Brukowana broda
Marszczenia na brodzie mogą stanowić duży dyskomfort. Brukowana broda, bo tak nazywa się ten typ zmian skórnych, dotyka wiele osób. Skóra brody wyglądająca jak skórka pomarańczy to tworzący się w sposób naturalny defekt estetyczny – można go jednak łatwo skorygować. Zapoznaj się z informacjami na temat pielęgnacji i zabiegów, które pomogą Ci pozbyć się niechcianego problemu.
Jak wygląda brukowana broda?
Brukowana broda to nazwa na charakterystyczne wgniecenia uwidaczniające się na czubku brody. Ze względu na nierówną powierzchnię skóry z widocznymi wgłębieniami często porównuje się brukowaną brodę do skórki pomarańczy. Defekt ten nadaje twarzy groźnego charakteru – podobnie jak tzw. „lwia zmarszczka” wpływa na nasz wygląd i nie da się jej zatuszować kosmetykami. Jej pojawienie się nie wynika z chorób skóry – to skutek nadmiernej mimiki w okolicach brody, która cechuje niektóre osoby i na którą nie mamy wpływu. Obecność brukowanej brody nie jest jednak wyrokiem – współczesna medycyna estetyczna pozwala na czasową korektę wyglądu skóry i wygładzenie nawet najbardziej dokuczliwych bruzd.
Jak powstaje brukowana broda?
Brukowana broda to wynik wzmożonej pracy mięśni. Ten, który odpowiada za tworzenie się nieestetycznych zmarszczeń, nosi nazwę mięśnia bródkowego. Marszczenia stają się bardziej widoczne również pod wpływem braku nawilżenia i utraty jędrności. O ile pierwszy aspekt powstawania brukowanej brody jest od nas niezależny, o tyle z łatwością możemy zapobiec drugiemu. Pielęgnacja wymagającej skóry pozwoli nam zatrzymać proces powstawania głębokich i widocznych zagnieceń na brodzie, dzięki czemu skóra będzie wyglądała na młodszą. Pamiętaj, że defektu estetycznego jakim jest brukowana broda, nie można usunąć na stałe – istnieją jednak sposoby, które mogą długotrwale wygładzić skórę.
Pierwsze oznaki brukowanej brody
Mimika jest cechą indywidualną. Niekiedy zdarza się tak, że niektóre partie mięśni na naszej twarzy są bardziej aktywne, co skutkuje widocznymi zmianami skórnymi. Nie inaczej jest w przypadku brukowanej brody. Jeżeli zauważasz, że w trakcie mówienia na Twojej brodzie pojawiają się charakterystyczne zagniecenia, które znikają, gdy przestajesz mówić, uważnie obserwuj swoją twarz. Może zdarzyć się, że dynamicznie pojawiające się marszczenia zamienią się w defekt statyczny, tzn. stale obecny na skórze. Wówczas niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Jeżeli chcesz ocenić skalę Twojego problemu, możesz skorzystać z konsultacji oferowanych przez profesjonalną kadrę Skin-Medic. Brukowana broda, choć jest zmianą skórną, która nie zagraża zdrowiu, może wiązać się ze spadkiem samopoczucia. Widoczne zagniecenia odciągają uwagę od kształtu twarzy, zaburzają jej proporcje i skupiają na sobie uwagę rozmówcy. Pamiętaj, że nic straconego – współczesna medycyna estetyczna pozwala w szybki i komfortowy sposób pozbyć się niechcianego defektu.
Jak poradzić sobie z brukowaną brodą?
Istnieją skuteczne zabiegi medycyny estetycznej, które w bezpieczny sposób pozwolą Ci uporać się z marszczeniami na brodzie. Specjaliści podchodzą do każdego przypadku indywidualnie, dlatego ważne jest, by już u początku współpracy przedstawić swoje oczekiwania i obawy związane z zabiegiem. Z jakich metod możesz skorzystać, jeżeli chcesz zniwelować widoczność brukowanej brody?
- Neurotoksyna botulinowa – zabiegi prowadzone przy wykorzystaniu tego preparatu cieszą się dużą popularnością, a on sam wykorzystywany jest w medycynie estetycznej od długiego czasu. Zabieg polega wprowadzaniu pod tkankę skórną preparatu, który napina wybrany obszar i przywraca jego gładkość. Neurotoksyna botulinowa pozwoli ograniczyć dynamiczne odkształcanie się brody oraz zmniejsza możliwość pogłębiania się zmarszczek.
