Call Now Button

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?

Trądzik to bardzo częste schorzenie, dotykające nie tylko osób w wieku młodzieńczym. Krostki i grudki są także zmorą bardzo wielu dorosłych osób. Na domiar złego, nierzadko zostawiają po sobie niechciane „pamiątki” w postaci wklęsłych lub wypukłych blizn. Blizny potrądzikowe trudno jest ukryć, ponieważ stanowią wyraźne nierówności w skórze. Są jednak sposoby na to, aby odzyskać gładką skórę – wystarczy tylko wiedzieć, w jaki sposób działać. Sprawdź, jak możesz pozbyć się blizn potrądzikowych!

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny po tradzikuStan zapalny, który tworzy się w trądziku, może mieć różne nasilenie. Przy słabych zmianach zapalnych prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań, takich jak blizny, czy przebarwienia jest niewielkie. Jednak już ciężkie postaci trądziku niosą ze sobą duże ryzyko powstania takich zmian. Ważna jest też pielęgnacja zmian i właściwe leczenie trądziku. Nierzadko samodzielne mechaniczne usuwanie zmian przyczynia się do powstania blizn potrądzikowych.

Mechanizm prowadzący do powstania blizny rozpoczyna się w chwili, gdy skóra właściwa ulega uszkodzeniu. Dochodzi wtedy do tworzenia się nowej tkanki, zwanej tkanką łączną włóknistą. Powstałe ubytki kolagenu zastępowane są nowymi włóknami. W niektórych przypadkach jednak nowe tkanki nie są wystarczające do całkowitej odnowy skóry. Powstają wtedy blizny zanikowe, czyli tzw. atroficzne. Czasem może jednak dojść do przerostu włókien kolagenowych, co skutkuje pojawieniem się blizny wypukłej.

Blizny po trądziku – jak wyglądają?

Zanikowe blizny potrądzikowe mogą być płytkie i mało zauważalne. Niekiedy jednak są bardzo głębokie i rozległe. W obu przypadkach są to po prostu zagłębienia, czyli pewnego rodzaju „dziury” w skórze. Zwykle mają kształt w przybliżeniu okrągły, chociaż niektóre z nich mogą przyjmować formy bardzo nieregularne. Ze względu na ich wygląd można wyróżnić m.in. blizny walcowate, płytkie, czy w kształcie szpikulca. 

Blizny po trądziku w stosunkowo rzadkich przypadkach mogą również mieć postać przerostową. Są to wówczas wypukłe blizny, które najczęściej mają barwę różową lub czerwoną. Zwykle ich lokalizacja odpowiada dokładnie miejscu, w którym znajdował się stan zapalny. 

Pozostałości po zmianach trądzikowych czasem też przyjmują formę tzw. blizn odbarwionych. Charakteryzują się one białawym kolorem, co jest związane ze zmniejszoną produkcją melaniny w tym obszarze. Czasem są one całkowicie pozbawione barwnika skórnego. Są one więc przeciwieństwem przebarwień potrądzikowych, które mają ciemny odcień ze względu na nagromadzenie melaniny.

Co pomoże na blizny po trądziku – domowe sposoby

Z niewielkimi bliznami zanikowymi można czasem poradzić sobie poprzez odpowiednią pielęgnację. Ważne jest jednak świadome stosowanie właściwie dobranych preparatów. Warto sięgnąć zwłaszcza po produkty, zawierające retinol lub kwasy. Retinol powoduje eksfoliację naskórka, dzięki czemu skóra zaczyna się regenerować. Wspomaga też produkcję kolagenu. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować jednocześnie retinoidów (w tym retinolu) oraz kwasów, zwłaszcza na nieprzyzwyczajonej skórze. 

Kwasy, które dobrze sprawdzą się w terapii blizn potrądzikowych to m.in. kwas migdałowy, glikolowy, czy pirogronowy. Wykazują one działanie złuszczające, a więc pobudzają skórę do naturalnej odnowy. Kwasy laktobionowy i migdałowy cechują się nieco łagodniejszym działaniem, więc dobrze jest sięgnąć po nie w przypadku wrażliwej skóry. Kwasy glikolowy i pirogronowy z kolei znacznie głębiej wnikają w skórę, przez co działają intensywniej na blizny. 

