Trądzik
Zaczerwieniona skóra, wypryski i zaskórniki to uciążliwe zmiany, które nieraz ciężko jest zamaskować. Problem z cerą trądzikową dotyka nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, ale może też utrzymywać się w późniejszym wieku. Bardzo ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja takiej skóry, a w wielu przypadkach dobrze jest sięgnąć po specjalistyczne metody. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie walczyć z trądzikiem!
Jak powstaje trądzik?
Za mechanizm powstawania zmian trądzikowych odpowiedzialna jest nadmierna produkcja wydzieliny przez gruczoły łojowe i jednoczesne rogowacenie naskórka. Wskutek tych procesów wytwarzane pod skórą sebum nie może swobodnie wydostawać się na jej powierzchnię. Wydzielina pozostaje w naskórku i tworzy mikrozaskórniki, a następnie zaskórniki zamknięte. Sebum staje się pożywką dla bakterii, które wywołują stany zapalne. Mogą pojawić się też drożdżaki, wzmagające te reakcje.
Zmiany skórne w trądziku mogą przyjmować różnorodne formy: od zaskórników (otwartych lub zamkniętych) poprzez guzki, krostki czy grudki, aż po cysty (torbiele). Najczęściej występują one w tzw. strefie T, obejmującej brodę, nos i czoło. W tych miejscach produkowana jest największa ilość sebum, również u osób z cerą normalną i suchą. Jednak w niektórych przypadkach zmiany skórne pojawiają się też w innych obszarach, np. na żuchwie, policzkach, czy nawet na plecach, tułowiu i klatce piersiowej.
Przyczyny powstawania trądziku są bardzo złożone i często trudno jest jednoznacznie określić, co spowodowało zmiany chorobowe. Najczęściej jednak są one uwarunkowane zaburzeniami hormonalnymi. Pracę gruczołów łojowych nasilają bowiem androgeny, czyli hormony płciowe, które przeważają u mężczyzn, ale występują też u kobiet. Do powstania trądziku może przyczynić się też stres, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska, czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
Rodzaje trądziku
Istnieje kilka rodzajów trądziku, które cechują się nieco innymi objawami (np. rodzajem wykwitów skórnych, ich rozmieszczeniem i nasileniem zmian). Od tego, z jaką formą trądziku się zmagamy, zależy dobór odpowiedniej pielęgnacji i leczenia.
Trądzik pospolity (zwyczajny)
To najczęściej występująca forma trądziku, często nazywana trądzikiem młodzieńczym, gdyż zwykle pojawia się w wieku dojrzewania. Za powstawanie tej przypadłości odpowiedzialna jest zaburzona gospodarka hormonalna w tym okresie. Występują różne typy trądziku pospolitego, ze względu na formy zmian skórnych: trądzik zaskórnikowy, guzkowo-cystowy, grudkowo-krostkowy oraz piorunujący. Zwykle trądzik pospolity zanika samoistnie z wiekiem, ale nie zawsze tak się dzieje. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji i mechanicznego usuwania wyprysków mogą pojawić się przebarwienia lub blizny, które potem będą wymagały specjalistycznych zabiegów w celu ich usunięcia. Dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja i leczenie takiej skóry, co pozwoli na uniknięcie długoletniego zmagania się z problemem. Odpowiednio dobrane zabiegi pomogą złagodzić objawy i zapobiegną pojawieniu się zmian w późniejszym okresie.
Trądzik ropowiczy
Występuje rzadziej niż trądzik pospolity, ale ma on dużo cięższy przebieg i jest trudniejszy do wyleczenia. Cechuje go pojawianie się torbielowatych zmian ropnych, obejmujących dużą powierzchnię skóry i utrzymujących się przez długi czas. Zmiany te występują głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Towarzyszy im stan zapalny, dlatego są one bolesne. Często po tego typu wypryskach mogą pozostać głębokie blizny i przebarwienia.
Trądzik skupiony
Charakteryzuje się tym, że zmiany skórne obejmują zwykle mniejszy obszar niż przy innych rodzajach trądziku. Pojawiają się zwykle na twarzy, plecach, pośladkach i zlewają się ze sobą. Mogą też prowadzić do powstania blizn. Przebieg choroby jest cięższy niż w przypadku trądziku pospolitego.
Trądzik bliznowaty
W tym rodzaju trądziku zmiany skórne przekształcają się w bliznowce, czyli duże, często wypukłe blizny. Zlokalizowane są zwykle na karku i okolicy sąsiadującej z owłosioną skórą głowy. Przyczyną mogą być podrażnienia skóry, wywoływane np. goleniem czy strzyżeniem.
