Call Now Button
nadpotliwość pach

Nadpotliwość

Pocenie się jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu na ciepło, wysiłek fizyczny, czy stres. Niektóre osoby jednak pocą się nadmiernie, co może utrudniać im codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku nie wystarczy zastosowanie zwykłego antyperspirantu. Jeśli dotyczy Cię problem nadpotliwości, nie zwlekaj – umów się na wizytę w naszej klinice! Skutecznie pomożemy Ci uporać się z nadmierną potliwością. Dowiedz się, jakie są najlepsze metody walki z tą dolegliwością.

Objawy nadpotliwości

Nadmierne pocenie się to przykry i uciążliwy problem. Z nadpotliwością mamy do czynienia, jeśli zbyt intensywne pocenie się występuje co najmniej raz w tygodniu bez wyraźnej przyczyny i zaburza codzienne funkcjonowanie. Może objawiać się na przykład ciągle lepkimi lub wilgotnymi dłońmi, co często utrudnia utrzymanie przedmiotów, wilgotnymi stopami, czy przesiąkaniem potu przez ubranie.

Zbyt mocne pocenie się to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny i wpływający na relacje międzyludzkie oraz samopoczucie osoby, której dotyka. Jeśli zmagasz się z nadpotliwością, możesz też mieć problemy skórne, gdyż na wilgotnej skórze łatwiej mogą rozwinąć się infekcje bakteryjne, czy grzybicze. Problem ten powoduje często zawstydzenie, przez co osoby nadmiernie pocące się mogą unikać bliskich relacji międzyludzkich. W skrajnych przypadkach nawet będą stronić od ludzi, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne.

Próby poradzenia sobie z nadmierną potliwością, polegające na używaniu dużej ilości antyperspirantów często prowadzą do pojawiania się kolejnych problemów zdrowotnych. Stosowane antyperspiranty, zawierające chlorek glinu mogą powodować bowiem pogrubienie naskórka i reakcje alergiczne. Działają one tylko na krótko, warto więc rozważyć zastosowanie metod, pozwalających na długotrwałe usunięcie problemu.

Przyczyny nadpotliwości

Nadmierna potliwość może być wywołana różnymi czynnikami, również chorobowymi. Zwykle przesadne pocenie się pojawia się w wieku dojrzewania, a wraz z upływem czasu następuje poprawa. Nadpotliwość polega na nadczynności gruczołów potowych, które są zbyt aktywne nawet wtedy, gdy nie wymaga tego regulacja temperatury ciała.

Nadpotliwość czasem jest efektem choroby – wskazywać na to może uogólnione pocenie się, występujące razem z innymi, niepokojącymi objawami. Do takich oznak należą:  kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, nudności, zawroty głowy, spadek masy ciała, stan podgorączkowy, duszności. W niektórych przypadkach poty mogą pojawiać się także w nocy, bez widocznego powodu. Jeśli odczuwasz tego typu dolegliwości, towarzyszące nadmiernemu poceniu się, to najprawdopodobniej zmagasz się z nadpotliwością wtórną, wywołaną przez chorobę. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu dokładnego zbadania.

Nadmierne pocenie się nie zawsze jednak świadczy o chorobie. Najczęściej mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną, która nie ma konkretnej przyczyny chorobowej. W tej sytuacji nadmiernie pocą się określone części ciała (np. dłonie, stopy, miejsca pod pachami). Pocenie nasila się w sytuacjach stresowych. W przypadku nadpotliwości pierwotnej nie jest wymagana natychmiastowa interwencja lekarska. Pomocne jednak będą zabiegi polegające na zablokowaniu gruczołów potowych.

