Call Now Button

Czym jest kwas pirogronowy i jak działa?

Kwasy od pewnego czasu cieszą się dużą popularnością w pielęgnacji skóry. Wśród nich jest m.in. kwas pirogronowy, który wykazuje szereg korzystnych właściwości. Sprawdzi się w szczególności u osób, zmagających się z trądzikiem, przebarwieniami i oznakami starzenia. Chcesz wiedzieć, jak dokładnie działa ta substancja i kiedy warto ją stosować? Przeczytaj nasz tekst!

Kwas pirogronowy – co to za substancja?

Czym jest kwas pirogronowy i jak działaKwas pirogronowy zaliczany jest do grupy alfa-ketokwasów, czyli organicznych związków chemicznych. Nazywany jest też pirogronianem. Powstaje w organizmach żywych jako produkt przejściowy alkoholowej fermentacji węglowodanów. Pirogronian najczęściej jest efektem glikolizy, czyli przekształcania cząsteczki glukozy w dwie cząsteczki kwasu pirogronowego. 

Kwas pirogronowy, podobnie jak wiele innych kwasów, wykazuje silne działanie złuszczające na skórę, dlatego jest stosowany w peelingach chemicznych. Szczególnie doceni go skóra z tendencją do zaskórników i zmian trądzikowych. Kwas pirogronowy wyróżnia się również właściwościami rozjaśniającymi, wygładzającymi, a nawet ujędrniającymi. 

Gdzie jest kwas pirogronowy?

W naturze kwas pirogronowy występuje m.in. w jabłkach, miodzie i occie. Można znaleźć go też w innych owocach, które ulegają fermentacji. Pirogronian zawarty jest także napojach alkoholowych, takich jak czerwone wino i piwo. 

Jak działa kwas pirogronowy?

Najważniejszą zaletą pirogronianu jest niewielka cząsteczka, co ułatwia mu przenikanie w głąb skóry. Dzięki temu ma on dość silne działanie i może działać na wiele problemów. Kwas pirogronowy bardzo dobrze redukuje ilość wytwarzanego sebum. Jest więc zalecany w terapii zmian trądzikowych i przy cerze tłustej. Kuracja kwasem pirogronowym przynosi też z reguły bardzo dobre rezultaty w przypadku przebarwień na skórze, będących efektem stanów zapalnych lub działania promieni UV. 

Kwas pirogronowy przeznaczony jest także dla osób, które pragną wygładzić i ujędrnić swoją skórę. Dzięki głębokiemu wnikaniu w skórę stymuluje on fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. W efekcie skóra może zyskać lepsze napięcie i elastyczność. Kwas pirogronowy pomaga również wygładzić zmarszczki oraz nadać skórze większą promienność. 

Peeling kwasem pirogronowym – na co pomaga?

Eksfoliacja chemiczna z wykorzystaniem pirogronianu pomaga przede wszystkim uporać się ze zmianami takimi jak krostki, zaskórniki, czy przebarwienia. Warto więc zdecydować się na peeling kwasem pirogronowym w przypadku cery tłustej, ze skłonnością do trądziku. Zmiany w postaci grudek, krostek, czy zaskórników są efektem zbyt dużej ilości łoju skórnego, nadmiernej keratynizacji naskórka i namnażania się bakterii. Kwas pirogronowy działa na wszystkie problemy cery trądzikowej: hamuje keratynizację, reguluje produkcję sebum i działa przeciwbakteryjnie. Pomaga także złagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry.

Złuszczanie za pomocą kwasu pirogronowego ma też działanie odmładzające. Zabieg ten pomaga zatem uporać się z przebarwieniami, wywołanymi procesem starzenia. Zmniejsza widoczność zmarszczek i wspomaga głęboką regenerację skóry. Peeling pirogronianem w naszej klinice może zostać przeprowadzony w różnych stężeniach. Dobieramy zawsze parametry peelingu dokładnie do potrzeb skóry. U każdej osoby peeling taki może więc wywołać nieco inne efekty.

Kwas pirogronowy – badania skuteczności

Peeling kwasem pirogronowym posiada udowodnione w wielu badaniach klinicznych właściwości odmładzające. Przykładem są badania przeprowadzone przez włoskich dermatologów na grupie 20 pacjentów (Pyruvic acid peels for the treatment of photoaging). U osób, zmagających się z trądzikiem, zmarszczkami i przebarwieniami wykonano 4 sesje peelingu 50% kwasem pirogronowym. Między poszczególnymi zabiegami stosowano miesięczne przerwy. Wyniki badania, opublikowane w 2004 roku, wykazały znaczną poprawę jakości skóry u badanych osób. Nastąpiła redukcja zmarszczek, rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i wygładzenie skóry.

zabieg z wykorzystaniem kwasu pirogronowegoBadanie skupiające się głównie na przeciwtrądzikowym działaniu kwasu pirogronowego opublikował z kolei zespół polskich badaczy w 2020 roku (A comparison of the effectiveness of azelaic and pyruvic acid peels in the treatment of female adult acne: a randomized controlled trial). W analizie tej porównano skuteczność kwasu pirogronowego i kwasu azelainowego. Badania prowadzone były na grupie 120 kobiet, u których występował trądzik pospolity. Ochotniczki podzielone zostały na 2 oddzielne grupy: 60 kobiet leczonych było kwasem pirogronowym, zaś 60 – kwasem azelainowym. W obu grupach przeprowadzono 6 sesji zabiegowych w odstępach dwutygodniowych. 

Omawiane badanie wykazało wysoką skuteczność i bezpieczeństwo obu rodzajów kwasów w terapii trądziku. U badanych osób nastąpiła redukcja objawów średnio o 40%. Kwas pirogronowy jednak skuteczniej uporał się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Zauważalne było bowiem zmniejszenie przetłuszczania się skóry, w większym stopniu niż po użyciu kwasu azelainowego. 

Kwas pirogronowy – dla kogo?

Wiele badań dostarcza cennych informacji na temat tego, jak działa kwas pirogronowy na skórę. Warto pamiętać jednak, że terapia zawsze powinna być dopasowana do osoby zgłaszającej się na zabieg. U niektórych osób kwas pirogronowy sprawdzi się bardzo dobrze, ale u innych może wywołać nadmierne podrażnienie. Dlatego kluczowa jest konsultacja ze specjalistą i poddanie się zabiegowi w renomowanej klinice medycyny estetycznej.

W Skin-Medic dbamy zawsze o bezpieczeństwo i najwyższą możliwą skuteczność kuracji. Kiedy więc przyjdziesz do nas, dokonamy najpierw dokładnej oceny Twojego problemu i zaproponujemy najlepszą terapię dla Ciebie.

Shopping Cart
Scroll to Top