Call Now Button

Rumień – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Rumień bardzo łatwo pomylić z pękniętym naczynkiem. Choć przyczyny pojawiania się obu problemów wynikają z tego samego źródła – rozszerzenia naczyń krwionośnych – warto wiedzieć, że sposoby radzenia sobie z rumieniem wymagają nieco innych metod. Dowiedz się, jakie wyróżniamy etapy powstawania rumieni i jak pielęgnować skórę z tendencjami do tego typu zmian w obrębie tkanki.

Rumień – co warto wiedzieć?

rumień na skórzeRumień jest problemem dermatologicznym, którego główna cecha to miejscowe zaczerwienienie skóry. Niekiedy zmiany rumieniowe zanikają samoistnie, jednak istnieje możliwość, że po czasie pojawią się ponownie, już ze zwiększoną mocą. By tego uniknąć, warto skonsultować swoje obawy z doświadczonym personelem, który podpowie, jak uporać się z nawracającym zaczerwienieniem. Klinika Skin Medic z przyjemnością udzieli Ci wsparcia.

Rumienie mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała – przyczyny ich powstawania są indywidualne dla każdego pacjenta. W niektórych przypadkach obecność rumieni może mieć podłoże genetyczne lub być związane z określonym typem skóry, który jest podatny na tego rodzaju zmiany – m.in. jasną karnacją. Zaczerwienienia mogą pojawiać się również w wyniku stresu, długotrwałej ekspozycji na zmienne warunki atmosferyczne jak mróz, silny wiatr lub słońce, a także być przyczyną urazów mechanicznych, chociażby zbyt częstego złuszczania martwego naskórka. Na pojawienie się rumieni wpływ może mieć też długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, suchym lub zbyt wilgotnym otoczeniu, a nawet zbyt obciążający wysiłek fizyczny. W przypadku pojawienia się rumienia warto uważnie obserwować swoje ciało – pozwoli to zauważyć, czy zmiana skórna ma charakter powracający, czy jest wynikiem jednorazowych zmian w obrębie tkanki. Gdy postać, jaką przyjmuje rumień na ciele, budzi obawy, należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską.

Jak rozwijają się rumienie?

Rumienie to problem, który posiada tendencję do nawrotów. By odpowiednio określić specyfikę pojawienia się rumienia na ciele, warto wziąć pod uwagę następujące etapy jego rozwoju:

  • Pierwsze objawy rumienia – tym, co można zauważyć w pierwszych dniach powstawania rumienia, to brak tolerancji ciała na kosmetyki. Rumienia nie da się zakryć, zniwelować kremami ani rozmasować. Jest to sygnał, że mamy do czynienia z rozwijającą się zmianą wewnątrz tkanki. Pierwszym objawom rumienia towarzyszą także: nagłe zaczerwienienia skóry w wyniku wzrostu ciśnienia krwi lub silnych emocji, nadmierna wrażliwość na zmiany temperatury, wzmożona aktywność naczyń krwionośnych. Objawy te są bardzo podobne do naturalnej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Jeżeli jednak powracają i są coraz bardziej widoczne, warto skonsultować swoje spostrzeżenia ze specjalistą.

  • Trwałe objawy rumienia – jeżeli zlekceważymy pierwsze objawy rumienia i uznamy je za naturalną reakcję naszego ciała na wzbudzające silne emocje zdarzenia, może on powrócić jako mocniejsze, nieleczony defekt estetyczny. Za sprawą trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych może on prowadzić do trudnych w samodzielnym likwidowaniu zmian. Warto wiedzieć, że defekt ten może rozwijać się jedynie na konkretnym obszarze ciała (np. policzkach), ale również wędrować na inne, wymagające większej opieki, partie ciała.

Rodzaje rumieni

 Jeżeli zauważysz na swojej skórze rozwijający się rumień, przed próbami jego usunięcia spróbuj zdiagnozować źródła swojego problemu. Jego najczęstszą przyczyną, którą można usunąć za sprawą rozwiązań stosowanych przez profesjonalne kliniki medycyny estetycznej, jest trwałe rozszerzanie się lub pękanie naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach jednak konieczna może okazać się konsultacja lekarska. Jakie typy rumieni możemy wyróżnić i w jaki sposób ustalić, czy są one defektem estetycznym, czy zapowiedzią rozwijającej się choroby?