Jak walczyć z nadpotliwością – zabiegi

Istnieją skuteczne sposoby na zahamowanie działania gruczołów potowych, które pozwolą Ci pozbyć się uciążliwego problemu nadpotliwości. W naszej klinice Skin-Medic w Poznaniu proponujemy Ci następujące zabiegi:

Botoks na nadpotliwość

Zabieg wykonywany z użyciem toksyny botulinowej skutecznie blokuje zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu. Jest to prosty, mało inwazyjny zabieg, a rezultaty widoczne są szybko – pojawiają się w czasie od kilku godzin do kilku dni po wstrzyknięciu botoksu. Efekt zablokowania wydzielania potu utrzymuje się przez okres od 6 do nawet 12 miesięcy. Toksynę botulinową można z powodzeniem stosować w celu zlikwidowania nadmiernej potliwości dłoni, stóp, pach, czy czoła.

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, mająca na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Następnie określa się obszary, które mają zostać poddane ostrzykiwaniu botoksem. Zwykle w miejscach objętych nadmierną potliwością widoczne są krople potu, czasem jednak określenie dokładnej lokalizacji jest trudne. Dlatego stosuje się test jodowo-skrobiowy (tzw. test Minora), polegający na posmarowaniu danego obszaru ciała jodyną, a potem posypaniu skrobią. Miejsca, w których występuje nadmierna potliwość ulegają wtedy zaczernieniu. W te właśnie punkty wstrzykuje się botoks, za pomocą cienkiej igły. Dzięki zablokowaniu nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, wydzielanie potu zostaje zahamowane.

Procedura wykonywana na dłoniach i stopach przeprowadzana jest pod znieczuleniem miejscowym. Zabieg w okolicach pach jest zwykle minimalnie bolesny, jednak osoby bardziej wrażliwe mogą otrzymać znieczulenie. Dużą zaletą zabiegu jest krótki czas trwania – zaledwie kilkanaście minut, a po nim można wrócić do codziennych zajęć.

Leczenie nadpotliwości metodą radiofrekwencji mikroigłowej

Jest to jedna z najnowocześniejszych metod. Zabieg ten, często stosowany w celu wygładzania zmarszczek i liftingu skóry, wykazuje się jednak niesamowitą skutecznością również w przypadku leczenia nadmiernej potliwości. Polega na połączeniu mikronakłuć skóry z działaniem fal elektromagnetycznych. Dzięki działaniu na nadaktywne gruczoły potowe za pomocą wysokiej temperatury dochodzi do ich kontrolowanego przegrzania i w efekcie radykalnie zmniejsza się wydzielanie potu (nawet o 95%). Efekt w tym przypadku jest bardzo trwały – utrzymuje się co najmniej przez kilka lat, natomiast u części osób w ogóle nie jest już potrzebne powtarzanie zabiegu.

W tym przypadku wykorzystuje się bardzo mocne parametry, co jest konieczne do redukcji gruczołów potowych. Zabieg trwa ok. 30 minut. Procedura ta jest dość bolesna, dlatego wykonuje się ją przy znieczuleniu miejscowym. Należy wziąć pod uwagę, że po jego przeprowadzeniu skóra będzie się goić przez okres około tygodnia, ze względu na działanie wysokiej temperatury. Aby efektywnie zredukować nadmiernie aktywne gruczoły potowe, należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępie miesięcznym.

Jest to zabieg nieco bardziej uciążliwy niż ostrzykiwanie botoksem, jednak jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że zapewnia on pozbycie się problemu na długo. Jego skuteczność jest niezwykle wysoka, co zostało potwierdzone badaniami.

Zabiegi na nadpotliwość w Skin-Medic

W naszej klinice zapewniamy Ci najwyższy stopień bezpieczeństwa i profesjonalizmu. W każdym przypadku dobieramy najlepszą możliwą metodę leczenia, w zależności od stanu zdrowia i oczekiwań Klienta. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której następuje szczegółowy wywiad i badanie. Dzięki temu mamy możliwość wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu, które mogłyby spowodować jakieś komplikacje.

Jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością i chcesz pozbyć się tego uciążliwego problemu, dobierzemy indywidualnie dla Ciebie terapię, z efektów której będziesz zadowolony. W Skin-Medic korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, a także regularnie odbywamy szkolenia, podnosząc nasze kompetencje. Masz więc gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów wykonywanych w naszej klinice.

Shopping Cart