Trądzik pospolity
Trądzik pospolity to przypadłość, która dotyka głównie młodzież przechodzącą trudny okres dojrzewania. Rozpoznanie trądziku nie jest trudne i składa się na niego kilka charakterystycznych objawów, takich jak: zaskórniki otwarte i zamknięte, torbiele skórne, wykwity krostkowe, bliznowacenia.
Trądzik zlokalizowany jest głównie na twarzy, jednak może jednocześnie występować również na plecach i klatce piersiowej. Leczenie trądziku pospolitego może być długotrwałe i trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jednak w przypadku łagodniejszych form trądziku jego leczenie może polegać jedynie na podawaniu miejscowych leków, które doskonale radzą sobie z tą przypadłością. W przypadku cięższych form trądziku leczenie miejscowe może stanowić formę uzupełnienia leczenia ogólnego.
Pierwszym krokiem do leczenia trądziku powinna być konsultacja specjalistyczna, podczas której stawiana jest prawidłowa diagnoza i dobierane jest leczenie odpowiednie do danej formy trądziku. Wybór odpowiedniej formy leczenia zawsze powinien być dobrany do przypadłości i rodzaju skóry. Forma leczenia powinna być tak dobrana, aby nie była uciążliwa dla pacjentów szczególnie dlatego, że czas leczenia może być długi.
Zobacz także inne problemy skórne: