Rozstępy na piersiach to często występująca, niepożądana pamiątka po ciąży. Powstają, gdy ciało szybko zmienia swój rozmiar i skóra nie jest w stanie za nim nadążyć. Rozstępy można jednak zlikwidować lub znacząco zmniejszyć ich widoczność. Dowiedz się, jakie metody na rozstępy będą najskuteczniejsze!
Skąd biorą się rozstępy na piersiach?
W mechanizmie powstawania rozstępów na piersiach dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Mogą one bowiem predysponować organizm do mniejszej zdolności wytwarzania białek podporowych w skórze, takich jak kolagen i elastyna. To właśnie one odpowiedzialne są za utrzymanie optymalnej jędrności i elastyczności tkanek. Jeśli w skórze jest wystarczająca ilość włókien kolagenowych i elastynowych, bez problemu radzi sobie ona z kurczeniem się i rozciąganiem. Jednak w sytuacji, gdy białek tych zaczyna brakować, skóra przestaje być podatna na rozciąganie.
Główną przyczyną powstawania rozstępów na piersiach jest szybkie przybieranie na wadze – dlatego najczęściej pojawiają się one podczas ciąży. Rozstępy na piersiach w ciąży mogą być spowodowane ponadto zwiększaniem się stężenia kortyzolu we krwi. Hormon ten, znany powszechnie jako hormon stresu, ogranicza aktywność fibroblastów. W efekcie skóra wytwarza mniej włókien elastynowych i kolagenowych, co negatywnie wpływa na rozciągliwość jej struktury.
Nierzadko spotyka się też rozstępy na piersiach w okresie dojrzewania – jest to zwykle spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Może wiązać się też z szybkim wzrostem ciała lub gwałtownie powiększającym się biustem. Jeśli skóra jest zbyt mocno naciągnięta, może dojść do rozerwania się włókien. Do powstawania rozstępów na piersiach może przyczyniać się też nieodpowiednia dieta i odwodnienie skóry.
Jak wyglądają rozstępy na piersiach?
W początkowej fazie rozstępy na piersiach uwidaczniają się na powierzchni skóry w formie zaczerwienionych pęknięć. Miejsca te stają się wtedy swędzące i wrażliwe. Czerwone rozstępy na piersiach świadczą o rozwoju stanu zapalnego w tym obszarze. W fazie zapalnej rozstępy mogą przybierać też nieco inne zabarwienie. Fioletowe rozstępy na piersiach są także charakterystyczne dla fazy zapalnej. Z czasem jednak ich kolor blednie i wtedy przestają być tak bardzo widoczne. Rozstępy jednak nie znikają, tylko nabierają białawego odcienia.
W przypadku rozstępów dużą rolę odgrywa czas – najlepiej reagować w momencie, gdy pierwsze rozstępy się pojawią. Świeże rozstępy są bowiem łatwiejsze do usunięcia niż starsze bruzdy. Dlatego warto jak najwcześniej udać się do kliniki medycyny estetycznej, aby zapobiec dalszemu rozwojowi rozstępów. Nie oznacza to jednak, że z białymi rozstępami nie można sobie poradzić – na takie zmiany również są skuteczne sposoby.
Domowe sposoby na rozstępy na biuście
Niestety, trudno jest znaleźć skuteczne domowe sposoby na usunięcie rozstępów. Za pomocą metod stosowanych w domu można przede wszystkim zapobiegać powstawaniu pręgów na skórze. W tym celu trzeba zadbać o prawidłową pielęgnację – stosowanie kosmetyków ujędrniających i nawilżających, masowanie ciała. Nie do przecenienia jest również rola zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dostarczanie organizmowi cennych składników odżywczych od wewnątrz pozwala na utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Warto także regularnie wykonywać peelingi, które pobudzą skórę do odnowy.
Jak pozbyć się rozstępów na piersiach – zabiegi
Rozstępy można zredukować lub usunąć za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Ze względu na to, że stanowią one ubytki w strukturze skóry, należy bardzo intensywnie pobudzić ją do regeneracji. Sprawdzą się w tym przypadku metody, takie jak radiofrekwencja mikroigłowa oraz laseroterapia.
Radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy na piersiach
Radiofrekwencja mikroigłowa, zwana też termoliftingiem, integruje w sobie dwie metody: mikronakłuwanie oraz tripolarne fale radiowe. Połączenie to daje niezwykle skuteczny efekt w postaci głębokiej odnowy tkanek. W skórze tworzą się uszkodzenia, które powodują stymulację fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych.
Wskutek radiofrekwencji Twoja skóra zyska wyjątkowo mocny bodziec do przebudowy. Rezultatem tego procesu będzie więc wytworzenie się nowej tkanki skórnej w miejscu rozstępów. Radiofrekwencja sprawdzi się nawet w przypadku wieloletnich rozstępów – może je skutecznie zredukować.
Laserowe usuwanie rozstępów na piersiach
Laseroterapia jest kolejną skuteczną metodą niwelowania rozstępów na piersiach. Jej działanie polega na generowaniu skupionej wiązki świetlnej w miejsce zmiany skórnej. Energia laserowa przedostaje się do tkanek, powodując mikrourazy, które inicjują intensywną regenerację. Po laseroterapii skóra w miejscu rozstępów staje się gładka i elastyczna.
Efekty laserowego usuwania rozstępów są najlepsze w przypadku rozstępów stosunkowo świeżych. Można wtedy usunąć je zupełnie. Metodę też często stosuje się jako wspierającą terapię radiofrekwencją mikroigłową. Dobór właściwego sposobu leczenia zależy jest od świeżości, rozległości rozstępów i ogólnego stanu skóry. Dlatego warto zgłosić się na konsultację do Skin-Medic – nasi specjaliści wybiorą najskuteczniejszą metodę terapii.