complex – pomoże na odwodnioną skórę

Jednymi z najbezpieczniejszych form terapii są zabiegi wykorzystujące materiał pochodzący z krwi pacjenta. Należy do nich m.in. Plasma Complex, która jest innowacyjną kuracją za pomocą fibryny bogatopłytkowej i komórek macierzystych. Wykorzystywana w tym zabiegu fibryna zawiera aktywne czynniki wzrostu, które przyczyniają się do głębokiej regeneracji skóry.

W efekcie zabiegu Plasma Complex Twoja skóra stanie się nawilżona oraz ujędrniona. Świeżo zregenerowana cera lepiej utrzymuje wilgoć w naskórku, dzięki czemu skóra staje się znacznie mniej podatna na odwodnienie. Ponadto ten zabieg wpłynie na odmłodzenie Twojej skóry i zapobieganie procesom starzenia. Oznacza to, że będziesz mogła długo cieszyć się dobrze nawilżoną i gładką cerą.

Shopping Cart
Scroll to Top