Blizny
Blizny pojawiać się na skórze w różnych miejscach, a ich wygląd i kształt zależy od sposobu przerwania ciągłości tkanki skórnej. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób pozbyć się blizn lub jak zatuszować ich nadmierną widoczność? Niżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najbardziej frapujące pytania.
Czym są blizny? Rodzaje blizn
Blizny zaliczane są do zmian skórnych. To wynik uszkodzenia skóry właściwej, której ubytki uzupełniane są przez tzw. tkankę łączną włóknistą. Składa się ona z włókien, nadających przerwanemu obszarowi nieregularny, nieco chropowaty kształt. Właśnie dlatego blizny wyróżniają się na tle skóry właściwej. Istnieją bezpieczne i sprawdzone sposoby na ich wyeliminowanie.
Chociaż za każdą blizną kryje się inna, indywidualna historia, wyróżnić można kilka ich najczęściej występujących typów. Każdy rodzaj zmian skórnych posiada charakterystyczne cechy i wymaga nieco innej pielęgnacji. Jakie typy blizn można zidentyfikować na swoim ciele?
- Blizny zagłębione – zmiany skórne doskonale znane osobom zmagającym się z trądzikiem. Wiesz już, że blizny powstają na skutek produkcji tkanki łącznej włóknistej, która wypełnia mechanicznie powstałe przerwy w skórze właściwej. W przypadku blizn zagłębionych główny problem stanowi… zbyt mała liczba włókien tkanki łącznej. Skutkuje to zapadaniem się blizny w głąb skóry, co prowadzi do powstawania charakterystycznych zagłębień. Ten rodzaj blizn może pojawić się na skórze również po przebytej ospie.
- Bliznowce – powstają, gdy rana pozornie już się zagoi, ale produkcja włókien kolagenowych na obszarze zranienia wciąż trwa. Bliznowce powstają najczęściej w miejscach, w których skóra jest napięta. Jak wyglądają? Są o wiele bardziej „rozlane” niż inne blizny, a ich kolor może przechodzić od różowego do czerwonego. Jest bardziej obszerny niż sama blizna, pokrywa większą przestrzeń.
- Blizny przerostowe – blizny przerostowe tworzą się w bardzo podobny sposób jak bliznowce, jednak ich cechą charakterystyczną jest powstawanie na obszarze zranienia widocznych „wybrzuszeń”. Ponadto nie przekraczają one obszaru blizny. Uciążliwość blizn przerostowych zależna jest od miejsca, w którym powstały. Za ich obecność bardzo często odpowiada niewłaściwa dezynfekcja i pielęgnacja miejsca po zranieniu, która może utrudniać prawidłowe gojenie się rany i regenerację tkanki skórnej.
Zmiany skórne wywołane chorobą – blizny cukrzycowe
Powstawanie niektórych blizn może wiązać się z objawami chorób, takich jak cukrzyca. Skóra osoby zmagającej się z cukrzycą jest często sucha, ze skłonnościami do przebarwień i złuszczania. Może prowadzić to, szczególnie w przypadku niewłaściwej pielęgnacji, do powstawania tzw. blizn cukrzycowych. Przyczyną ich pojawiania się jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi, co spowalnia procesy regeneracyjne – m.in. odpowiedzialne za usuwanie z rany drobinek martwego naskórka. Skutkuje to powolnym, nierównomiernym gojeniem się tkanki skórnej, a co za tym idzie powstawaniem blizn. By ich uniknąć, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie można uciskać rany, mogłoby się to przyczynić się do zaburzeń w odbudowie tkanki łącznej. Nie wolno lekceważyć dokładnej dezynfekcji zranionego miejsca. Jest ważna, żeby uniknąć gromadzenia się martwego naskórka w zagłębieniu powstałym na skutek mechanicznego urazu.
Blizny – polecane zabiegi
Jeżeli blizny sprawiają, że czujesz się niekomfortowo, możesz skorzystać z bogatej oferty naszej kliniki medycyny estetycznej. Każda blizna wymaga indywidualnej konsultacji. Wybór formy zabiegu zależy w dużej mierze od specyfiki konkretnej blizny, źródeł jej pochodzenia i czasu, jaki upłynął od jej powstania.
Dla osób, które zmagają się z bliznami zagłębionymi, rozwiązaniem mogą być zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych. Przyczyniają się one do zwiększenia produkcji kolagenu oraz elastyny w organizmie, a tym samym umożliwiają osiągnięcie efektu spłycenia blizn i poprawy wyglądu skóry. Zabiegi prowadzone z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych stosowane są także w korekcie estetycznej rozstępów.
Inną metodą, która pomoże Ci uporać się z niechcianymi bliznami, jest radiofrekwencja mikroigłowa. W łatwy sposób możesz zredukować widoczność trudnodostępnych blizn i nie obawiać się o niepożądane efekty. Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala na spłycenie i usunięcie blizn, a także odnowę skóry w przypadku wymagających zmian skórnych.
Pielęgnacja blizn
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zabieg redukujący blizny, musisz pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą Ci w odpowiedni sposób zadbać o skórę. Metody jej pielęgnacji zależą przede wszystkim od rodzaju zmian skórnych. W przypadku blizn pooperacyjnych lepiej nie działać samodzielnie – proces pielęgnacji konsultuj każdorazowo ze swoim lekarzem i nie zapominaj o przyjmowaniu zalecanych przez niego preparatów. Pamiętaj o regularnym smarowaniu blizn odpowiednimi maściami i nie ryzykuj eksperymentów z domowymi sposobami, takimi jak wywar z cebuli lub ziół. Każdą swoją bliznę postaraj się również chronić przed niekorzystnymi efektami działania słońca. Jeżeli Twoja blizna znajduje się w miejscu, które trudno jest zasłonić odzieżą, stosuj kremy z wysokim filtrem.