  • Rumień guzowaty – może pojawić się w różnym wieku. Powstaje on na skutek zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Pojawienie się rumienia u małych dzieci (np. na rękach) może mieć związek ze zmianami gruźliczymi. Jak wygląda rumień guzowaty? Zgrubienia, które pojawiają się na ciele, rozmieszczone są symetrycznie i mogą wywoływać ból w miejscu ich obecności oraz podwyższoną temperaturę. Powstawanie rumieni guzowatych należy bezzwłocznie skonsultować ze specjalistą.

  • Rumień wędrujący – główną przyczyną jego powstawania jest zakażenie bakteryjne, które może być związane z rozwijającą się boreliozą. Rumień wędrujący łatwo jest zaobserwować ze względu na jego charakterystyczny wygląd – jest on intensywnie czerwony i rozwija się pierścieniowo od widocznego miejsca wkłucia. W przypadku pojawienia się rumienia wędrującego warto przeprowadzić wstępne badanie laboratoryjne w celu wykluczenia infekcji odkleszczowej.

Ostatnim z przypadków rumienia jest tzw. rumień trwały – jego pojawienie się związane jest z niekorzystną ekspozycją na czynniki zewnętrzne i jest możliwy do zlikwidowania przy pomocy doświadczonej kadry nowocześnie wyposażonych klinik medycyny estetycznej. 

Czy da się usunąć rumień? 

Dzięki stale udoskonalanym preparatom pielęgnacyjnym i rozwojowi medycyny estetycznej rumienie da się usunąć lub zahamować ich rozwój. Jakie rozwiązania warto wprowadzić w życie, by uniknąć obecności zaczerwienień na twarzy?

  • suplementuj witaminy – w przypadku zmian skórnych i nadmiernie rozszerzających się naczynek warto postawić na witaminy, które nie tylko wzmocnią organizm, ale również przywrócą jego elastyczność i wzmocnią grubość tkanki. Do substancji o takich właściwościach należą przede wszystkim witamina C, witamina K i rutyna. 

  • stosuj naturalne oleje – by przywrócić skórze zdrowy wygląd, warto również postawić na naturalne rozwiązania – oleje z szałwii, rumianku, melisy czy migdałów poprawią krążenie krwi, wspomogą naczynia krwionośne w samodzielnej regeneracji i poprawią jędrność skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że samodzielne stosowanie preparatów poprawiających wygląd tkanki powinno być każdorazowo konsultowane ze specjalistą. W przypadku rumienia trwałego domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.

  • Skorzystaj z zabiegu usuwania laserem IPL – gdy problem nawraca, a rumień jest już trwale obecny na skórze i dodatkowo ma tendencję do przemieszczania się na inne partie ciała, warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej kliniki medycyny estetycznej. Nowoczesna formuła zabiegu z wykorzystaniem lasera IPL pozwoli nie tylko pozbyć się rumieni, ale również odżywić skórę, wzmocnić ją i nadać jej blasku.

Jak dbać o skórę z rumieniem? 

Najlepszym sposobem na ochronę skóry, która posiada skłonności do powstawania rumieni, jest troska o to, by nie pogłębiać problemów, które są głównym powodem ich pojawiania się. Co można zrobić, by ochronić swoją skórę przed pojawieniem się i nawrotem zaczerwienień? 

  • Wystrzegaj się sauny i gorących kąpieli – ciało, na którym rozwijają się rumienie, posiada naczynia krwionośne, które mają tendencję do zbytniego rozszerzania się i pękania, co skutkuje pojawianiem się silnego zaczerwienienia i tzw. „pajączków”. By ograniczyć możliwość pojawiania się rumieni, nie należy przebywać w miejscu o wysokiej temperaturze, dużej wilgotności oraz tam, gdzie generuje się para, która dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne.

  • Wyeliminuj ostre przyprawy i używki – w przypadku skóry skłonnej do rozwijania się rumieni warto zadbać również o dietę. Zbyt pikantne potrawy, alkohol czy papierosy hamują proces samodzielnej regeneracji tkanki i mogą pogłębiać problem.

  • Stosuj łagodne preparaty do demakijażu – skórę z rumieniem należy chronić. By odpowiednio o nią zadbać, zrezygnuj z preparatów myjących, które posiadają silne właściwości złuszczające. W trakcie rutynowej pielęgnacji nie stosuj myjek ani wacików, by dodatkowo nie podrażnić wrażliwej skóry. Demakijaż wykonuj delikatnie  rozprowadzając preparat palcami. Unikaj mydeł! W wielu przypadkach mogą one wysuszać skórę, co prowadzi do pogłębienia problemu.

Shopping Cart
Scroll to Top