Call Now Button
naczynka na twarzy

Naczynka na twarzy

Borykasz się z problemem pękających naczynek na twarzy? Prawdopodobnie masz dziedziczne predyspozycje do cienkiej i wrażliwej cery. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic z tym zrobić – wręcz przeciwnie! Dzięki właściwej pielęgnacji spowolnisz pękanie kolejnych naczynek, jednak ich całkowite usunięcie jest możliwe w naszej klinice medycyny estetycznej. Możesz zarówno wzmocnić naczynka, jak i zlikwidować te, które są już bardzo widoczne na twarzy. Dowiedz się, w jaki sposób należy dbać o cerę naczynkową, a także jakie są skuteczne zabiegi zamykające naczynka.

Dlaczego naczynka na twarzy pękają?

Wymienić można wiele czynników, które przyczyniają się do pękania naczynek krwionośnych na twarzy. Najczęściej stan taki spowodowany jest predyspozycjami genetycznymi, zatem skłonność do cery naczynkowej jest po prostu dziedziczna. Są jednak elementy, które dodatkowo wzmagają pękanie naczynek i dlatego osoby ze skórą naczynkową powinny ich unikać. Do czynników takich zaliczyć można zwłaszcza gwałtowne wahania temperatury, nadmierne wystawianie skóry na słońce, suche powietrze, czy  niewłaściwa dieta (zwłaszcza spożywanie dużej ilości alkoholu i ostrych potraw). 

Stan naczynek może też pogorszyć się wskutek nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, czy zaburzeń hormonalnych w organizmie. Ze względu na zmiany hormonalne problem pękających naczynek na twarzy może pojawić się podczas ciąży. Pękające naczynka mogą być też problemem palaczy oraz osób z nadwagą.

Rzecz jasna, nie sposób uniknąć wszystkich czynników, które mogą pogarszać kondycję cery naczynkowej. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób dbać o taką skórę oraz jakie zabiegi stosować, aby pozbyć się widocznych na twarzy naczynek. 

Widoczne naczynka na twarzy a cera naczynkowa

Problem widocznych naczynek na twarzy dotyczy zwykle osób z cerą naczynkową, u których naczynia krwionośne położone są płytko pod skórą. Dlatego łatwo zauważalne są naczynka na nosie, policzkach, brodzie, a także na szyi oraz dekolcie. Kolejną cechą rozpoznawczą takiej cery jest oblewanie się rumieńcem w wyniku wysiłku, intensywnych emocji, zmian temperatury, czy spożywania alkoholu. Zaczerwienienie często długo nie chce zniknąć, co stanowi również problem i częste źródło kompleksów dla takich osób. 

Cerę naczynkową cechuje nie tylko płytkie usytuowanie naczynek, ale również ich kruchość, a przez to ogromna wrażliwość na czynniki zewnętrzne, o których wspomniano wyżej. Pod ich wpływem naczynka w naturalny sposób kurczą się i rozszerzają, ale mogą też łatwo pęknąć, jeśli jest w nich zbyt duże ciśnienie. 

Pielęgnacja cery naczynkowej

Jeśli posiadasz cerę naczynkową, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest używanie właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o tym, aby stosować delikatne środki oczyszczające, a ponadto unikać mycia skóry gąbką, czy szczoteczką, aby nie spowodować podrażnień. Z tego samego powodu należy też zrezygnować z mechanicznego złuszczania peelingami gruboziarnistymi, a zamiast tego stosować można określone peelingi kwasowe i  enzymatyczne. 

Kluczowe jest również używanie specjalnego kremu nawilżającego, najlepiej przeznaczonego do cery naczynkowej. Idealnie sprawdzą się więc tutaj kosmetyki bogate w witaminy – C, E i K, jak również naturalne oleje roślinne (z awokado, orzechów makadamia), masło shea. Warto zwrócić też uwagę na zawartość gliceryny, która bardzo dobrze utrzymuje wodę w skórze i chroni ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Latem warto smarować cerę kremem z filtrem (SPF 30 lub nawet 50) i szczególnie dbać o prawidłowe jej nawilżanie. Powinno ono odbywać się zarówno od wewnątrz (poprzez kosmetyki), jak i od środka (dzięki spożywaniu optymalnej ilości wody). Zimą zaś należy starać się zabezpieczyć skórę przed mrozem i zimnym wiatrem, stosując w tym celu kremy ochronne.

Naczynka na twarzy a dieta

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na skórę, w tym również na stan cery naczynkowej. Jeśli masz problem z często pękającymi naczynkami, przeanalizuj swoją dietę. Być może brakuje w niej ważnych składników, takich jak witaminy A, C, E lub K, cynku bądź flawonoidów. Są to substancje szczególnie istotne dla utrzymania naczyń krwionośnych w optymalnej kondycji. 

