Obserwujesz u siebie często występujące zaczerwienienia na skórze i pękające naczynka? Zapewne Twoja cera jest cienka i delikatna, przez co nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne. Można jednak złagodzić te problemy poprzez odpowiednią pielęgnację i zabiegi. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o cerę naczynkową!
Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?
Cera naczyniowa reaguje intensywnie na różne czynniki zewnętrzne, takie jak wahania temperatury, słońce, pewne substancje w kosmetykach, czy pocieranie skóry. Charakterystyczne zaróżowienie pojawia się na niej również pod wpływem silnych emocji oraz wysiłku fizycznego. Co ważne, zmiana kolorytu cery naczynkowej utrzymuje się jeszcze długo po ustaniu czynnika drażniącego.
Warto mieć na uwadze, że nie każda cera, która wykazuje tendencje do zaczerwienienia jest cerą naczyniową. Zaczerwienienie skóry może pojawić się także na cerze tłustej, np. pod wpływem nieodpowiedniej pielęgnacji. Cechą charakterystyczną cery naczyniowej jest jej cienka powierzchnia, przez którą prześwitują naczynia krwionośne. Cera naczynkowa jest najczęściej cerą wrażliwą, o którą trzeba szczególnie dbać.
Przyczyny cery naczyniowej
Jak wiele innych typów cer, również cera naczyniowa ma często podłoże genetyczne. Cera taka od urodzenia jest po prostu cieńsza. Dodatkowo naczynia krwionośne są bardziej kruche i przez to podatne na pękanie. Zdarza się jednak też, że problem ten pojawia się wraz z wiekiem, co jest spowodowane stosowaniem drażniących substancji, przyjmowaniem niektórych leków lub przebytych chorób. Cera naczyniowa może także pojawić się w trakcie ciąży, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie.
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaczerwienienie cery naczynkowej oraz pękanie naczynek. Może się do tego przyczynić nieodpowiednia dieta, zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne, czy długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Cerze naczyniowej zdecydowanie nie sprzyja spożywanie alkoholu, czy palenie papierosów, dlatego lepiej unikać tych używek.
Pielęgnacja – co lubi cera naczynkowa?
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wzmocnienie bariery hydrolipidowej, która jest fundamentem obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli nie działa ona prawidłowo, cera będzie nadmiernie reagować na bodźce z otoczenia. W celu odbudowy warstwy hydrolipidowej zalecane jest delikatne oczyszczanie skóry oraz dostarczanie jej niezbędnych składników odżywczych.
Jak oczyszczać cerę naczynkową?
Pierwszym krokiem w procesie codziennej pielęgnacji cery naczyniowej jest jej dokładne, a zarazem delikatne oczyszczenie. W celu demakijażu cery warto sięgać po łagodne produkty, przeznaczone dla cery naczyniowej – może to być płyn micelarny lub mleczko. Najlepiej nie pocierać skóry, bo może ją to dodatkowo podrażnić, tylko delikatnie usunąć makijaż.
Kolejnym etapem oczyszczania jest zmycie resztek makijażu oraz zanieczyszczeń z cery. Powinno się to również odbywać jak najdelikatniej. Dobrze jest używać do tego celu specjalnej pianki lub żelu. Produkty powinny zawierać jak najmniej substancji potencjalnie drażniących (np. konserwanty, barwniki, substancje zapachowe), a zamiast tego warto, aby były wzbogacone o składniki odżywcze, łagodzące i wzmacniające naczynka. Warto więc szukać kosmetyków oczyszczających, zawierających pantenol, alantoinę, witaminę C, czy ekstrakt z ostropestu.
Tonik
Używanie tonika po oczyszczaniu cery jest niezbędne do tego, aby pH skóry powróciło do prawidłowego poziomu. Woda lub środki myjące mogą podwyższać odczyn skóry, wskutek czego staje się ona bardziej podatna na zakażenia bakteryjne. Tonik przeznaczony do cery naczyniowej powinien również mieć właściwości łagodzące i niwelować zaczerwienienia. Może mieć on postać mgiełki, co ułatwia jego aplikację i nie wymaga pocierania skóry.
W roli toników dobrze sprawdzić się mogą też hydrolaty, np. różany lub z oczaru wirginijskiego. Hydrolaty są łagodnymi wyciągami roślinnymi, które mogą być stosowane w celu wyrównania pH cery. Zawsze należy jednak upewnić się, czy dany produkt ma optymalny odczyn (ok. 5-6) oraz czy nie powoduje reakcji alergicznej.
Kremy
Etapem, o którym nie wolno zapominać w pielęgnacji skóry twarzy jest nakładanie kosmetyków nawilżających i odżywczych. Warto sięgnąć po kremy i sera dedykowane cerze naczynkowej.
W kosmetykach należy szukać składników, które pomogą wzmocnić barierę hydrolipidową, zapewnią optymalne nawilżenie, a także będą uszczelniały naczynia krwionośne. Na stan naczynek bardzo dobrze wpływają przede wszystkim witaminy C i K. Warto jednak zwrócić uwagę na początku, czy cera dobrze toleruje witaminę C. Jeśli jej stosowanie powoduje podrażnienia, można sięgnąć po preparaty zawierające pochodne kwasu askorbinowego, np. glukozyd askorbylu.
Witamina C nie tylko wspomaga funkcjonowanie naczyń krwionośnych, ale również przyczynia się do prawidłowej syntezy kolagenu. Niedobór tej witaminy może skutkować więc wiotkością cery i pojawianiem się zmarszczek. Dostarczenie cerze witaminy C lub jej pochodnych spowoduje zatem wyraźną poprawę elastyczności oraz zahamuje powstawanie zaczerwienień na skórze.
