Call Now Button

Krostki na nogach po goleniu – jak im zapobiegać?

Na Twoich nogach po goleniu pojawiają się nieestetyczne grudki czy krostki? Przyczyną może być stan zapalny mieszków włosowych, spowodowany bakteriami. Jest to często występujące podrażnienie po goleniu nóg maszynką. Dowiedz się, jak można zapobiegać występowaniu krostek po goleniu!

Czerwone krostki po goleniu – przyczyny

golenie nógNajpopularniejszym sposobem usuwania niechcianego owłosienia z nóg jest golenie ich maszynką. Metoda ta jednak może powodować podrażnienie skóry. Podczas przesuwania ostrzem na powierzchni skóry powstają niewielkie urazy, które stanowią łatwą drogę wejścia dla bakterii. Dlatego podczas golenia trzeba bardzo dbać o higienę. Jeśli poprzez uszkodzoną skórę przedostaną się bakterie, mogą one wywołać infekcję. W mieszku włosowym rozpoczyna się stan zapalny, który skutkuje pojawieniem się czerwonej grudki lub ropnej krostki. 

Skóra po goleniu jest też bardziej narażona na czynniki, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska. Dlatego kiepskim pomysłem jest kąpiel słoneczna bezpośrednio po goleniu. Nie powinno się również wchodzić od razu do jeziora, morza, czy basenu. Mogą bowiem znajdować się tam bakterie lub inne patogeny, które spowodują zakażenie skóry.

Jak pozbyć się krostek po goleniu?

Krostki po goleniu zwykle znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Nie należy próbować ich wyciskać, czy rozdrapywać. Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku pryszcza – jeśli dojdzie do podrażnienia, infekcja bakteryjna może się rozprzestrzenić. Nieprawidłowe postępowanie z krostkami może też doprowadzić do tego, że w ich miejscu pozostaną trwałe przebarwienia. 

Jeśli jednak krostek jest bardzo dużo i nie ustępują one samoistnie, warto udać się do dermatologa. Lekarz oceni wtedy stan Twojej skóry i przepisze odpowiednią maść niwelującą stan zapalny. W niektórych przypadkach w grę może wchodzić także leczenie farmakologiczne.

Krostki po goleniu – jak im zapobiegać?

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto więc zawczasu zadbać o prawidłowy przebieg golenia. W celu zmniejszenia szansy wystąpienia podrażnienia należy przede wszystkim zadbać o higienę zabiegu. Oznacza to, że do golenia należy używać tylko czystej maszynki. 

Skąd jednak wiadomo, że maszynka na pewno jest czysta? Bakterii niestety nie widać gołym okiem, ale ich namnażaniu sprzyjają wilgotne warunki przechowywania. Jeśli więc do tej pory trzymałaś maszynkę na wannie, czy pod prysznicem, lepiej od razu wymień ją na nową. Po każdym goleniu maszynkę należy przepłukać, delikatnie osuszyć, a następnie odstawić w suche miejsce. Najlepiej, jeśli będzie ona ustawiona pionowo w osobnym pojemniku. Trzeba też pamiętać o częstej wymianie ostrzy. 

epilacja laserowaPrzed goleniem trzeba też zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Na dzień przed zabiegiem dobrze jest wykonać delikatny peeling. Dzięki usunięciu nadmiaru martwego naskórka zmniejszy się ryzyko zatkania mieszków włosowych i stanu zapalnego. Bezpośrednio przed goleniem natomiast skóra powinna zostać zwilżona wodą. Następnie należy na skórę nałożyć żel lub piankę do golenia. Dopiero wtedy można przystąpić do usuwania włosków. 

Po goleniu skórę trzeba dobrze nawilżyć. Warto w tym celu sięgać po specjalnie do tego przeznaczone balsamy. Najlepiej, jeśli zawierają takie składniki, jak pantenol, alantoina, czy wyciąg z aloesu. W ich składzie nie powinien jednak znajdować się alkohol, ponieważ może on dodatkowo podrażnić skórę.

Krostki na nogach po goleniu? Zmień sposób depilacji!

Golenie nóg maszynką, chociaż jest szybkie i tanie, nie jest metodą dla każdego. U wielu kobiet ten sposób generuje podrażnienia nawet mimo przestrzegania odpowiedniej higieny zabiegu. Jest to bardzo frustrujące, gdyż zniechęca do prezentowania nóg, a to przecież jest celem ich golenia. Często, zanim podrażnienia się wygoją, włoski zdążą już odrosnąć. Zamiast więc tkwić w tym zamkniętym kole, lepiej wypróbować inne metody usuwania owłosienia.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych włosków jest depilacja laserowa IPL. Dzięki kilku szybkim zabiegom możesz pozbyć się większości owłosienia z nóg na stałe. Po zaplanowanej sesji zabiegów zwykle wystarczy zgłosić się raz w roku na wizytę przypominającą. Depilację laserową IPL można wykonać na dowolnym obszarze ciała – np. na nogach, rękach, czy w strefie bikini. Możesz nawet usunąć włoski ze skóry twarzy. 

Jeśli chcesz poznać szczegóły tego zabiegu, umów się na wizytę w naszej klinice. Nasze ekspertki przedstawią Ci wszelkie niezbędne informacje i odpowiedzą na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami już teraz, aby zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie!

Shopping Cart
Scroll to Top