Trądzik różowaty
Nie tylko nastolatki mają problemy skórne w typie trądziku. Jest to tzw. trądzik młodzieżowy. Jednak wiek dorosły też ma swoje przypadłości dermatologiczne dotyczące przede wszystkim twarzy. Do tych najbardziej dokuczliwych należy trądzik różowaty.
Trądzik różowaty to choroba o charakterze przewlekłym i zapalnym. Objawia się zaczerwienieniem i zmianami w postaci krostek na czole, policzkach, nosie i brodzie. Geneza tej przypadłości wciąż nie jest do końca znana, jednak niektórzy mogą mieć ku niej większe predyspozycje genetyczne. Szacuje się, że na trądzik różowaty są bardziej narażone osoby o jasnej cerze. Na trądzik różowaty chorują przede wszystkim kobiety. Kiedy pojawia się u mężczyzn, ma znacznie ostrzejszy przebieg.
Przede wszystkim należy zmienić dietę. Trzeba wyeliminować z niej wszystko, co ciężkostrawne, a postawić na owoce, warzywa, oleje rybne i warzywne oraz picie sporej ilości wody. Istotne jest także zgłoszenie się do dermatologa celem wdrożenia leczenia – zarówno miejscowego, jak i lekami doustnymi. Przy trądziku różowatym istotny jest także odpowiedni dobór kosmetyków, pamiętając o tym, że po wyleczeniu tej przypadłości, skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa, wymaga więc specjalnego traktowania – najlepiej pod okiem specjalisty.