Kolagen jest białkiem, które występuje w większości narządów ludzkiego organizmu. Odgrywa istotną rolę w ochronie organów wewnętrznych, procesach metabolicznych, czy regulowaniu ciśnienia krwi. Jest też niezbędnym elementem ludzkiej skóry, która dzięki niemu zachowuje swoją prawidłową strukturę. Dowiedz się, dlaczego kolagen w skórze jest tak ważny i jak można wspomagać jego produkcję!
Co to jest kolagen?
Kolagen to białko budulcowe, charakterystyczne dla wszystkich organizmów zwierzęcych. Produkowane jest głównie przez fibroblasty, czyli najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej. Kolagen łącząc ze sobą komórki, tworzy struktury kości, zębów, ścięgien, mięśni, a także skóry. Jest zbudowany z aminokwasów, połączonych w skręcone potrójne łańcuchy, tzw. superhelisy. Łańcuchy te łączą się w bloki, a te z kolei tworzą szkielet, który wypełniany jest przez inne związki.
Kolagen można znaleźć praktycznie we wszystkich komórkach i tkankach organizmu. Pełni on funkcje ochronne, bierze udział w procesach trawienia, przemiany materii, mechanizmach regeneracyjnych. Występuje też wewnątrz tętnic, gdzie wspomaga proces oczyszczania ich z zalegającego tam tłuszczu. Ponadto tworzy strukturę stawów i zapewnia im optymalną mobilność.
Jak działa kolagen na skórę?
Białko podporowe, jakim jest kolagen, tworzy swego rodzaju rusztowanie skóry. Podpory tworzone przez włókna kolagenowe wypełniane są kwasem hialuronowym i elastyną. Wszystkie te związki wpływają na jakość skóry – jej optymalne nawilżenie, gęstość i elastyczność. Szczególną właściwością kolagenu jest zabezpieczanie tkanek przed uszkodzeniami. Tworzy on struktury odporne na odkształcanie, chroniąc tkanki przed rozdzieleniem. Kolagen pomaga też utrzymać prawidłowe nawodnienie skóry, dzięki czemu jest ona optymalnie nawilżona, gładka i pełna blasku.
Nie bez znaczenia jest działanie poszczególnych aminokwasów, które składają się na cząsteczki kolagenu. Są to przede wszystkim: glicyna, prolina i lizyna. Glicyna bierze udział w wytwarzaniu keratyny, wspomaga zatem odbudowę naskórka. Prolina z kolei wiąże wodę, wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Chroni też przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Lizyna natomiast spowalnia mechanizmy starzenia się skóry. Kolagen działa na skórę zatem na wielu poziomach, wzmacniając ją, nadając jej odpowiednie napięcie, sprężystość i utrzymując młody wygląd.
Dlaczego warto pobudzać produkcję kolagenu?
Wraz z upływem lat zmniejsza się ilość wytwarzanego w skórze kolagenu. W młodości ilość kolagenu wzrasta, jednak już po 20. roku życia stopniowo zaczyna się zmniejszać. Z czasem skóra traci więcej kolagenu niż jest w stanie wyprodukować. Dlatego często już w okolicach 30. roku życia na skórze widoczne stają się pierwsze zmarszczki. Tkanki stają się bowiem mniej sprężyste i bardziej podatne na rozciąganie oraz zniekształcenie. Daje o sobie znać też siła grawitacji, która ściąga tkanki w dół. W ten sposób tworzą się np. obwisłe policzki, zwane „chomikami”.
Podsumowując, im mniej kolagenu w skórze, tym procesy starzenia zachodzą szybciej. Na szczęście są jednak sposoby na stymulowanie produkcji kolagenu. Nie polegają jednak na dostarczaniu go w postaci kosmetyków nakładanych na powierzchnię skóry – kolagen ma zbyt dużą cząsteczkę, aby mógł przeniknąć w głąb tkanek. Kolagen warto stymulować poprzez specjalne zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki temu można spowolnić starzenie się tkanek, zredukować zmarszczki i ujędrnić skórę. Jednym słowem, warto pobudzać wytwarzanie kolagenu, aby zachować młody wygląd na długo.
Stymulacja wytwarzania kolagenu – zabiegi
Metody stymulowania produkcji kolagenu to przede wszystkim zabiegi wykorzystujące różnego typu stymulatory tkankowe. Pobudzają one procesy naprawcze w skórze, co długofalowo skutkuje wygładzeniem zmarszczek, ujędrnieniem oraz zagęszczeniem skóry. Przeciwdziałają więc procesom starzenia, pozwalając na długo cieszyć się piękną i zdrową skórą.
Jednym ze skutecznych zabiegów stymulujących syntezę kolagenu w skórze jest Profhilo. Wykorzystuje on najnowszej generacji stabilizowany kwas hialuronowy, składający się ze specjalnie dobranych cząsteczek L-HA oraz H-HA. Preparat został opracowany w taki sposób, aby składniki aktywne mogły wniknąć głęboko w tkanki skóry. Profhilo aktywuje produkcję kolagenu i elastyny, przez co w znaczącym stopniu poprawia elastyczność skóry. Jednocześnie zabieg charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa, dzięki doskonałej czystości zastosowanego kwasu hialuronowego.
Stymulację kolagenu można pobudzać również poprzez wykonywanie mikrouszkodzeń w skórze, uruchamiających procesy naprawcze. Mechanizm ten wykorzystywany jest w mezoterapii, w trakcie której dodatkowo można skórze dostarczyć wartościowe substancje czynne. Mezoterapia igłowa umożliwia więc precyzyjne dobranie preparatu do potrzeb skóry, aby zadziałać na najbardziej palące problemy.