Zadbaj zatem o spożywanie dużej ilości warzyw, zwłaszcza tych zielonych, owoców cytrusowych i jagodowych. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości wapnia, obecnego w produktach mlecznych, ale także w jarmużu, natce pietruszki, nasionach roślin strączkowych. Z kolei cynk znajdziesz w produktach pełnoziarnistych, jak również w rybach. Bardzo ważnym składnikiem jest też rutyna, uszczelniająca naczynia krwionośne. Naturalnie występuje ona m.in. w aronii, zielu dziurawca, owocach czarnego bzu. Warto więc rozważyć stosowanie preparatów z tych surowców. 

Naczynka na twarzy – zabiegi

Poza domową pielęgnacją osoby z cerą naczynkową mają do dyspozycji szereg skutecznych kuracji oferowanych przez medycynę estetyczną. Wśród nich znajdują się zarówno zabiegi, które wzmocnią osłabione naczynka krwionośne, jak i takie, które pozwolą na pozbycie się zauważalnych na skórze pajączków. 

VITAMIN C PEEL – peeling na wzmocnienie naczynek

W przypadku cery naczynkowej należy unikać gruboziarnistych peelingów, można jednak stosować niektóre peelingi kwasowe. Do nich zalicza się zwłaszcza złuszczanie z użyciem kwasu L-askorbinowego, czyli witaminy C. Witamina C poprzez wspomaganie syntezy kolagenu przyczynia się do wzmocnienia naczynek, które stają się bardziej odporne na pękanie. Ponadto peeling regeneruje i uelastycznia skórę oraz rozjaśnia przebarwienia. 

Zabieg ten jest przeznaczony dla osób, które mają skłonności do pękających naczynek i chcą zapobiec pojawianiu się na ich cerze kolejnych pajączków. Peeling nie usunie jednak już widocznych na twarzy popękanych naczynek.  

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem polecanym dla osób z cerą naczynkową, ponieważ pozwala na aplikację składników czynnych, które skutecznie uszczelniają kapilary. Dzięki temu można zredukować ich widoczność i powstrzymać przed pękaniem kolejnych naczynek. Terapia przeprowadzana jest za pomocą płytkich nakłuć, za pośrednictwem których można wstrzykiwać do skóry substancje takie jak rutyna, witamina C, czy arnika. 

Warto pamiętać jednak, że mezoterapii mikroigłowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku obecności trądziku różowatego, który może pojawić się u osób z cerą naczynkową.

Laserowe zamykanie naczynek

Jest to niezwykle skuteczna terapia, która umożliwia usunięcie widocznych, popękanych naczynek na twarzy. Dzięki niej można również pozbyć się trądziku różowatego. Zabieg polega na emitowaniu wiązki świetlnej bezpośrednio w pęknięte naczynka krwionośne, które ulegają przegrzaniu, a następnie zniszczeniu. W ten sposób możliwe jest pozbycie się problemów z rumieniem i trądzikiem różowatym nawet na 2 lata. 

Terapia daje widoczne efekty już po pierwszym zabiegu. Zabiegi laserowego zamykania naczyń krwionośnych na twarzy są małoinwazyjne. Proces obejmuje specjalne, ukierunkowane wiązki laserowe, które ogrzewają i uszczelniają naczynie krwionośne. Naczynka są zamykane i podgrzewane, a organizm sam radzi sobie z ich usunięciem. Stosowanie laserów do zamykania naczyń krwionośnych na twarzy istnieje już od jakiegoś czasu. Ta metoda została przetestowana wielokrotnie i ma aprobatę największych autorytetów w dziedzinie medycyny estetycznej. Wiązki laserowe są w stanie zamknąć naczynia krwionośne na twarzy, podgrzewając komórki znajdujące się bezpośrednio pod nimi. To powoduje, że kurczą się one, przez co są mniej widoczne pod skórą, a następnie są usuwane przez organizm. Laserowe zamykanie naczynek na twarzy to seria zabiegów, które wykonuje się poprzez stopniowe zwężanie średnicy naczynek wiązkami laserowymi. Zabiegi są wykonywane do momentu zniknięcia widocznego zaczerwienienia. To, ile zabiegów jest potrzebnych, uzależnione jest od indywidualnych czynników. Małe naczynka można usunąć już podczas pierwszego zabiegu zamykania naczynek na twarzy.

Laserowe zamykanie naczynek nie jest jednak stosowane u osób, które cierpią na nowotwory, padaczkę, mają aktywne stany zapalne skóry, takie jak wypryski, czy infekcje wirusowe. 

Zabiegi dla cery naczynkowej w Skin-Medic

Jeśli chcesz zadbać o swoją cerę, pozbyć się widocznych naczynek i ograniczyć powstawanie kolejnych zmian, skontaktuj się z nami! Nasz zespół doświadczonych ekspertów medycyny estetycznej na podstawie dokładnej analizy stanu Twojej skóry pomoże Ci dobrać najlepszą metodę leczenia. Zatroszczymy się o to, aby wszelkie niedoskonałości zniknęły, a Twoja cera była jeszcze piękniejsza!

Shopping Cart
Scroll to Top