Call Now Button

Typy cery – jak rozpoznać?

Właściwe określenie typu swojej cery jest kluczem do jej prawidłowej pielęgnacji, a co za tym idzie – pięknego wyglądu! Rodzaj skóry jest uwarunkowany przede wszystkim genetycznie, ale mogą wpływać na niego też zmiany hormonalne i tryb życia. Zastanawiasz się, jaką masz cerę i w jaki sposób dobrać kosmetyki do jej pielęgnacji? Przeczytaj ten tekst, aby rozpoznać swój typ cery i dowiedzieć się, jak o nią dbać.

Typy cery – jakie istnieją?

Do podstawowych typów cery należą:

  • cera normalna,
  • cera sucha,
  • cera tłusta,
  • cera mieszana.

Można też wyróżnić dodatkowe typy cery, takie jak:

  • cera wrażliwa,
  • cera alergiczna i atopowa,
  • cera naczynkowa,
  • cera trądzikowa,
  • cera dojrzała.

Cera normalna – charakterystyka

Spośród wymienionych typów najmniej problematyczna jest cera normalna, która cechuje się optymalnym nawilżeniem i natłuszczeniem. Jest lekko połyskująca i gładka w dotyku. Pory są na niej słabo widoczne, rzadko też pojawiają się wypryski. Nieco bardziej suchym miejscem na twarzy mogą być policzki. Cera normalna jednak nie jest nadmiernie przesuszona ani przetłuszczona.

Jak wygląda cera sucha?

Cechą charakterystyczną cery suchej jest produkcja niewystarczającej ilości sebum. Dlatego cera taka łatwo ulega przesuszeniu i trudniej jest ją nawilżyć. Zwykle jest matowa i pozbawiona blasku. Często bywa też zaczerwieniona i łuszcząca się. Na cerze suchej zwykle szybciej pojawiają się zmarszczki.

Cechy charakterystyczne cery tłustej

Osoby posiadające cerę tłustą z kolei muszą mierzyć się z nad produktywnością gruczołów łojowych. Na cerze tłustej często występują rozszerzone pory, zaskórniki i krosty. Skóra na twarzy jest też nieco grubsza niż w przypadku cery suchej lub normalnej. Cera taka ma skłonności do występowania zmian trądzikowych.

Czym cechuje się cera mieszana?

Cerę mieszaną charakteryzuje występowanie stref cechujących się nieco innym typem skóry. Zwykle osoby z tą cerą mają nadmiernie tłustą skórę na czole, nosie i brodzie, natomiast pozostałe obszary mogą być przesuszone.

Cera wrażliwa a cery alergiczne i atopowe

Cera wrażliwa cechuje się nadmierną reaktywnością na czynniki zewnętrzne, które mogą u niej powodować podrażnienie, pieczenie czy zaczerwienienie. Reakcje te mogą być spowodowane czynnikami atmosferycznymi lub kosmetykami. Posiadanie cery wrażliwej nie jest równoznaczne ze skłonnością do alergii, czy cerą atopową. Cera wrażliwa może być jednocześnie cerą suchą lub tłustą, a także naczynkową.

Cera wrażliwa może być jednak skłonna do alergii. Najczęściej mówi się wtedy o cerze alergicznej, w której często występują reakcje uczuleniowe po używaniu pewnych kosmetyków, spożywaniu pewnych pokarmów, czy ekspozycji na alergeny wziewne.

Jeszcze innym rodzajem cery wrażliwej jest cera atopowa, która również ma skłonność do reakcji alergicznych. Zmiany skórne w atopii są jednak bardzo charakterystyczne pod względem morfologii oraz lokalizacji. Skóra atopowa nie ma wystarczającej ilości lipidów chroniących przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Cera naczynkowa – cechy

Cechami charakterystycznymi cery naczynkowej są: płytkie usytuowanie naczynek krwionośnych pod skórą, skłonność do ich pękania i powstawania rumieńców. Przy cerze naczynkowej występuje nadmierna reakcja skórna na zmiany temperatury, mróz, wiatr, czy silne emocje. Czynniki te powodują zaczerwienienie skóry, mogą się też wywołać pękanie naczynek. Na skórze tworzą się wtedy charakterystyczne nitki i pajączki.

Cera trądzikowa – czym się charakteryzuje?

Na cerze trądzikowej zauważalne są liczne zaskórniki i wypryski. Najczęściej są one zaczerwienione, z widoczną treścią ropną. Krosty mogą mieć też formę uwypuklonej, czerwonej plamki, pod którą znajduje się stan zapalny. Wypryski takie są zwykle bolesne w dotyku. Cera trądzikowa charakteryzuje się też przetłuszczeniem, co jest spowodowane zbytnim wydzielaniem sebum.

Cera dojrzała – cechy

Cera dojrzała to cera, na której występują oznaki starzenia. Traci ona wtedy swoją pierwotną elastyczność, staje się bardziej wiotka i matowa. Pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Cera dojrzała zwykle jest też sucha i cienka. Owal twarzy traci swój zarys i staje się bardziej nieregularny. Procesy starzenia skutkują też osłabieniem naczyń krwionośnych, dlatego mogą pojawić się pękające naczynka.

Jak sprawdzić swój typ cery?

Jeśli nie masz pewności, jaki jest Twój typ cery, najlepiej dokonaj analizy skóry na twarzy zaraz po jej oczyszczeniu. Po zmyciu makijażu i pozbyciu się zanieczyszczeń możesz w dość łatwy sposób możesz określić swój podstawowy typ cery. Warto wówczas zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • elastyczność cery,
  • błyszczenie lub matowość,
  • gładkość,
  • uczucie komfortu lub ściągnięcia.

Jak rozpoznać cerę normalną?

