Call Now Button

Sucha skóra twarzy – przyczyny, pielęgnacja, co robić?

Skóra twarzy narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Kiedy brakuje w niej wody, jej naturalna ochronna bariera wodno-lipidowa jest osłabiona. Przyczynia się to do pogłębienia problemu – skóra staje się coraz bardziej przesuszona, szorstka i zaczerwieniona, a nawet zaczyna pękać. Towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie ściągania, swędzenia lub pieczenia. Gruczoły łojowe zaczynają produkować więcej sebum, by chronić cerę, to z kolei może przyczyniać się do zatykania porów i powstawania stanów zapalnych. Sucha skóra nie tylko jest bardziej podatna na uszkodzenia, ale ma tendencję do występowania innych problemów takich jak wypryski czy pękające naczynka i szybszego starzenia się. Jeżeli zmagasz się z problemem bardzo suchej skóry, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak zadbać o jej odpowiednią pielęgnację oraz jakie zabiegi są polecane dla suchej skóry. 

Przyczyny suchej skóry

sucha skóraNa przesuszanie skóry mają  wpływ indywidualne uwarunkowania oraz czynniki zewnętrzne. Do przyczyn wewnętrznych zaliczyć można predyspozycje genetyczne oraz zmiany hormonalne spowodowane wiekiem. Z czasem w skórze ubywa kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za utrzymanie poziomu nawodnienia i staje się ona sucha. Czynników zewnętrznych jest więcej. Latem skóra twarzy narażona jest na wzmożoną ekspozycję na promieniowanie UV oraz przesuszona pod wpływem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zimą warunki atmosferyczne są jeszcze trudniejsze – niskie temperatury, wilgoć, wiatr i smog oraz ogrzewane, suche powietrze w domach przyczyniają się do uszkadzania bariery ochronnej cery i podrażnień. Przyczyny suchej skóry można też szukać w nieodpowiednim stylu życia – picie zbyt małej ilości wody, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i stres także mają wpływ na kondycję cery. W niektórych przypadkach jej suchość może wynikać też ze źle dobranej pielęgnacji. Cera tłusta i trądzikowa narażone są na przesuszenie poprzez stosowanie mocnych kosmetyków oczyszczających. Z problemem suchej skóry mogą się spotkać także kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną i osoby przyjmujące niektóre leki sterydowe. Czasami problemy skórne są objawem chorób takich jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy zaburzeń w pracy tarczycy, nie należy więc ich bagatelizować. 

Jak pielęgnować suchą skórę?

Osoby ze skłonnością do przesuszania skóry, powinny szczególnie dbać o odpowiednią pielęgnację. Warto zrezygnować z używek przyczyniających się do odwadniania organizmu i pić dużo niegazowanej wody. Zdrowa, zbilansowana dieta z wysoką zawartością owoców i warzyw, uboga w cukry i niezdrowe tłuszcze także jest wskazana. Ponadto ważne jest dobranie i regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających. Kremy dla osób z bardzo suchą skórą zawierają kwas hialuronowy, witaminy A i E, ceramidy oraz filtry UVA i UVB. Błędem jest stosowanie bardzo tłustych, ciężkich kremów z parafiną w składzie. Powodują one, że cera nie oddycha, a w zatkanych porach mogą rozwijać się stany zapalne. Kosmetyki do pielęgnacji i demakijażu powinny mieć naturalne składy. Należy unikać produktów z alkoholem w składzie, gruboziarnistych peelingów i  mocnego pocierania skóry szorstkim ręcznikiem. Zamiast tego zaleca się delikatne peelingi enzymatyczne. Nawet zwykłe mydło i chlorowana woda mogą wysuszać skórę. Po umyciu warto nałożyć na twarz nawilżającą maskę. 

Zabiegi, które nawilżą cerę

Mezoterapia na suchą cerę

Żaden domowy sposób pielęgnacji nie jest tak skuteczny, jak profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Nakładanie kosmetyków na powierzchnię cery – nawet częste i regularne, nie zastąpi jej dogłębnego odżywienia. Zapewni je mezoterapia mikroigłowa lub bezigłowa. Zabiegi te polegają na dostarczeniu w głąb skóry cennych składników odżywczych i nawilżających. Obie metody są bezinwazyjne, jednak w mezoterapii mikroigłowej używa się mikroskopijnej grubości igieł, które nakłuwają cerę i tym sposobem preparat z dużą zawartością witamin oraz kwasu hialuronowego wstrzykiwany jest w skórę. W mezoterapii bezigłowej nie używa się igieł, a urządzenia emitującego fale elektromagnetyczne. Pod wpływem ich działania naturalnie występujące w skórze pory rozszerzają się i stają się drogą, przez którą składniki odżywcze i nawilżające wnikają w głąb skóry. Mezoterapię warto powtórzyć kilkukrotnie co 3-4 tygodnie, a następnie co pół roku.

Karboksyterapia 

Ta metoda polega na wprowadzeniu pod skórę cząsteczek dwutlenku węgla. Robi się to za pomocą ultra cienkich igieł jak w przypadku mezoterapii. Obecność CO2 w tkankach przyspiesza metabolizm. Do komórek zaczyna docierać więcej tlenu oraz składników odżywczych. Dodatkowo pobudzane do pracy są fibroblasty – komórki produkujące kolagen. Dzięki karboksyterapii cera nie tylko nabiera jędrności, ale staje się także dotleniona, odżywiona i nawilżona. Zauważalne efekty przynosi seria około 6 zabiegów, ale już po jednym można zauważyć poprawę kondycji skóry. 

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę preparatu pozyskanego z krwi klienta – stąd popularna nazwa “wampirzy lifting”. Po odwirowaniu z krwi otrzymuje się osocze, które może być dodatkowo wzbogacone witaminami lub kwasem hialuronowym, jednak już samo w sobie ma niezwykłe działanie. Zawiera dużą ilość trombocytów, które w organizmie odpowiadają za regenerację tkanek. Wstrzyknięcie preparatu z osoczem w skórę wzmaga produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego oraz budowę naczyń krwionośnych. Nowe włókna kolagenowe sprawiają, że cera staje się gładsza i bardziej napięta, a wyższy poziom kwasu hialuronowego poprawia gospodarkę wodną skóry. Skóra staje się dogłębnie nawilżona. Z kolei dzięki nowym naczyniom włosowatym do cery dostarczane są składniki odżywcze i tlen. Seria 4-6 zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego zapewnia zauważalną ogólną poprawę kondycji cery na około 6 do 12 miesięcy.

Shopping Cart
Scroll to Top