Call Now Button

Prosaki – czym są i jak je usunąć?

Prosaki to niewielkie białe grudki, które nie są groźnymi zmianami, ale mogą budzić niepokój ze względów estetycznych. Jeśli chcesz pozbyć się prosaków, są na to sprawdzone metody medycyny estetycznej. Najlepiej skorzystać z zabiegów przeprowadzonych przez specjalistę, dzięki którym w bezpieczny sposób usuniesz niechciane zmiany. Sprawdź, jak szybko i skutecznie pozbyć się prosaków!

Czym są prosaki?

Prosaki - czym są i jak je usunąćProsaki są jasnymi grudkami, o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Mogą mieć barwę białą, bladożółtą czy beżową. Na początku trudno je zauważyć, ale z czasem zaczynają mocno odstawać od powierzchni skóry. Stają się wtedy twarde i trudne do przeoczenia. Dlatego mogą stanowić defekt estetyczny, zwłaszcza jeśli jest ich dużo. Nie niosą one jednak zagrożenia dla zdrowia i zazwyczaj nie są bolesne, ani swędzące. Prosaki na twarzy często jednak przeszkadzają ze względu na swój wygląd, warto więc je usunąć.

Te niewielkie zmiany skórne można zaobserwować zwykle na powierzchni twarzy – np. na czole, czy w okolicach oczu i na powiekach. Nierzadko pojawiają się też przy skroniach lub na nosie. Prosaki mogą występować u niemowląt – wtedy jednak same znikają z reguły po kilku tygodniach. U osób dorosłych zmiany te na ogół nie ustępują samoistnie – zwykle trzeba wykonać zabieg, aby się ich pozbyć. 

Skąd się biorą prosaki?

Mechanizm powstawania prosaków związany jest z gromadzeniem się nadmiaru sebum oraz zrogowaciałego naskórka. Martwa warstwa naskórka kumuluje się w jednym miejscu, nie pozwalając sebum na swobodne przedostawanie się na powierzchnię skóry. W efekcie dochodzi do zaczopowania ujścia mieszków włosowych, gdzie kumuluje się łój oraz martwe komórki naskórka. Najczęściej nie następuje jednak stan zapalny, tylko twarde wybrzuszenie, które uwidacznia się na powierzchni skóry. 

Prosaki często pojawiają się wskutek niewystarczającego oczyszczania skóry z nadmiaru łoju i martwego naskórka. Ze względu na to nierzadko można je zauważyć na skórze tłustej, czy mieszanej. Dlatego w celu zapobiegania tworzeniu się prosaków należy regularnie stosować odpowiednie peelingi, dopasowane do rodzaju cery. Dzięki systematycznemu oczyszczaniu skóry pozostanie ona gładka i pozbawiona niedoskonałości.

Domowe sposoby na prosaki

Trudno jest pozbyć się prosaków samodzielnie. W niektórych przypadkach mogą one zniknąć, najczęściej jednak do ich usunięcia potrzebna jest interwencja specjalisty. Możesz stosować peelingi, np. z wykorzystaniem kwasów owocowych, które będą stopniowo usuwać martwy naskórek. Taka metoda wymaga jednak czasu, bowiem prosaki nie zostaną zlikwidowane od razu. Czasem jednak złuszczanie skóry  może nie wystarczyć do wyeliminowania prosaków. 

Można spotkać się często z zabiegiem likwidowania prosaków poprzez nakłucie ich igłą i usunięcie zgromadzonego wewnątrz łoju. Procedury takie stosuje się czasem w gabinetach kosmetycznych. Metoda ta jest jednak dość inwazyjna i na pewno nie należy próbować jej w domu – można w ten sposób doprowadzić do infekcji. 

Laserowe usuwanie prosaków

Zabieg laserowego likwidowania prosaków wykonywany jest z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. Mechanizm jego działania bazuje na silnym podgrzaniu tkanki. Skoncentrowana wiązka laserowa skierowana na zmianę skórną powoduje mocny wzrost temperatury, skutkujący zniszczeniem prosaka. Jest to bardzo efektywny zabieg, który szybko wyeliminuje prosaki pod oczami, czy w innych miejscach na twarzy. Nie trzeba martwić się o skutki uboczne, bowiem ryzyko ich wystąpienia jest minimalne. 

Usuwanie prosaków za pomocą lasera w Skin-Medic jest bardzo bezpieczną metodą. Nasza klinika dysponuje najwyższej klasy sprzętem tego typu, który obsługiwany jest przez wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli umówisz się do nas na zabieg usuwania prosaków, wcześniej odbędziesz konsultację lekarską, podczas której uważnie zbadamy Twoją skórę. Będziemy mogli też sprawdzić, czy nie występują u Ciebie przeciwwskazania do tego typu procedury. Zadbamy o Twój komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie terapii.

Shopping Cart
Scroll to Top