Trądzik różowaty
Związany jest z zaburzonym funkcjonowaniem układu naczyń krwionośnych w obrębie twarzy. Na początku choroby pojawiają się czerwone plany, które z czasem przekształcają się w wypryski i inne zmiany skórne. Trądzik różowaty najczęściej występuje u kobiet i nasila się w okresie między 30. a 40. rokiem życia.
Jak pozbyć się trądziku?
Podstawą leczenia powinna być konsultacja ze specjalistą, który zdiagnozuje rodzaj trądziku i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Nie do przecenienia jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja skóry, którą należy oczyszczać z nadmiaru sebum i pamiętać o regularnym stosowaniu peelingów. Kosmetyki powinny być dobrane specjalnie do rodzaju skóry, powinny mieć przede wszystkim działanie oczyszczające i ściągające.
Poza codzienną pielęgnacją warto też postawić na profesjonalne zabiegi, które pomogą skutecznie usunąć uporczywe zmiany skórne. W naszej klinice proponujemy Ci efektywne metody walki z trądzikiem. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją, dzięki czemu dobierzemy najlepszą formę terapii dla Ciebie.
Najskuteczniejsze zabiegi, które pomogą w walce z trądzikiem to:
BioRePeel – to innowacyjny, biostymulujący peeling, który dogłębnie odżywia i regeneruje skórę. Składa się z dwóch faz, z których pierwsza polega na złuszczaniu naskórka, zaś druga pobudza komórki do odbudowy. W zabiegu tym wykorzystywane są witaminy, kwasy i aminokwasy, które głęboko wnikają w skórę, skutecznie ją oczyszczając, a także regenerując i odmładzając. Wskutek tego zabiegu redukcji ulegają zmiany trądzikowe, zaskórniki i przebarwienia. Ogranicza się również wydzielanie sebum. Dodatkowo skóra staje się bardziej elastyczna i wygładzona. Rewelacyjne efekty zobaczysz już po pierwszym zabiegu!
Peelingi monokwasami – zabiegi z użyciem monokwasów dają fantastyczne efekty w walce z trądzikiem. Kwasy odblokowują bowiem zatkane pory i zapobiegają pojawianiu się zaskórników. Wiele z nich ma też działanie antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum. Wyrównują także koloryt skóry, redukując jej przebarwienia. W Skin-Medic znajdziesz bogatą ofertę peelingów monokwasami, które dobierzemy indywidualnie w zależności od kondycji Twojej skóry. W leczeniu zmian trądzikowych wyjątkowo skuteczne będą terapie: ANTI ACNE, ANTI COMEDO i AZA PEEL. Peeling ANTI ACNE dzięki zastosowaniu kwasu salicylowego działa antybakteryjnie, złuszczająco i matująco. ANTI COMEDO z kwasem pirogronowym likwiduje zaskórniki, rozjaśnia i poprawia koloryt skóry. Dla osób z bardziej wrażliwą cerą polecana jest terapia AZA PEEL, oparta na kwasie azelainowym, również o działaniu rozjaśniającym i antybakteryjnym.
Mezoterapia igłowa – polega na wprowadzeniu pod skórę substancji aktywnych, np. witamin, aminokwasów i mikroelementów poprzez wykonywanie precyzyjnych nakłuć. Jest doskonałą metodą usuwania przebarwień i blizn potrądzikowych. Dzięki oddziaływaniu na głębokie warstwy skóry, mezoterapia stymuluje ją do odnowy, a także zagęszczenia i wygładzenia jej struktury. Nie należy jednak stosować mezoterapii igłowej w przypadku aktywnych stanów zapalnych, lecz jedynie w celu wyleczenia zmian pigmentacyjnych oraz blizn pozostałych po wykwitach trądzikowych.
Terapie przeciwtrądzikowe w Skin-Medic
Trądzik to uporczywy problem, z który trudno jest poradzić sobie samodzielnie. Niejednokrotnie nie wystarcza nawet pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami. Dlatego w naszej klinice proponujemy Ci fachową pomoc w walce z niedoskonałościami. Nasi specjaliści wybiorą dla Ciebie odpowiednią metodę, dzięki której zobaczysz wyraźną poprawę wyglądu Twojej skóry. Zabiegi poprzedzone są konsultacją, która ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Zapewniamy Ci najwyższy stopień bezpieczeństwa i skuteczności. Dlatego jeśli Twoja skóra potrzebuje pomocy – nie zwlekaj i umów się na wizytę w Skin-Medic!