Nadmierne owłosienie u kobiet nie jest zwykle cechą pożądaną, dlatego wiele pań usilnie próbuje sobie poradzić z tym problemem. Jeśli jednak włosy rosną wyjątkowo liczne i grube, a do tego w nieoczekiwanych miejscach, bardzo trudno jest opanować ten proces. Warto wówczas zastanowić się, czy problem nie jest bardziej złożony. Przyczyną może być hirsutyzm, czyli przypadłość związana z nadmierną ilością androgenów. Sprawdź, czym tak naprawdę jest ta uciążliwa dolegliwość i w jaki sposób można z nią walczyć.
Hirsutyzm – co to za przypadłość?
Mianem hirsutyzmu określane jest nadmierne owłosienie, występujące u kobiet w miejscach, które są typowe dla mężczyzn. Oznacza to, że włosy pojawiają się często nad górną wargą, na podbródku, czy na klatce piersiowej. Mogą one występować też na karku, na nogach, czy na plecach. Mowa w tym przypadku jednak nie o pojedynczych, czy słabo widocznych włoskach, tylko o wyraźnym owłosieniu.
Hirsutyzm sam w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak jest kwalifikowane jako zaburzenie. Jego obecność może też świadczyć o występowaniu niektórych chorób na przykład zespołu policystycznych jajników lub zespołu Cushinga. Szacuje się, że hirsutyzm może dotyczyć nawet 10% kobiet, a więc jest to dość wysoki odsetek. Hirsutyzm często pojawia się w ciąży kiedy rozregulowane jest funkcjonowanie hormonów nadmierne owłosienie nierzadko spotyka też osoby w okresie dojrzewania.
Co powoduje hirsutyzm?
Bezpośrednią przyczyną hirsutyzmu jest zwiększona produkcja androgenów czyli męskich hormonów płciowych. To one powodują, że owłosienie występuje w nadmiernej ilości oraz w miejscach, które nie powinny być nim objęte. Hirsutyzm może być spowodowany różnymi czynnikami. Niestety często jest on efektem występowania pewnych poważniejszych schorzeń. Poza wymienionymi zespołem policystycznych jajników, czy zespołem Cushinga, mogą to być też choroby nadnerczy, niepłodność lub nawet nowotwór jajników. Hirsutyzm często powiązany jest z nadwagą lub otyłością, którym towarzyszą problemy hormonalne.
O poważnych zaburzeniach, które powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem świadczy zwłaszcza zespół objawów, zwany wirylizacją. Poza hirsutyzmem, składają się na niego m.in. męska sylwetka kobiety, zbyt mocno rozwinięta masa mięśniowa, czy łysienie plackowate. Do przejawów wirylizmu należy też przerost łechtaczki i niski ton głosu.
Jednak nie zawsze silne owłosienie świadczy o poważnej chorobie. Hirsutyzm może też być spowodowany bardziej prozaicznymi czynnikami, takimi jak silny stres bądź stosowanie niektórych preparatów antykoncepcyjnych. Może być także wywołany predyspozycjami dziedzicznymi, które nie mają żadnego związku z konkretnymi chorobami. W każdym przypadku więc ważne jest uzyskanie diagnozy, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.
Hirsutyzm – objawy
Warto pamiętać o tym, że nie zawsze nadmierne owłosienie jest równoznaczne z hirsutyzmem. Duża ilość włosów zlokalizowanych na przykład na łydkach, czy pod pachami nie świadczy jeszcze o zbyt intensywnej produkcji androgenów. O hirsutyzmie można jednak mówić w momencie, gdy u kobiety występują liczne włosy, na przykład nad górną wargą (tzw. wąsik), na brodzie lub na klatce piersiowej. Charakterystyczne jest także występowanie mocnego owłosienia na skórze pleców i na brzuchu. Poprzez nadmierną ilość włosów należy rozumieć wyraźne obecność wyraźnego zarostu. Występowanie zatem jednego lub dwóch włosków lub delikatnego meszku nie świadczy o hirsutyzmie.
