Wiele słyszy się na temat szkodliwości wolnych rodników i ich niekorzystnego oddziaływania na zdrowie. Mają one również negatywny wpływ na skórę, m.in. poprzez przyspieszanie procesów starzenia. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega działanie oksydantów i w jaki sposób można się przed nimi uchronić. Sprawdź, jak przeciwdziałać niekorzystnemu wpływowi wolnych rodników na skórę!
Wolne rodniki – co to takiego?
Wolne rodniki, zwane fachowo oksydantami, to atomy lub cząsteczki, w których występuje przynajmniej jeden elektron bez pary. Elektrony te dążą do zintegrowania się z innymi elektronami, co jednak wiąże się ze degradacją struktury komórek. Wolne rodniki przyczyniają się w ten sposób do uszkodzenia błon komórkowych i DNA. W efekcie następuje przyspieszony proces niszczenia komórek organizmu.
Samo istnienie wolnych rodników jest normalnym zjawiskiem, ponieważ pełnią one także pozytywne funkcje. Są potrzebne w procesie gojenia i wspomagają organizm w walce ze szkodliwymi bakteriami. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy tych reaktywnych form tlenu jest zbyt dużo w stosunku do antyoksydantów, które je neutralizują. Dochodzi wówczas do zjawiska, zwanego stresem oksydacyjnym. Może ono mieć bardzo negatywne skutki, sprzyja bowiem rozwojowi schorzeń, takich jak nowotwory, cukrzyca, czy choroby serca.
Wolne rodniki – jak działają na skórę?
Wolne rodniki w nadmiernej ilości negatywnie działają na cały organizm, łącznie ze skórą. W obrębie tego największego ludzkiego narządu oksydanty mogą spowodować spore spustoszenie. Niszczą one bowiem aminokwasy, powodują degradację kolagenu i elastyny. Przyczyniają się do problemów z utrzymaniem wody w naskórku, przez co skóra staje się wysuszona i matowa. Wskutek ich działania skóra znacznie szybciej się starzeje, traci swoją jędrność i elastyczność.
Nadmiar wolnych rodników wynika bardzo często ze stylu życia i narażenia na wiele negatywnych czynników zewnętrznych. Należą do nich m.in. zbyt częsta ekspozycja skóry na promieniowanie UV, zanieczyszczenia obecne w powietrzu, spożywanie alkoholu, czy palenie papierosów. Te wszystkie czynniki powodują szybką degradację komórek skóry, przez co pojawiają się na niej zmarszczki, zwiotczenia i przebarwienia.
Jak bronić się przed wolnymi rodnikami?
Najlepszą obroną przed szkodliwym działaniem wolnych rodników są substancje unieszkodliwiające je, zwane antyoksydantami lub przeciwutleniaczami. Substancje te oddają oksydantom brakujące elektrony, zapobiegając w ten sposób pobieraniu ich z komórek. Wolny rodnik w zetknięciu z antyoksydantem zostaje więc zneutralizowany, a następnie usunięty z organizmu.
Przeciwutleniacze znajdują się w wielu warzywach i owocach, dlatego dieta bogata w te składniki sprawi, że organizm dobrze będzie radził sobie z wolnymi rodnikami. W tym celu warto sięgać m.in. po jagody, morele, cytrusy, szpinak, pietruszkę, produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa strączkowe. Silne działanie przeciwutleniające mają m.in. witamina C, obecna w papryce i brokułach oraz witamina E, znajdująca się w olejach roślinnych.
Poza wzbogaceniem diety o substancje antyoksydacyjne, nie można zapominać też o dostarczeniu ich bezpośrednio do skóry. Dobrze jest więc sięgać po kosmetyki, w składzie których znajdują się witaminy A, C, E. Przeciwutleniająco działają też niektóre wyciągi roślinne (np. z zielonej herbaty), koenzym Q10, glutation, czy kwas ferulowy.
Zabiegi antyoksydacyjne – zwalcz wolne rodniki!
Doskonałą bronią w walce z wolnymi rodnikami będą też specjalistyczne zabiegi, dostarczające skórze potężną dawkę antyoksydantów. Mogą to być peelingi (np. z witaminą C i kwasem ferulowym) lub koktajle podawane za pomocą mezoterapii o działaniu antystarzeniowym i regenerującym.
Peeling z witaminą C i kwasem ferulowym
W zabiegu tym zintegrowane zostały dwie substancje o wyjątkowo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Kwas ferulowy, poza funkcją przeciwutleniającą, doskonale rozjaśnia też skórę i likwiduje nadmiar sebum. Ma również działanie przeciwzmarszczkowe oraz spowalnia proces starzenia się skóry. Peeling z witaminą C i kwasem ferulowym pozwala na dokładne oczyszczenie cery, a także jej odżywienie. Jest to remedium na oznaki fotostarzenia, takie jak przebarwienia, zmarszczki i nierówny koloryt.
Peeling PQ Age
Jest to peeling z użyciem specjalnie dobranego kompleksu kwasów, wzbogaconego o antyoksydacyjny koenzym Q10. Działa on na skórę na wielu poziomach, aby skutecznie niwelować wpływ stresu oksydacyjnego. Zmniejsza widoczność niedoskonałości, wywołanych działaniem wolnych rodników, takich jak plamy pigmentacyjne, czy zmarszczki. Koenzym Q10, znany ze swoich przeciwstarzeniowych właściwości, chroni również skórę przed procesami degeneracji komórek. Peeling PQ Age spłyca również blizny potrądzikowe, działa nawilżająco i ujędrniająco. Skóra po jego wykonaniu jest promienna, gładka i odświeżona.
Mezoterapia igłowa
Stosowane na co dzień kosmetyki nie są w stanie dotrzeć tak głęboko, jak koktajle aplikowane podczas mezoterapii. Dlatego warto co jakiś czas wspomóc swoją skórę, fundując jej regenerujący zabieg mezoterapii igłowej. Specjalnie dobrane substancje pomogą w walce z wolnymi rodnikami, opóźnią procesy starzenia się skóry i wygładzą zmarszczki. Jeśli więc chcesz dostarczyć swojej skórze tego, co dla niej najlepsze, odwiedź naszą klinikę Skin-Medic, gdzie dobierzemy najskuteczniejszą dla Ciebie terapię.