Call Now Button

Jak dopasować pielęgnację do rodzaju włosów?

Prawidłowa pielęgnacja włosów powinna być dopasowana do ich rodzaju. Używanie właściwych kosmetyków pomoże Ci utrzymać włosy w doskonałej kondycji. Dowiedz się, w jaki sposób określić swój typ włosów, a także jak dobrać do nich pielęgnację i odpowiednie zabiegi!

Rodzaje włosów ze względu na porowatość

Często spotykanym sposobem klasyfikacji rodzajów włosów jest ich podział pod względem porowatości. Porowatość włosów oznacza stopień rozchylenia łuski włosów, który może być inny u każdej osoby.

Włosy można podzielić na:

  • niskoporowate,
  • średnioporowate,
  • wysokoporowate.

Jak dopasować pielęgnację do rodzaju włosówWłosy niskoporowate cechują się ciasno ułożonymi, domkniętymi łuskami. Sprawia to, że włosy są gładkie i przylegają do skóry głowy. Mimo że ten rodzaj włosów jest często uznawany za najbardziej pożądany, to nie zawsze są one w idealnej kondycji. Jeśli masz włosy niskoporowate, może być Ci trudno nadać im odpowiednią objętość. Ponadto są one mało podatne na stylizacje – bardzo szybko wracają do swojego pierwotnego ułożenia.

Przeciwieństwem włosów niskoporowatych są włosy wysokoporowate. Dość łatwo je rozpoznać po charakterystycznym puszeniu się. Łuski tych włosów są mocno rozchylone, a przez to włosy są łamliwe i narażone na uszkodzenia. Włosy wysokoporowate szybko schną po umyciu i mogą łatwo ulegać przesuszeniu. Plusem posiadania tego typu włosów jest jednak ich podatność za zabiegi stylizacyjne.

Włosy średnioporowate znajdują się w środku tej skali, więc mają zarówno cechy włosów niskoporowatych, jak i średnioporowatych. Jak je rozpoznać? Tak zwane „średniopory” mają czasem tendencję do puszenia się, ale zwykle nie stanowi to dużego problemu. Po umyciu dosyć szybko schną. Mogą mieć też skłonności do strączkowania, czyli zlepiania się pod wpływem zbyt dużej ilości emolientów.

Rodzaje włosów – stopień nawilżenia

Włosy można również podzielić ze względu na stopień ich nawilżenia. W tym przypadku wyróżnia się często:

  • włosy suche,
  • włosy normalne,
  • włosy przetłuszczające się.

Włosy normalne to po prostu włosy, które są w dobrej kondycji. Nie przetłuszczają się, ani nie ulegają nadmiernemu przesuszeniu. Nie są też łamliwe i nie wypadają w nadmiernych ilościach. Włosy normalne są zdrowe, bujne i lśniące.

Włosy suche to z kolei włosy szorstkie i matowe. Łatwo ulegają uszkodzeniom, gdyż nie są w stanie utrzymać odpowiedniego nawilżenia. Tendencję do przesuszenia mają zwykle włosy wysokoporowate, ale może to też dotyczyć włosów średnioporowatych. Suche włosy bywają często też zniszczone wskutek nadmiernych zabiegów stylizacyjnych. 

Włosy przetłuszczające się to włosy, które bardzo szybko tracą świeżość po umyciu. Przetłuszczanie się nie jest jednak cechą włosów samych w sobie, tylko skóry głowy. Zjawisko to związane jest z nadmiernym wydzielaniem sebum. Jeśli włosy przetłuszczają się, może być to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. 

Pielęgnacja różnego rodzaju włosów

Rozpoznanie rodzaju włosów jest podstawą do właściwej pielęgnacji. Porowatość włosów jest przede wszystkim wskazówką dotyczącą nakładania odpowiednich odżywek i masek. Jeśli jednak chodzi o szampon, powinien on być przede wszystkim dostosowany do skóry głowy. W tym przypadku jednak wygląd włosów również może Ci dużo podpowiedzieć.

Jeśli Twoje włosy ogólnie są suche i nie przetłuszczają się, może być to związane z suchą skórą głowy. W przypadku włosów suchych warto wybierać szampony ze składnikami nawilżającymi, takimi jak oleje roślinne, czy glicerol. 

Z kolei włosy przetłuszczające się świadczą o nadmiernej produkcji łoju. W takim przypadku lepiej zastosować lżejsze formuły. Na tłustą skórę głowy dobrze stosować takie składniki, jak witamina B3, ekstrakt z łopianu, czy sole cynku. Szampon do włosów normalnych powinien zawierać delikatne składniki myjące. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. 

Pielęgnacja włosów ze względu na porowatość

Włosy niskoporowate dobrze jest pielęgnować odżywkami, które zawierają w sobie dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. W kosmetykach do tzw. „niskoporów” powinien więc znaleźć się olej kokosowy, olej palmowy lub masło murumuru. Olej kokosowy można również stosować bezpośrednio do olejowania włosów niskoporowatych. Włosy te nie polubią się za to z emolientami, które mogą je za mocno obciążać. 

W przypadku włosów średnioporowatych zalecane jest stosowanie odżywek lub masek z oliwą z oliwek, olejem arganowym lub olejem ze słodkich migdałów. Na włosy średnioporowate dobrze działa też olej makadamia i olej z pestek moreli. Warto również sięgać po kosmetyki zawierające hydrolizowane proteiny. Można też używać lekkich silikonów, ale zrezygnować ze składników bardziej obciążających (np. simethicone lub trimethicone).

Włosy wysokoporowate można olejować olejem arganowym, makadamia, sezamowym, olejem z nasion malin lub z pestek winogron. Substancji tych warto też szukać na liście składników w kosmetykach do włosów. Ponadto, niezbędne jest stosowanie emolientów, które umożliwiają utrzymanie optymalnego nawilżenia.

Pielęgnacja włosów w gabinecie medycyny estetycznej

Czasem codzienna pielęgnacja włosów nie wystarcza do tego, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Jeśli masz problemy ze swoimi włosami, które stały się matowe, łamliwe lub przerzedzone, rozwiązaniem może być zastosowanie mezoterapii igłowej skóry głowy. Ta metoda pozwala na podanie substancji aktywnych bezpośrednio do cebulek włosowych. Dzięki temu mają one możliwość silniejszego działania niż w przypadku szamponów lub innych kosmetyków, aplikowanych na powierzchnię skóry lub włosów.

Mezoterapia igłowa skóry głowy wykonywana jest przez specjalistę, który wcześniej dokładnie ocenia kondycję włosów. Następnie dobiera odpowiedni preparat, zwykle oparty na witaminach, peptydach lub aminokwasach. Celem mezoterapii jest głębokie odżywienie cebulek i pobudzenie wzrostu włosów. Zabieg ten pozwala na poprawę kondycji włosów, pomaga je zagęścić i powstrzymać ich wypadanie. Terapię tę można stosować też w celu zmniejszenia wydzielania sebum.

Shopping Cart
Scroll to Top