Szczotkowanie na sucho to modny i prosty sposób na ujędrnienie skóry. Niestety nie jest to zabieg pielęgnacyjny dla każdego. W jakich przypadkach się sprawdzi, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Dowiedz się więcej na temat szczotkowania na sucho!
Szczotkowanie na sucho – czy warto?
Szczotkowanie ciała na sucho stało się w ostatnim czasie popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jest to tak naprawdę rodzaj masażu skóry, który wykonuje się bez użycia jakichkolwiek kosmetyków. Celem szczotkowania na sucho jest pobudzenie krążenia krwi i limfy, a także ujędrnienie skóry. Jednocześnie zapewnia on delikatne złuszczenie naskórka.
Warto skorzystać z tej metody, aby poprawić kondycję swojej skóry w perspektywie długofalowej. Regularne szczotkowanie na sucho może pomóc w redukcji wiotkiej skóry, usprawnić mikrokrążenie i wygładzić naskórek. Jest to też dobry sposób na zapobieganie wrastaniu włosków po goleniu. Dobrze jest taki zabieg wykonać na dzień przed goleniem, aby zminimalizować ryzyko podrażnień w trakcie usuwania włosków.
Szczotkowanie na sucho – jakie daje efekty?
Szczotkowanie na sucho może pomóc w zmniejszeniu wiotkości skóry. Poprzez stymulowanie skóry do odnowy wpływa na wzmocnienie się jej struktury. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie rozstępom i pogłębianiu się cellulitu. Osoby szczotkujące ciało na sucho zauważają po pewnym czasie poprawę wyglądu skóry i ujednolicenie jej kolorytu. Z pewnością taki masaż dodaje energii, a na wiele osób działa też relaksująco.
Warto jednak wiedzieć, że efekty szczotkowania na sucho zauważysz tylko wtedy, jeśli zabieg będziesz ten wykonywać systematycznie. Zaleca się szczotkowanie ciała codziennie przez kilka minut. Niektórym osobom wystarczy jednak wykonywanie tej procedury kilka razy w tygodniu.
Jak wykonywać szczotkowanie na sucho?
Bardzo istotna jest odpowiednia technika wykonywania tego zabiegu. Szczotkowanie na sucho rozpocznij od stóp, a następnie przejdź do łydek i ud. Masując nogi wykonuj posuwiste ruchy w kierunku serca. Zasadą tą należy kierować się także podczas szczotkowania pośladków. Potem możesz wymasować delikatnie brzuch i piersi, za pomocą kolistych ruchów. Masując piersi, należy omijać okolice brodawek.
Skórę pleców najlepiej szczotkować ruchami posuwistymi z dołu do góry. W tym celu może przydać się szczotka z długą rączką. Ostatnim etapem jest szczotkowanie rąk, zaczynając od dłoni. W tym przypadku również najlepiej jest wykonywać masaż w kierunku do serca.
Czy szczotkowanie na sucho w ciąży to dobry pomysł?
Wiele osób zastanawia się, czy warto szczotkować ciało na sucho w okresie ciąży. Z jednej strony jest to bowiem dobry sposób, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, z drugiej zaś – pojawia się obawa, czy nie zaszkodzi to dziecku. Jeśli kobieta jest zdrowa, to ciąża raczej nie jest przeciwwskazaniem do tego zabiegu pielęgnacyjnego. Szczotkowanie na sucho w ciąży nie jest jednak dopuszczalne, jeśli istnieje zagrożenie poronienia lub przedwczesnego porodu. W każdym przypadku warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Szczotkowanie na sucho na cellulit
Szczotkowanie na sucho pobudza krążenie i pomaga w ujędrnieniu skóry. Może więc nieco zredukować tzw. pomarańczową skórkę. Cellulit jest jednak dość opornym problemem, który zwykle wymaga bardziej kompleksowego podejścia. Szczotkowanie warto więc połączyć z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, aby wspomóc jego antycellulitowe działanie. Może się jednak okazać, że potrzebne będą także inne zabiegi, aby pozbyć się nierówności na udach, czy pośladkach.
Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho
Szczotkowanie ciała na sucho niestety nie jest zabiegiem dla każdego. Do głównych przeciwwskazań należą wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne skóry. Nie należy wykonywać tego zabiegu w przypadku atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry. Niewskazane jest też masowanie skóry, na której znajduje się wiele znamion. W trakcie szczotkowania pieprzyki należy starannie omijać, aby ich nie uszkodzić.
Ze szczotkowania trzeba też zrezygnować w przypadku pękających naczynek. Niestety w tej sytuacji nie wystarczy omijanie widocznych „pajączków”. Zmiany w rzeczywistości bowiem mogą być zlokalizowane głębiej, w innych miejscach. Szczotkowanie na sucho może spowodować nasilenie objawów.
Szczotkowanie na sucho a zabiegi medycyny estetycznej
Szczotkowanie na sucho to prosta metoda na ujędrnienie i wygładzenie skóry, ale niestety nie jest przeznaczona dla wszystkich. Wymaga też systematyczności i cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. Jeśli chcesz osiągnąć lepsze rezultaty w walce z cellulitem czy wiotką skórą, warto skorzystać również z zabiegów medycyny estetycznej.
Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdzi się w tym przypadku znakomicie. Jest to bowiem zabieg o potwierdzonej badaniami naukowymi skuteczności w redukowaniu wiotkości skóry. Radiofrekwencja wspomaga produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu może znacznie zmniejszyć widoczność cellulitu.
W 2018 roku zespół amerykańskich naukowców opublikował badanie, przeprowadzone na grupie 50 osób z cellulitem. Pacjenci poddali się zabiegowi radiofrekwencji mikroigłowej, a następnie oceniono rezultaty kuracji po 1, 3 i 6 miesiącach. Lekarze ocenili skuteczność tej metody w redukcji cellulitu w 93% przypadków. Z kolei wśród pacjentów 75% osób było zadowolonych z efektów terapii. Co ważne, u żadnej z badanych osób nie wystąpiły działania niepożądane (Prospective Multicenter Clinical Trial of a Temperature-Controlled Subcutaneous Microneedle Fractional Bipolar Radiofrequency System for the Treatment of Cellulite).
Z kolei badanie opublikowane w 2021 roku wykazało skuteczność radiofrekwencji mikroigłowej w zakresie poprawy jakości skóry na ramionach, w okolicach nadrzepkowych i na plecach. W badaniu wzięło udział 31 kobiet, u których występowała wiotka skóra i nadmiar tkanki tłuszczowej w tym rejonie. Po wykonaniu zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej stwierdzono znaczną poprawę wyglądu obszarów poddanych terapii u wszystkich badanych kobiet (Single Treatment Protocol With Microneedle Fractional Radiofrequency for Treatment of Body Skin Laxity and Fat Deposits).