Rozstępy
Zbyt szybka zmiana masy ciała może skutkować pojawieniem się rozstępów. Przypadłość ta dotyka kobiet oraz mężczyzn w różnym wieku. Rozstępy są naturalną reakcją na przyrost wagi lub jej nagłą utratę. Dowiedz się o nich więcej i poznaj sposoby na pozbycie się ich!
Jak rozpoznać, że na skórze pojawiły się rozstępy?
Rozstępy to blizny, które powstają na skutek szybkiego rozrostu tkanki. Pojawiają się one najczęściej na brzuchu, piersiach, zewnętrznej części ud oraz tylnej części pleców. Niekiedy, szczególnie w przypadku nagłej zmiany wagi, mogą powstać również w okolicy ramion lub na łydkach. Rozstępy najłatwiej zauważyć na skórze o opalonej lub nieco ciemniejszej karnacji – są to wąskie, białe lub kremowe pręgi – rezultat tego, że tkanka skórna nie poradziła sobie z szybką zmianą jej struktury i znacznym rozciągnięciem.
Charakterystyczny jest pierwszy etap tworzenia się rozstępów. Zmieniająca się skóra traci wówczas na elastyczności, czego objawem jest pojawienie się wąskich, czerwonych lub fioletowych pręg, które z czasem pogłębiają się i blakną. Zmiany zachodzące na skórze pod wpływem wahań wagi nie muszą być trwałe – są metody na to, aby pozbyć się ich na stałe!
Polecane zabiegi
Estgen
Jak powstają rozstępy?
Skóra, pod wpływem gwałtownych i szybkich zmian, musi szybko się rozciągnąć lub skurczyć. Proces ten skutkuje uszkodzeniem naskórka (na pierwszym etapie pojawiania się rozstępów), a następnie coraz głębszych warstw skóry właściwej. Uszkodzenia powstałe na skutek nadmiernego rozciągnięcia się skóry w szybkim czasie nadbudowywane są tkanką łączną – stąd charakterystyczny, odstający od naturalnej karnacji kolor rozstępów. Za sprawą terapii z zakresu medycyny estetycznej możliwe jest przywrócenie skórze zdrowego i jędrnego wyglądu.
Jak uniknąć rozstępów?
Rozstępy pojawiają się na ciele, na którym w bardzo szybki sposób doszło do znaczących zmian. U kobiet w ciąży, nastolatków, odchudzających się, szybko nabierających kilogramów. Można stosować kremy na rozstępy – pomogą one w uelastycznieniu skóry i mogą wpłynąć na to, że istniejące rozstępy staną się nieco mniej widoczne, a prawdopodobieństwo powstawania nowych będzie dużo niższe. Warto również zdrowo się odżywiać i nawadniać. Jednak rozstępy często pojawiają się mimo stosowania naturalnych metod. W takim wypadku najlepsze będzie zdecydowanie się na jedną z możliwości, jakie dają zabiegi na rozstępy.
Jak usunąć rozstępy? Przykłady zabiegów na rozstępy
Usuwanie rozstępów wymaga zdecydowanych kroków. Po długim czasie ulegają one tzw. bliznowaceniu, czyli trwałym zmianom w obszarze skóry właściwej – z tego powodu zabiegi na rozstępy powinny być dobrane pod kątem indywidualnych potrzeb klienta. Na szczęście istnieje wiele metod korygujących rozstępy – są one dostępne w naszej klinice medycyny estetycznej. Właśnie dlatego możemy dopasować rodzaj terapii do osoby. Wśród nich najpopularniejsze i najbardziej skuteczne, są:
Karboksyterapia – zabieg, który najczęściej przeprowadza się w okolicach brzucha. Pozwala na przyspieszenie metabolizmu komórek tłuszczowych oraz ich dotlenienie. Dzięki temu możliwa staje się nie tylko głęboka regeneracja głównych warstw skóry, ale też rozpoczęcie procesu gojenia. Obszar ciała poddany zabiegowi karboksyterapii staje się widocznie napięty, elastyczny i gładki. Efekty pojawiają się po około sześciu tygodniach po wizycie w klinice i utrzymują się przez bardzo długi czas. Karboksyterapii nie zaleca się osobom zmagającym się z zaburzeniami układu krążenia oraz chorobami płuc. Ze względu na sposób aplikacji substancji aktywnej, do zabiegu karboksyterapii nie powinny przystępować także klienci, u których występują zaburzenia krzepliwości krwi.
