Czarne kropki, widoczne często na brodzie czy na nosie lub podskórne grudki to niepożądane elementy, których większość osób chce jak najszybciej się pozbyć. Jednak próba ich mechanicznego usuwania nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego, warto postawić na inne, skuteczne metody. Dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby na zaskórniki!
Skąd biorą się zaskórniki?
Problem zaskórników często dotyczy cer skłonnych do przetłuszczania się, czyli np. tłustej lub mieszanej. Każda skóra naturalnie produkuje sebum, czyli mieszankę różnych substancji lipidowych. Jej celem jest ochrona skóry i zapewnienie jej odpowiedniego natłuszczenia. Sebum produkowane jest przez gruczoły łojowe, których ujścia znajdują się w mieszkach włosowych. W normalnej sytuacji sebum jest więc odprowadzane na powierzchnię poprzez mieszek włosowy.
Zdarza się jednak, że łój skórny nie może przedostać się na zewnątrz. Następuje wówczas zaczopowanie mieszka włosowego. Przyczyną może być nadmierna keratynizacja, czyli zbyt intensywne rogowacenie naskórka. Obumarłe komórki zapychają pory skóry, uniemożliwiając sebum wydostanie się z mieszka. Zaskórniki często powstają na nosie, na brodzie, czy na czole, bowiem są to strefy, w których produkcja łoju jest bardzo intensywna.
Zaskórniki otwarte a zaskórniki zamknięte
W momencie, gdy dochodzi do zatkania ujścia mieszka włosowego i sebum nie może wydostać się na zewnątrz, zaczyna kumulować się pod powierzchnią. Na powierzchni skóry widoczna jest wówczas niewielka, biaława grudka – to tzw. zaskórnik zamknięty. Często można wyczuć tę zmianę pod palcami. Podczas próby jej wyciśnięcia widoczna jest zbita, biała masa, czyli sebum.
Kiedy jednak ujście mieszka włosowego zostanie zatkane przez mieszankę zrogowaciałego naskórka i sebum, powstaje tzw. zaskórnik otwarty. Jest on zauważalny w formie czarnej lub brązowej kropki. Kolor ten jest efektem utleniania się sebum, nie jest więc to zanieczyszczenie. W zaskórnikach nie dochodzi też do zakażenia bakteryjnego, dlatego nie są one zaczerwienione, ani nie gromadzi się w nich ropa. Zaskórniki mogą jednak przerodzić się w niektórych przypadkach w stany zapalne.
Usuwanie zaskórników domowymi sposobami
Warto wiedzieć, że tworzenie się zaskórników nie świadczy jeszcze o poważniejszych problemach i nie musi prowadzić do zmian zapalnych. Jednak dla wielu osób jest to istotny defekt kosmetyczny, dlatego często podejmują próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem, również metodą mechaniczną. Czy jednak takie działanie jest dobrym pomysłem? Niestety odpowiedź jest podobna jak w przypadku pryszczy – zaskórników nie należy usuwać przez wyciskanie.
Wyciskanie zaskórników może doprowadzić do podrażnienia skóry, a nawet powstania ranki. Wtedy zaś może nastąpić zakażenie bakteryjne, które w efekcie wywoła stan zapalny. Wskutek takich działań więc pierwotnie niezapalna zmiana może przerodzić się w naprawdę poważny problem. Należy zatem powstrzymać się przed siłowym likwidowaniem wągrów, a zamiast tego postawić na bezpieczniejsze rozwiązania.
Jak pozbyć się zaskórników – skuteczne zabiegi
Jeśli chcesz pozbyć się zaskórników, najlepiej jest zadziałać na skórę złuszczająco. Nie sprawdzą się jednak w tym przypadku peelingi ziarniste, bowiem nie dotrą one do źródła problemu. Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem jest zastosowanie peelingów chemicznych, na bazie kwasów. Substancje te docierają do głębszych warstw skóry, przez co regulują wytwarzanie sebum i zwężają pory.
Kwasy owocowe zmniejszą zarówno zaskórniki otwarte, jak i zaskórniki zamknięte. Wśród nich są substancje łagodniejsze, a także mocniejsze – wybór zależy przede wszystkim od nasilenia problemu i rodzaju skóry. Najlepiej zdać się na pomoc specjalisty ze Skin-Medic, który oceni stan cery i zaproponuje najlepszą możliwą terapię. Do dyspozycji mamy m.in. dość mocno działający kwas glikolowy lub łagodniejszy kwas migdałowy. Kwas glikolowy dzięki niewielkiej cząsteczce łatwo przenika pod skórę, gdzie nie tylko radzi sobie z zaskórnikami, ale też rozjaśnia przebarwienia. Kwas migdałowy ma zaś silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
Dobrym wyborem na głębokie zaskórniki będzie peeling kwasem pirogronowym. Kwas ten działa intensywnie, przedostając się aż do warstwy brodawkowej skóry właściwej. Zmniejsza ilość produkowanego sebum, likwiduje istniejące zaskórniki i zapobiega powstawaniu nowych. Ponadto działa przeciwbakteryjnie, rozjaśnia zmiany pigmentacyjne, a nawet działa przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Za pomocą więc jednego zabiegu można pozbyć się problemu zaskórników, a jednocześnie znacząco poprawić stan całej skóry.
Pielęgnacja cery ze skłonnością do zaskórników
Zaskórników można pozbyć się za pomocą odpowiednich peelingów, które dodatkowo będą stymulować skórę do odnowy. Jednak błędem jest traktowanie zaskórników jako pojedynczego problemu, który wystarczy szybko usunąć i niezwracanie wystarczającej uwagi na całą pielęgnację. Występowanie dużej ilości zaskórników świadczy bowiem o problemach z nadprodukcją sebum, które wymagają kompleksowego podejścia. Jednorazowe zabiegi nie dadzą więc efektów na długo, jeśli nie będziesz właściwie dbać o skórę na co dzień.
Niezwykle ważnym elementem jest codzienne oczyszczanie skóry, do którego należy używać odpowiednich kosmetyków. Należy unikać mocno wysuszających produktów, np. z alkoholem, czy silnymi detergentami (np. SLS). Najlepiej, jeśli żel lub pianka do mycia zawiera dodatkowo składniki nawilżające, np. alantoinę. Po oczyszczeniu natomiast skórę należy nawilżyć. Jest to niezbędne, ponieważ przesuszona skóra będzie wysyłała sygnały do gruczołów łojowych, aby wytworzyły więcej sebum. W ten sposób powstaje błędne koło – likwidowanie nadmiaru sebum poprzez wysuszanie skutkuje produkcją jeszcze większej ilości tej substancji.
Właściwa pielęgnacja i wprowadzenie raz na jakiś czas peelingu kwasowego zapewni skórze doskonały wygląd. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o Twoją skórę i jaki zabieg będzie dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się ze specjalistami w Skin-Medic. Pomożemy Ci nie tylko dobrać właściwy peeling, ale również doradzimy w sprawie codziennej pielęgnacji!