Niektóre blizny potrądzikowe są jednak bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia domową pielęgnacją. Warto więc zgłosić się na profesjonalne zabiegi, które pozwolą na zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie uciążliwych zmian skórnych.

Jak pozbyć się blizn po trądziku – zabiegi

Zabiegi na blizny po trądziku są zawsze dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta lub pacjentki. Blizny mogą mieć rozmaitą formę, rozległość i głębokość, co warunkuje wybór odpowiedniej formy leczenia. Spośród skutecznych zabiegów na blizny potrądzikowe można wymienić peelingi medyczne i laseroterapię.

Blizny potrądzikowe – pomoże kwas pirogronowy

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się blizny po trądziku, odwiedź naszą klinikę w celu wykonania peelingu kwasem pirogronowym. Kwas ten głęboko oczyszcza skórę oraz odnawia ją, niwelując niedoskonałości. Odpowiednio dobrane stężenie kwasu pirogronowego pozwala również na zniwelowanie blizn potrądzikowych. Peeling taki doskonale wygładza skórę i wyrównuje jej powierzchnię, a ponadto ujednolica jej koloryt. 

Kwas pirogronowy ma też właściwości antybakteryjnie oraz seboregulujące. Dzięki temu zapobiega on powstawaniu stanów zapalnych w trądziku, które spowodowane są nadmiernym wydzielaniem sebum i bakteriami. Mechanizm ten z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych blizn lub przebarwień potrądzikowych.

Peeling kwasem TCA na blizny po trądziku

Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest bardzo silnie działającym kwasem, dlatego samodzielne stosowanie go w domu jest niewskazane. Lepiej oddać się w ręce specjalistów ze Skin-Medic, którzy dokładnie dobiorą stężenie kwasu. Kwas ten poprzez swoje mocne działanie dociera do głębokich warstw skóry, dzięki czemu doskonale sprawdza się w walce z bliznami zanikowymi po trądziku. Silnie złuszcza skórę, która w efekcie zaczyna produkować znacznie więcej włókien kolagenowych niż wcześniej.  

Skóra po zabiegu kwasem trójchlorooctowym początkowo jest podrażniona, potem jednak zostaje gruntownie przebudowana i odnowiona. Wskutek działania kwasu TCA blizny potrądzikowe zanikają, a cera uzyskuje niesamowitą jędrność oraz gładkość. Zabieg ten poza wyrównaniem powierzchni skóry usunie także przebarwienia, które nierzadko towarzyszą bliznom potrądzikowym. Ponadto, peeling kwasem TCA spowolni procesy starzenia się skóry, dzięki czemu dłużej będziesz cieszyć się jej gładkością i sprężystością.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Laserowe likwidowanie blizn wskazane jest w przypadku bardzo głębokich blizn, które nie będą podatne na działanie peelingów. W tym celu stosuje się zwykle laser frakcyjny CO2, który dociera precyzyjnie do zdeformowanej tkanki, rozpoczynając tam procesy naprawcze. Laser frakcyjny rozbija wiązkę na kilka mikrowiązek, które tworzą niewielkie uszkodzenia w skórze. Uruchamiają się w ten sposób mechanizmy regeneracyjne, co sprawia, że stara blizna zanika, a w jej miejsce pojawia się nowa skóra.

Najczęściej wymagane jest przeprowadzenie kilku serii zabiegów, aby całkowicie wyeliminować blizny potrądzikowe. Ich liczba w dużej mierze zależy od głębokości i rodzaju zmiany skórnej. Laser daje jednak znakomite efekty w leczeniu blizn powstałych po trądziku, przy jednoczesnym dużym bezpieczeństwie procedury zabiegowej. Zawsze jednak pamiętaj, aby dobrze wybrać gabinet, w którym dokonasz zabiegu na swojej skórze. W klinice Skin-Medic czeka na Ciebie zespół wykwalifikowanych specjalistów medycyny estetycznej. Odwiedź nas, aby zadbać odpowiednio o swoją skórę i pozbyć się niedoskonałości!

Shopping Cart
Scroll to Top