Z kolei składniki takie jak witamina B3, ekstrakt z aloesu, masła i oleje roślinne będą oddziaływały pozytywnie na płaszcz hydrolipidowy skóry oraz zatrzymywały w niej wodę. Dzięki temu cera udoporni się na działanie czynników zewnętrznych. Po pewnym czasie, gdy zmniejszy się nieco reaktywność cery, można wprowadzać nieco mocniej działające substancje. Przykładem jest retinol, który znacząco poprawia elastyczność skóry i wygładza zmarszczki. Jednak jeśli cera naczynkowa jest mocno reaktywna, ten składnik może ją podrażniać. Dlatego należy go wprowadzać w sposób stopniowy, po uprzednim wyciszeniu zmian skórnych. Kluczowe zawsze jest obserwowanie reakcji cery na wszelkie aplikowane na nią substancje.
Oprócz kremów, warto zastosować także serum do twarzy. W przypadku cery naczyniowej dobrze sprawdzi się serum z prebiotykami lub kwasem laktobionowym. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że serum jest mocno skoncentrowanym produktem, dlatego nie powinno się od razu włączać go do codziennej pielęgnacji. Cera naczyniowa może gwałtownie zareagować na taką zmianę. Dlatego na początek zastosuj serum raz w tygodniu i obserwuj, jak zachowuje się Twoja cera. Jeśli kosmetyk jest tolerowany, możesz stosować go częściej – optymalne będzie używanie serum kilka razy w tygodniu.
Do pielęgnacji cery naczynkowej dobrze jest również włączyć kosmetyki, zawierające takie składniki, jak: miłorząb japoński, algi morskie, rumianek, nagietek, czy olej z dzikiej róży. Podobnie jednak jak w innych przypadkach, warto najpierw przetestować działanie każdego nowo wprowadzanego preparatu na niewielkiej powierzchni skóry.
Ochrona cery naczynkowej
Cera naczynkowa może intensywnie reagować na promieniowanie UV i zmiany temperatury. Dlatego jeśli przebywasz na słońcu, stosuj kremy z wysokim filtrem, aby chronić swoją skórę. Bardzo ważne jest też stosowanie kremów ochronnych zimą, gdy cera jest narażona na silny wiatr i mróz, a także nagłe wahania temperatury.
Czego unikać przy cerze naczynkowej?
W pielęgnacji cery naczynkowej należy zwracać szczególną uwagę na skład używanych produktów. Nie powinny się tam znajdować składniki takie jak alkohol, czy mentol. Niewskazane są również niektóre olejki eteryczne, np. olejek z eukaliptusa lub cynamonowca, które działają rozgrzewająco. Olejki eteryczne dodatkowo mogą powodować reakcje alergiczne, lepiej więc zachować ostrożność przy ich stosowaniu. Lepiej unikać też ekstraktów z pokrzywy, czy dziurawca, które mogą działać podrażniająco.
Cera naczyniowa nie lubi też agresywnych peelingów – zdecydowanie nie należy więc stosować złuszczania mechanicznego. Zamiast tego, dobrze sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które w łagodny sposób złuszczają martwy naskórek. Nie powinno się też używać szczoteczek i gąbek do mycia twarzy – pocieranie może spowodować zaczerwienienie skóry.
Zabiegi na cerę naczynkową
W Skin-Medic proponujemy Ci skuteczne zabiegi, które pomogą Twojej cerze się zregenerować i wzmocnią osłabione naczynia krwionośne.
Laserowe usuwanie naczynek na twarzy
Jeśli na Twojej twarzy znajdują się popękane naczynka, najlepiej skorzystać z zabiegu zamykania ich za pomocą lasera. W efekcie działania wiązki laserowej skupionej bezpośrednio na uszkodzonej strukturze, naczynko zostaje podgrzane, a następnie w naturalny sposób usunięte z organizmu. Dzięki laserowemu usuwaniu naczynek zmiany znikają i cera twarzy odzyskuje jednolity koloryt.
Peeling enzymatyczny
Peeling z wykorzystaniem enzymów niezwykle skutecznie, a zarazem bezpiecznie złuszcza naskórek, stymulując skórę do regeneracji. Ze względu na swoje łagodne właściwości jest polecany nawet do cery naczynkowej. W peelingu enzymatycznym stosowane są naturalne substancje, które rozkładają białka obecne w wierzchniej warstwie naskórka. Zawartość preparatu dobierana jest indywidualnie, w zależności od rodzaju i kondycji cery. Peeling zapewnia doskonałe oczyszczenie skóry, usuwa przebarwienia i nadaje cerze blasku.
Mezoterapia bezigłowa
Mezoterapia bezigłowa jest nieinwazyjnym, komfortowym zabiegiem, który może być stosowany przy cerze wrażliwej i naczynkowej. Poprzez emitowanie elektrycznych impulsów docierających w głąb tkanek bez uszkodzenia naskórka możliwe jest efektywne dostarczenie skórze dobroczynnych substancji odżywczych. Preparaty wykorzystywane w tej metodzie pozwalają na odbudowę warstwy ochronnej skóry oraz zapobiegają pękaniu naczynek krwionośnych. Dodatkowym efektem mezoterapii jest zniwelowanie zmarszczek i zmian pigmentacyjnych.
VITAMIN C PEEL
Jest to specjalny peeling dedykowany cerze naczyniowej, w którym główną substancją aktywną jest kwas L-askorbinowy. Zabieg ten skutecznie wzmacnia umieszczone pod skórą naczynka krwionośne, a dzięki temu zahamowany jest proces powstawania nieestetycznych pajączków. Warto jednak podkreślić, że jest to terapia wzmacniająca naczynka, jednak nie likwidująca powstałych wcześniej teleangiektazji.