Dermapen – pod tą nazwą kryje się urządzenie, które wykorzystuje najnowsze technologie medycyny estetycznej i przypomina cienki długopis. Działanie dermapenu opiera się na pulsacyjnych, bezbolesnych mikronakłuciach, które przenikają w głąb skóry i przyspieszają proces regeneracji tkanki. Urządzenie, które wykorzystuje się w trakcie terapii, wyposażone jest w ok. 12 cienkich igieł – nie tylko nakłuwają one wybrane okolice skóry, ale przede wszystkim umieszczają w jej powłoce specjalne substancje odżywcze. Zabieg z wykorzystaniem dermapenu jest całkowicie bezpieczny i stymuluje tkankę do naturalnej regeneracji. W czasie zabiegu usuwającego rozstępy technologia mezoterapii spłyca obecne na skórze uszkodzenia, umożliwia odbudowę włókien kolagenowych, poprawia gęstość tkanki, a w rezultacie usuwa niechciane pręgi, przywracając skórze zdrowy i jędrny wygląd.
Laser frakcyjny CO2 – laserowe usuwanie rozstępów jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez medycynę estetyczną. Pozwala na pozbycie się nawet najgłębszych rozstępów bliznowatych i w bezpieczny sposób poprawia wygląd skóry. Zakres terapii laserowej dobierany jest pod kątem indywidualnych potrzeb klienta. Przy szczególnie wymagających uszkodzeniach skóry wiązka światła laserowego wnikać może w głąb tkanki właściwej do 2,5 mm, co umożliwia korektę nawet najbardziej uciążliwych zmian skórnych. Terapii laserowej poddać mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – należy jednak pamiętać o tym, by obszar, który objęty ma być działaniem lasera, w czasie zabiegu wolny było od owłosienia. Efekty lasera frakcyjnego są niezwykle szybkie, a pierwsze efekty redukcji rozstępów można spodziewać się już po pierwszym zabiegu!
Zabiegi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej i osocza – terapia polecana szczególnie dla osób, które zmagają się z głębokimi rozstępami. Niechciane zmiany skórne wypełniane są przy pomocy koncentratu fibryny, pobieranego bezpośrednio z krwi pacjenta. Procesy zachodzące w trakcie zabiegu przyczyniają się do stymulacji produkcji komórek macierzystych, przyspieszenia naturalnego ich wzrostu oraz przywrócenia skórze właściwej gęstości i elastyczności. Dodatkowo, działanie fibryny poprawia wygląd obszaru objętego zabiegiem, pozwala na zatrzymanie dalszego rozwoju ubytków na skórze, a nawet opóźnienie procesów starzenia się skóry. Terapia fibryną bogatopłytkową to kompleksowa metoda, która opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w ciele człowieka do usuwania rozstępów i odżywienia tkanki. Zabiegi wykonuje się w seriach.
Pielęgnacja skóry po usunięciu rozstępów
Sposób pielęgnacji skóry po zabiegu zależny jest od formy terapii, która została wybrana. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry i nawadnianiu organizmu. Rezultaty zabiegu również zależne są od metody, jaka została obrana do jego przeprowadzenia. W przypadku niektórych, nieco bardziej inwazyjnych sposobów likwidacji rozstępów efekty są bardzo szybkie, a niekiedy pojawiają się one po kilku tygodniach. Niezależnie od wybranej technologii, usuwanie rozstępów metodami stosowanymi przez naszą klinikę medycyny estetycznej zapewnia długotrwałe i widoczne rezultaty.
Stopień zaniku rozstępów zależny jest przede wszystkim od szybkiej reakcji na ich pojawienie się. Najłatwiejsze do usunięcia są rozstępy świeże. Starsze i dłużej obecne na ciele rozstępy bliznowate wymagają natomiast dłuższej terapii. Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania rozstępów należy skonsultować ze specjalistą zakres zmian skórnych – pozwoli to wybrać metodę, która dostosowana będzie do oczekiwań klienta.