Ocena, czy dane owłosienie występuje w nadmiarze jest bardzo subiektywna. Dlatego opracowany został system, który pozwala na stwierdzenie, czy dany stopień owłosienia może być określony mianem hirsutyzmu. Jest to 4-stopniowa skala Ferrimana-Gallweya, którą posługują się lekarze. Oceniają oni punktowo intensywność owłosienia w kilku kluczowych obszarach (m.in. na brodzie, klatce piersiowej, brzuchu, czy plecach). Następnie punkty są sumowane i porównywane z normą dla danej populacji.
Hirsutyzm – jak przebiega leczenie?
Leczenie hirsutyzmu jest uzależnione od tego, jaką diagnozę postawi lekarz. W sytuacji, kiedy hisutyzm jest powiązany z innymi schorzeniami, leczenie powinno być ukierunkowane na te przypadłości. Jednocześnie z nadmiernym owłosieniem można poradzić sobie za pomocą pewnych zabiegów, takich jak laseroterpaia. Jeśli problem jest spowodowany przyjmowaniem pewnych leków, warto rozważyć możliwość modyfikacji leczenia.
Kluczowe dla procesu leczenia jest wykonanie badań hormonalnych. Warto przede wszystkim sprawdzić poziom testosteronu, progesteronu, hormonu luteinizującego, hormonów folikulotropowego, a także tyroksyny czy androstendionu. Badania te pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy zbyt duża ilość włosów jest związana z zaburzeniami hormonalnymi. W niektórych przypadkach jednak silne owłosienie jest po prostu uwarunkowane genetycznie. Wówczas leczenie farmakologiczne nie pomoże, a najlepszym sposobem na pozbycie się owłosienia okazuje się być depilacja laserowa.
Co pomoże na hirsutyzm?
Poza wdrożeniem odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego warto również skorzystać z zabiegów, za pomocą których można dość szybko pozbyć się problemu. Tradycyjne golenie włosów za pomocą golarki wosku czy depilatora może w tym przypadku okazać się niewystarczające. Najlepszym nieinwazyjnym sposobem na poradzenie sobie z hirsutyzmem jest zabieg laserowy.
Wyjątkowo skuteczną metodą jest terapia za pomocą lasera SHR. Jest to tak zwana selektywna depilacja, podczas której do skóry emitowane są krótkie impulsy energii. Powodują one przegrzanie włosów, co skutkuje zniszczeniem ich cebulek. Za pomocą serii zabiegów laserowych można definitywnie zlikwidować owłosienie w konkretnych częściach ciała. Laser SHR bez problemu poradzi sobie z owłosieniem zarówno na nogach pod pachami, jak i na ramionach, twarzy, szyi oraz klatce piersiowej. Za pomocą tej metody można także przeprowadzić pełną lub częściową depilację okolic bikini.
Hirsutyzm a depilacja laserowa – czy warto?
Silne owłosienie jest trudne do usunięcia tradycyjnymi metodami. Włosy szybko odrastają, a ponadto częste golenie, depilacja chemiczna, czy woskowa mogą powodować podrażnienia skóry. Jest to szczególnie dokuczliwe w obszarach bardzo wrażliwych, takich jak skóra na twarzy, czy okolice bikini. Największą zaś wadą tego typu sposobów jest ich tymczasowość. Usuwając włoski golarką należy liczyć się z tym, że prędko pojawią się nowe. Ciągłe golenie jest więc czasochłonne i nie prowadzi do rozwiązania problemu w długofalowej perspektywie.
Z kolei laserowe usuwanie włosów eliminuje owłosienie nie tylko na chwilę, ale też w dalszej perspektywie. Wprawdzie włosy nie zostaną całkowicie zlikwidowane po 1, czy 2 zabiegach, ale już seria 6-7 wizyt daje zwykle zadowalające rezultaty. Włosy w pewnym momencie po prostu przestają odrastać lub stają się znacznie słabsze i ledwo zauważalne. Można wtedy zapomnieć o depilatorach, golarkach, czy wosku i cieszyć się piękną, gładką skórą. Depilacja laserowa jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób z intensywnym owłosieniem które chcą się go pozbyć raz na zawsze.