- Wolumetria z wykorzystaniem kwasu hialuronowego – metoda ta nie tylko przywraca twarzy jej naturalny kształt i rysy, ale również pozwala na wygładzenie wybranego obszaru. W przypadku brukowanej brody wolumetria z wykorzystaniem kwasu hialuronowego pozwala powstrzymać aktywność mięśnia bródkowego i mnożenie się zmarszczeń na brodzie.
Musisz wiedzieć, że brukowana broda to zmiana skórna, której nie da się całkowicie wyeliminować. Jej powstawanie zależne jest od pracy mięśni, dlatego dynamiczne przekształcanie się brody jest nieuniknione. Zabiegi takie jak wstrzykiwanie neurotoksyny botulinowej czy wolumetria kwasem hialuronowym pozwala jednak ograniczyć rozwijanie się problemu. Efekty zabiegów utrzymują się około pół roku, a przez ten czas możesz cieszyć się wygładzoną i wolną od marszczeń skórą.
Brukowana broda – sposoby pielęgnacji
Wgniecenia na skórze brody powodują u Ciebie dyskomfort i chcesz wiedzieć wszystko na temat zapobiegania ich obecności? Wypróbuj kilka sprawdzonych kroków, które nie tylko odsuną w czasie powstawanie brukowanej brody, ale przede wszystkim zapewnią Twojej skórze zdrowy i gładki wygląd.
- Stosuj kremy nawilżające. Twoja skóra potrzebuje nawilżenia – niezależnie od tego, czy w lustrze dostrzegasz już pierwsze skutki aktywności mięśni.
- Ogranicz przyjmowanie używek. Tytoń i papierosy przyczyniają się do powstawania i większej widoczności zmarszczek. Zdrowy tryb życia, połączony z aktywnością fizyczną, niekoniecznie usunie brukowaną brodę, ale sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądała na zdrowszą i mniej zmęczoną.
- Skorzystaj z możliwości, jakie zapewniają masaże. Postaraj się w wolnym czasie przeprowadzić masaż brody połączony z masażem całej twarzy. Zacznij od rozgrzania cery poprzez delikatne ruchy palcami od okolic żuchwy, przez policzki, do czoła, a następnie – okrężnymi ruchami – wróć palcami w kierunku brody. Uciskaj ją delikatnie przez chwilę. Nie zapominaj również o łukach brwiowych i wargach, których wrażliwa skóra również posiada tendencję do odkształcania się. Podczas masażu twarzy nie zapominaj o ostrożnym stukaniu opuszkami palców po problematycznych obszarach. Pozwoli to przyśpieszyć krążenie, a tym samym poprawić ujędrnienie skóry. Masaż możesz połączyć z nakładaniem kremu nawilżającego.
Regularne masaże i kremy nawilżające nie zlikwidują całkowicie Twojego problemu z brukowaną brodą, przyśpieszają jednak krążenie i pobudzają organizm do naturalnej regeneracji, a przy okazji zachowają ją odżywioną i gładką. Nie zapominaj, że po sprawdzoną i profesjonalną pomoc możesz udać się do zaufanych klinik medycyny estetycznej.
Kiedy nie korzystać z zabiegów na brukowaną brodę?
Do korekty estetycznej skóry brody warto przystąpić, jeżeli nie obserwujesz u siebie objaw chorób skórnych ani nie jesteś w trakcie leczenia farmakologicznego. Twój stan zdrowia powinien zostać skonsultowany ze specjalistami z klinik medycyny estetycznej – bezpieczna aplikacja związków zawartych w preparacie wykorzystywanym podczas zabiegów wymaga sprawdzenia, czy nie posiadasz uczulenia na żaden składnik substancji. Jeżeli cierpisz na schorzenia natury sercowo-naczyniowej również powiadom o tym swojego lekarza. Nie przystępuj do zabiegów w niesprawdzonych miejscach. Zabiegi przyniosą korzyść jedynie wtedy, gdy będą wykonywane przez doświadczoną kadrę. W przypadku brukowanej brody nie korzystaj z preparatów i maści samodzielnie. Specjaliści medycyny estetycznej, lekarze i dermatolodzy pomogą Ci w bezpieczny sposób uporać się z problemem.