Gładka i elastyczna skóra na twarzy jest charakterystyczna dla cery normalnej. Taka cera nie jest nadmiernie reaktywna, nie występuje więc na niej zaczerwienienie, czy ściągnięcie po umyciu. Jeśli więc posiadasz taką cerę, po jej oczyszczeniu nie odczujesz żadnego dyskomfortu.

Po czym poznać cerę suchą?

Cera sucha jest zwykle matowa i cienka. Po jej oczyszczeniu pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, które znika dopiero po zastosowaniu kosmetyku nawilżającego. Możesz też zauważyć łuszczenie się skóry w kilku miejscach.

Jak rozpoznać cerę tłustą?

Tłusta cera będzie się wyraźnie błyszczeć, nawet po jej oczyszczeniu. Często zauważysz na niej powiększone pory, wypryski i innego typu zmiany spowodowane wzmożonym wydzielaniem łoju.

Cera mieszana – rozpoznanie

Twoja cera jest sucha i szorstka tylko w pewnych miejscach, a w innych tłusta? Zapewne masz cerę mieszaną. Zwykle błyszczące są broda, nos i czoło (tzw. strefa T), podczas gdy skóra na policzkach jest sucha i matowa.

Jak dbać o cerę?

Cera normalna – jak ją pielęgnować?

Pielęgnacja tego typu cery w zasadzie ogranicza się do podstawowych czynności, takich jak oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i ochrona przed promieniowaniem UV. Powinno się stosować kosmetyki do cery normalnej, które nie zaburzą jej równowagi. Szczególnie ważne jest nawilżanie, które pozwoli utrzymać cerę w idealnym stanie.

Jak dbać o cerę suchą?

W przypadku cery suchej należy wybierać łagodne środki oczyszczające oraz tonizujące. Po usunięciu zanieczyszczeń i przywróceniu właściwego pH, należy skórę nawilżyć i odżywić. Rano najlepiej stosować krem, który ochroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wieczorem natomiast warto nałożyć na skórę natłuszczające serum lub olejek. Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę, czy masło shea.

Pielęgnacja cery tłustej

Podstawą pielęgnacji cery tłustej i cery ze skłonnością do trądziku jest jej dokładne codzienne oczyszczanie i regularne stosowanie peelingów. Należy dobrać odpowiednie kosmetyki, które wyregulują produkcję sebum, odblokują pory i zapobiegną powstawaniu wyprysków. Po zastosowaniu tonika należy nałożyć lekki krem nawilżający. Warto wybrać kosmetyki zawierające w składzie np. kwas salicylowy, cynk, czy olejek z drzewa herbacianego.

Cera mieszana – jak dobrać kosmetyki?

Postępowanie z cerą mieszaną uzależnione jest od jej stanu. Jeśli cera jest w stosunkowo dobrej kondycji, a różnice między poszczególnymi strefami nie są bardzo zauważalne, wystarczą podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy jednak dobrać preparaty przeznaczone dla cery mieszanej. W przypadku wyraźnych różnic między obszarami i problemów skórnych, dobrze jest działać dwutorowo. Konieczne jest wówczas stosowanie różnych typów kosmetyków – do skóry suchej i do skóry tłustej.

Pozostałe typy cery – pielęgnacja

Cera wrażliwa, a zwłaszcza alergiczna i atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest dobranie takich kosmetyków, które nie będą wywoływały nadmiernej reakcji skórnej. W przypadku cery atopowej niezbędne są ponadto emolienty, które tworzą warstwę ochronną na skórze. Jeśli często obserwujesz u siebie skórne reakcje alergiczne, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem.

Cera naczynkowa również powinna być traktowana ze szczególną troską. Należy unikać mechanicznych peelingów, zamiast tego stosować można peelingi enzymatyczne. Skórę należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Zalecane są kosmetyki, zawierające oleje roślinne, witaminy C, E i K oraz ekstrakty z kasztanowca.

W preparatach do cery dojrzałej warto zwrócić szczególną uwagę na obecność substancji antyoksydacyjnych. Dobrze jest stosować kremy z retinolem, koenzymem Q10, czy witaminą C. Bardzo istotne są peelingi, nawilżanie skóry i ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Zabiegi dla różnych typów cery

Wiele problemów skórnych można skutecznie niwelować odpowiednio dobranymi zabiegami medycyny estetycznej. Rewelacyjnie sprawdzą się peelingi medyczne, takie jak BioRePeel, zalecany dla cery tłustej, dojrzałej, ze zmarszczkami i przebarwieniami. Wyciszy nadmierną produkcję sebum i usunie zanieczyszczenia ze skóry. Substancje zawarte w peelingu zapewnią też głębokie odżywienie i regenerację skóry.

Z kolei peelingi z użyciem kwasu pirogronowego są wyjątkowo pomocne w terapii zmian wywołanych trądzikiem. Niezwykle skutecznym zabiegiem jest także oczyszczanie wodorowe, które sprawdza się w różnych typach cery, włącznie z cerą wrażliwą i naczynkową. Do cery suchej i dojrzałej dedykowana jest zaś m.in. mezoterapia bezigłowa z użyciem substancji nawilżających i odżywiających skórę.

W przypadku cery dojrzałej warto też włączyć zabiegi redukujące zmarszczki i stymulujące skórę do naturalnej odnowy. Jednym z takich zabiegów jest Plasma Complex, w którym dzięki fibrynie bogatopłytkowej pobranej z krwi pacjenta pobudza się skórę do wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych.

Jeśli nie wiesz, jaki jest Twój typ cery i jak o nią prawidłowo zadbać, umów się na konsultację w Skin-Medic! Na podstawie dokładnej analizy określimy cechy charakterystyczne Twojej cery i pomożemy Ci dobrać odpowiednie zabiegi.

Shopping Cart
Scroll to Top