Czy wiesz, że Twoją skórę zasiedla nawet milion bakterii na 1 cm3? Wszystkie one pełnią ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojej skóry. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie mikrobiomu na właściwym poziomie. Dowiedz się, jak to zrobić!
Co to jest mikrobiom?
Skórę można porównać do ekosystemu, w którym funkcjonuje obok siebie wiele mikroorganizmów. Są to przede wszystkim bakterie z rodzajów Firmicutes, Actinobacteria, czy Bacteroidetes, ale także grzyby, wirusy oraz roztocza. Odpowiednia ilość tych drobnoustrojów i równowaga między nimi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Mikrobiom skóry pozwala na ochronę przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest to możliwe, ponieważ bakterie skóry produkują tzw. bakteriocyny, które zwalczają inne szczepy bakterii. Mikrobiom wspomaga też utrzymanie prawidłowego pH skóry i jej odpowiedniego nawilżenia.
Co wpływa na mikrobiom skóry?
Skład mikrobiomu jest zależny od wielu czynników. U każdej osoby mogą więc występować nieco inne drobnoustroje i w różnej ilości. Zależne to jest m.in. od wieku, płci, zmian hormonalnych, a także uwarunkowań genetycznych. Mikrobiom skóry zmieniać się może także pod wpływem czynników zewnętrznych, do których należą zwłaszcza promieniowanie słoneczne, stosowane leki i szeroko pojęty styl życia.
Niezmierne ważne jest dbanie o prawidłowy stan mikrobiomu skóry. Wpływ na niego ma również sposób pielęgnacji, m.in. rodzaj stosowanych kosmetyków. Zbyt silnie działające detergenty, alkohol, czy inne substancje drażniące mogą zaburzać równowagę mikrobiologiczną skóry.
Jak rozpoznać, że mikrobiom skóry jest zaburzony?
Zaburzenie równowagi mikrobioty obecnej na skórze skutkować może zwiększonym narażeniem na różne choroby. Do skóry mogą bowiem przenikać patogeny, takie jak wirusy, szkodliwe bakterie, czy grzyby. Skutkować to może rozwojem różnych infekcji, do których należy np. zakażenie gronkowcem złocistym, czy łojotokowe zapalenie skóry.
Jeśli Twoja skóra jest też bardzo reaktywna i wrażliwa, bardzo możliwe, że jej mikrobiom nie jest w równowadze. Objawia się to częstym występowaniem podrażnień, pieczeniem, swędzeniem, czy nawet wypryskiem alergicznym. Atopowe zapalenie skóry również wiąże się z zaburzonym funkcjonowaniem mikrobiomu.
Jak dbać o mikrobiom skóry?
O prawidłowy stan mikrobiomu trzeba odpowiednio się zatroszczyć. W tym celu staraj się przede wszystkim unikać silnych substancji myjących. Nie kupuj kosmetyków zawierających alkohol (wyjątkiem są alkohole tłuszczowe, np. alkohol cetylowy o właściwościach nawilżających). Zrezygnuj też z produktów, w składzie których znajdziesz SLS i SLES – mają one bowiem działanie drażniące.
Jeśli Twoja bariera ochronna jest zaburzona (np. skóra często jest zaczerwieniona, podrażniona), odpuść sobie też peelingi chemiczne. Nieprawidłowo stosowane retinoidy także mogą przyczynić się do pogorszenia stanu mikrobioty. Należy najpierw odbudować barierę hydrolipidową i mikrobiom skóry twarzy, a dopiero potem włączać silnie działające substancje czynne.
Jak przywrócić równowagę mikrobiomu?
Zaburzenie równowagi mikrobiologicznej powoduje, że skóra jest zaczerwieniona, przesuszona lub napięta. Jednym słowem, nie prezentuje się najlepiej. Jak przywrócić jej równowagę? Postaw przede wszystkim na naturalne kosmetyki, pozbawione sztucznych barwników, substancji zapachowych, czy drażniących konserwantów.
Do demakijażu używaj lekkiego mleczka lub naturalnego oleju, który nie podrażnia Twojej cery. Nie pocieraj też jej wacikami – najlepiej przyłożyć nasączony płynem wacik do twarzy i poczekać, aż makijaż się rozpuści. Olejek można nakładać bezpośrednio na twarz. Potem koniecznie użyj delikatnego płynu do mycia twarzy. Nie stosuj antybakteryjnych substancji, jeśli nie ma takiej potrzeby (nie zostały np. zalecone przez lekarza z powodu trądziku). Mogą one bowiem zaburzać Twoją naturalną mikrobiotę.
Po oczyszczeniu skóry trzeba jeszcze nałożyć tonik, aby skóra szybko wróciła do właściwego poziomu pH. Mikrobiom potrafi samodzielnie o to zadbać, ale trwa to dość długo. Może być to problematyczne, zwłaszcza jeśli flora bakteryjna nie działa prawidłowo. Tonizowanie zapewnia więc od razu przywrócenie kwasowego pH, które jest ważne dla zdrowego funkcjonowania skóry.
W ten sposób oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie kremu nawilżającego. W tym przypadku również zwróć uwagę na jego skład. Unikaj olejów mineralnych, ale za to sięgaj po kosmetyki z naturalnymi olejami i masłami. Może to być np. masło shea, czy masło kakaowe, olej arganowy, konopny, czy olej z pestek winogron. Warto też zwrócić uwagę na produkty, zawierające probiotyki i prebiotyki, wspierające naturalny mikrobiom skóry.
Mikrobiom skóry a zabiegi medycyny estetycznej
Nasuwa się też pytanie, jakie zabiegi wybrać, aby zadbać o mikrobiom swojej skóry. Jak już wspomniano, jeśli mikrobiom skóry twarzy jest zaburzony, niestety z niektórych zabiegów trzeba będzie zrezygnować. Dotyczy to przede wszystkim mocnych peelingów kwasowych i zabiegów wywołujących stan zapalny. Jednak gdy prawidłowa mikrobiota zostanie przywrócona (skóra nie będzie bardzo reaktywna), można bez problemu korzystać z tego typu metod.
W przywróceniu równowagi mikrobiologicznej skóry pomóc może natomiast lifting rubinowy. Zabieg ten polega na nałożeniu maski nawilżającej na odpowiednio oczyszczoną skórę. Maska ta zawiera m.in. drobinki rubinu, które mają właściwości nawilżające i rozjaśniające. W masce znajdują się też filtry, które chronią skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Zabieg ten pomaga też w nadaniu skórze blasku, przez co wygląda ona młodziej i bardziej świeżo. Ponadto przez kilka godzin na skórze utrzymuje się efekt delikatnego liftingu.