Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to znana substancja przeciwutleniająca. Warto więc sięgać po nią, aby mieć zdrową skórę. Dotyczy to nie tylko spożywania bogatych w nią owoców i warzyw, ale też stosowania zewnętrznego. Czy witamina C zawarta w kosmetykach i preparatach jest jednak równie skuteczna? Sprawdź, jak ten związek działa na Twoją skórę!
Jak działa witamina C na skórę?
Witamina C naturalnie występuje m.in. w owocach cytrusowych, papryce, czy natce pietruszki. Jej ważnym źródłem są też owoce jagodowe oraz produkty kiszone. Kwas askorbinowy ma zbawienny wpływ na skórę. Jest to przede wszystkim silny antyoksydant, co oznacza, że oczyszcza on organizm z wolnych rodników. Ma dzięki temu działanie przeciwstarzeniowe.
Jednak do skóry witamina C z pożywienia przedostaje się w niewielkim stopniu. Ze względu na to warto jest stosować ten składnik także w postaci kosmetyków, jak i preparatów stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Pozwala to na uruchomienie pełnego potencjału odmładzającego, jaki kryje się w tym związku.
Witamina C na skórę – dlaczego warto po nią sięgać?
Kwas askorbinowy to nie tylko silny przeciwutleniacz. Substancja ta wykazuje też szereg innych właściwości, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Witamina C pomaga m.in. w zachowaniu promiennej cery o jednolitym kolorycie. Dzięki ograniczaniu produkcji melaniny zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze. Pomaga też rozjaśnić już występujące na cerze zmiany pigmentacyjne.
Kolejną ważną funkcją witaminy C w pielęgnacji skóry jest wpływ na syntezę kolagenu. Włókna kolagenowe stanowią podporę dla skóry, dzięki czemu jest ona jędrna i elastyczna. Co za tym idzie, opóźnia się proces starzenia, a cera zachowuje dłużej gładkość i promienność. Ponadto, witamina C działa uszczelniająco na naczynia włosowate, zapobiegając powstawaniu rumienia.
Jak jeszcze działa witamina C na skórę? Kwas askorbinowy jest także skuteczną bronią w walce z trądzikiem. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga więc uporać się z krostkami i grudkami, a dzięki właściwościom rozjaśniającym niweluje też przebarwienia potrądzikowe.
Działanie witaminy C na skórę – badania
Pozytywne działanie witaminy C na skórę zostało udokumentowane w wielu badaniach naukowych. Przykładem są badania opublikowane w 1999 r. przez amerykańskiego chirurga plastycznego, Traikovicha (Use of topical ascorbic acid and its effects on photodamaged skin topography). Podczas 3-miesięcznej kuracji 19 osób w wieku od 36 do 72 lat z oznakami fotostarzenia stosowało codziennie serum z silnie działającym kwasem askorbinowym. Wykazano znaczną poprawę jakości skóry, obejmującą redukcję zmarszczek, wygładzenie, ujędrnienie i ujednolicenie kolorytu skóry.
Badanie przeprowadzone w 2003 przez zespół francuskich dermatologów wykazało również odmładzające właściwości witaminy C (Topical ascorbic acid on photoaged skin. Clinical, topographical and ultrastructural evaluation: double-blind study vs. placebo). W tym badaniu wzięło udział 19 ochotniczek w wieku od 51 do 59 lat, z widocznymi fotouszkodzeniami skóry. Badane osoby przez 6 miesięcy stosowały miejscowo krem zawierający 5% kwasu askorbinowego. Wykazano znaczną poprawę gęstości skóry i zmniejszenie głębokości zmarszczek. Wzmocniły się włókna kolagenowe, co skutkowało zwiększeniem jędrności skóry.
Kosmetyki z witaminą C – jak wybierać?
Kosmetyki z witaminą C są rekomendowane dla osób o różnych typach cery. Będą dobrym wyborem dla osób ze skórą tłustą, ze skłonnością do trądziku, mieszaną, a także dojrzałą. W przypadku cery suchej i wrażliwej warto sięgnąć po łagodniej działające pochodne witaminy C. Substancja ta w kosmetykach może występować w różnych formach. Czysta witamina C jest niestabilna, więc najczęściej stosuje się jej pochodne.
Jedną z często stosowanych pochodnych kwasu askorbinowego jest Ascorbyl Palmitate (palmitynian askorbylu). Wyrównuje koloryt skóry i wspomaga syntezę kolagenu, a także chroni przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Można spotkać się również z Magnesium Ascorbyl Phosphate, czyli solą magnezową fosforanu askorbylu. Występuje często w kremach o działaniu przeciwstarzeniowym. Działa antyoksydacyjnie, zmniejsza przebarwienia i ujędrnia skórę.
Osoby borykające się z trądzikiem powinny sięgać po kosmetyki zawierające Sodium Ascorbyl Phosphate (sól sodową fosforanu askorbylu). Ta pochodna witaminy C ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Zapobiega rogowaceniu naskórka, przez co przeciwdziała powstawaniu zaskórników i krostek. Ma także działanie rozjaśniające i przeciwstarzeniowe.
Zabiegi z witaminą C – działanie na skórę
Oprócz kosmetyków, warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej, aby w pełni wykorzystać potencjał witaminy C. Sprawdzą się one w przypadku problemów z trądzikiem, przebarwieniami, oznakami starzenia, a także w celu odżywienia i odświeżenia skóry.
Godnym polecenia zabiegiem z wykorzystaniem witaminy C jest peeling medyczny z dodatkiem kwasu ferulowego. Kuracja ta pozwala na głębokie oczyszczenie twarzy i lekkie złuszczenie naskórka. Zabieg ten pomaga ujednolicić koloryt skóry, gdyż działa rozjaśniająco na zmiany pigmentacyjne. Jest to więc doskonały wybór dla osób, zmagających się z plamami posłonecznymi lub przebarwieniami pozapalnymi.
Peeling z witaminą C i kwasem ferulowym ma też właściwości przeciwstarzeniowe. Są one związane przede wszystkim z działaniem antyoksydacyjnym, które wykazuje zarówno kwas ferulowy, jak i askorbinowy. Ponadto, kwas ferulowy wzmacnia przeciwutleniające właściwości witaminy C. Dzięki temu peeling ten może pomóc w wygładzeniu skóry, uzyskaniu głębokiego nawilżenia i blasku. Regularne stosowanie tego typu kuracji wpływa na spowolnienie procesów starzeniowych zachodzących w skórze.