Call Now Button

Czy zaskórniki powinno się wyciskać?

Ciemne kropki lub podskórne grudki potrafią być bardzo irytujące. Wielu osobom ciężko jest więc powstrzymać się przed ich wyciskaniem. Nie jest to jednak dobry pomysł – taka metoda może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego tak jest i jak można usunąć uciążliwe zaskórniki? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tekście!

Czym są zaskórniki?

Czy zaskórniki powinno się wyciskaćNa początku warto przypomnieć, czym tak naprawdę są zaskórniki. Zmiany te wynikają z nadprodukcji sebum i mogą mieć dwie formy. Zaskórniki otwarte to ciemne kropki, które są po prostu miejscem nagromadzenia łoju i naskórka. W kontakcie z powietrzem łój utlenia się, przyjmując czarne lub brązowe zabarwienie. Zaskórniki zamknięte to podskórne jasne grudki, w których także kumuluje się sebum, ale ukryte ono jest pod naskórkiem.

Zaskórniki powstają w efekcie zatkania ujścia mieszka włosowego. Mieszek włosowy jest miejscem, poprzez które na powierzchnię skóry uchodzi sebum. Kiedy zostanie ono zatkane przez nadmiar martwego naskórka, łój nie może się wydostać. Wtedy zaczyna gromadzić się w jednym miejscu (zaskórnik zamknięty). Jeśli mieszek włosowy zostaje zapchany przez mieszankę sebum i naskórka, łój jest widoczny na powierzchni skóry, ale nie może się całkowicie wydostać (zaskórnik otwarty).

Czy warto wyciskać zaskórniki?

Duża ilość białych lub ciemnych kropek na twarzy może być uciążliwa i trudna do ukrycia. Dlatego wiele osób nie zastanawia się nawet, czy zaskórniki można wyciskać, tylko od razu przystępuje do akcji. Wyciskanie zaskórników nie jest jednak dobrym pomysłem. Takie działanie może spowodować zakażenie bakteryjne zmiany i doprowadzić do stanu zapalnego. 

Na skórze człowieka bytują różne bakterie, które w normalnych warunkach nie stanowią zagrożenia. Jednak w pewnych sytuacjach mogą się one nadmiernie rozmnożyć i spowodować infekcję. Dzieje się tak, gdy bakterie znajdą się w bardzo sprzyjającym dla siebie otoczeniu – np. zamkniętym mieszku włosowym. Nagromadzenie martwego naskórka i sebum stanowią dla nich pożywkę, więc może wtedy dojść do stanu zapalnego.

Wyciskanie zaskórników otwartych rękami, na których znajdują się bakterie doprowadzić może do ich przedostania się do mieszka włosowego. Takie postępowanie może więc spowodować powstanie stanu zapalnego, który będzie jeszcze bardziej uciążliwy niż zwykły zaskórnik.

Wyciskanie zaskórników zamkniętych – czy to dobry pomysł?

W przypadku zaskórników zamkniętych sprawa wygląda podobnie. Mamy wówczas do czynienia ze zmianą, która nie została jeszcze zainfekowana przez bakterie. Jeśli jednak zaczniesz ją wyciskać, otworzysz łatwą drogę do kolonizacji mieszka włosowego przez patogeny. Wtedy, zamiast zaskórnika na twarzy może pojawić się czerwona grudka lub ropna krostka. Najlepszym wyjściem więc, zarówno w przypadku zaskórników otwartych, jak i zamkniętych jest unikanie podrażniania zmiany.

Czy oznacza to, że nie można w żaden sposób oczyścić cery z zaskórników? Niekoniecznie – są na to skuteczne sposoby. Fundamentalne znaczenie ma codzienna pielęgnacja skóry – zarówno dokładne oczyszczanie, jak i nawilżanie. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść się spać w makijażu! Przeprowadzaj oczyszczanie dwufazowo – najpierw zmywaj makijaż delikatnym mleczkiem, a potem używaj pianki lub żelu do mycia twarzy. Regularnie stosuj peeling do twarzy. Nie pomijaj też nawilżania – to bardzo ważny element także w przypadku cery tłustej lub mieszanej.

Zaskórniki – co jeśli nie wyciskanie?

Zabieg na zaskórnikiUsuwanie zaskórników domowymi metodami bywa trudne. Jak zatem możesz szybko pozbyć się istniejących już na twarzy zaskórników? Dobrym rozwiązaniem są peelingi chemiczne, najlepiej wykonywane przez specjalistę w sterylnych warunkach. W tym celu warto więc zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej, która dysponuje szerokim wachlarzem metod, skutecznych w walce z zaskórnikami.

Spośród technik, które pomogą Ci uporać się z tym problemem, wymienić można peeling kwasami owocowymi. Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy, to substancje dogłębnie oczyszczające skórę i regulujące wydzielanie sebum.  Może to być np. kwas migdałowy, o działaniu antybakteryjnym i rozjaśniającym lub kwas glikolowy, który ma też właściwości wygładzające. Dobrze sprawdzają się również kwasy cytrynowy lub mlekowy. Dzięki zastosowaniu tego peelingu możesz zredukować istniejące zaskórniki i zapobiegać powstawaniu kolejnych niedoskonałości. 

Jeśli chcesz skorzystać z peelingu kwasowego, najlepiej zgłoś się do kliniki Skin-Medic. W zależności od typu Twojej cery i stopnia nasilenia problemu zaproponujemy Ci odpowiednią kurację. W naszym gabinecie mamy do dyspozycji wiele preparatów, które dopasujemy indywidualnie do Twoich potrzeb.

Shopping Cart
Scroll to Top