Blizny po oparzeniach często wyraźnie odznaczają się na skórze. Trudno jest je ukryć, zwłaszcza jeśli ulokowane są na twarzy, czy rękach. To niezbyt estetyczne pamiątki, przypominające o przykrych, czy nawet traumatycznych wydarzeniach. Zastanawiasz się, czy można usunąć bliznę po oparzeniu lub przynajmniej zmniejszyć jej widoczność? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – to jest możliwe! Dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie uporać się z przeszkadzającą Ci blizną.
Jak powstaje blizna po oparzeniu?
Oparzenie jest uszkodzeniem skóry, które powstaje pod wpływem wysokiej temperatury. Może ono nastąpić np. wskutek działania ciepła, prądu elektrycznego lub promieni słonecznych. W zależności od skali uszkodzeń, można wyróżnić oparzenia I, II i III stopnia. Oparzenia I stopnia są najłagodniejsze i dotyczą tylko naskórka, dlatego raczej nie pozostawiają po sobie śladów. Oparzenia II stopnia sięgają już głębiej, do skóry właściwej, co wiąże się z ryzykiem powstania blizny. Oznaką, że doszło do tego rodzaju uszkodzenia, są pęcherze zawierające płyn surowiczy. Jednak oparzenia te nie zawsze prowadzą do powstania blizn – wiele zależy od pielęgnacji uszkodzonej skóry.
Oparzenia III stopnia są najcięższym rodzajem oparzeń i zawsze pozostawiają po sobie trwałe ślady. Charakterystyczny jest dla nich obrzęk, ale również brak dolegliwości bólowych. Jest to efekt degradacji zakończeń nerwowych i sygnał, że doszło do uszkodzenia nie tylko skóry, ale też tkanki podskórnej. Blizny po oparzeniach powstają w efekcie nadprodukcji kolagenu w miejscu uszkodzenia. Często przybierają one formę przerostową – są wtedy wypukłe i mają czerwonawy odcień. Mogą też wytworzyć się keloidy, czyli bliznowce, rozrastające się poza powierzchnię oparzenia.
Czerwone blizny po oparzeniu – ważna pielęgnacja
Silne oparzenie nieuchronnie powoduje pojawienie się blizny, ale jej wygląd jest w dużej mierze zależny od sposobu jej pielęgnacji. Na początku po uszkodzeniu obecna jest rana, która musi się zagoić. Gdy już znikną strupy i ustanie wyciek płynów z rany, w jej miejscu zaczyna tworzyć się blizna. Warto wtedy stosować plastry silikonowe, które niwelują swędzenie, wspomagają gojenie i spłaszczają bliznę. Należy jednak pamiętać, że tych środków nie powinny używać osoby z alergią na silikon.
Dobrze jest również sięgnąć po odpowiednie maści i kremy na blizny, które usprawnią regenerację skóry. Dzięki temu można sprawić, że skóra lepiej się zregeneruje, a blizna będzie mniej widoczna. Warto stosować zwłaszcza preparaty zawierające alantoinę, która działa łagodząco i wspiera proces odnowy komórkowej. Dobrze sprawdza się również wyciąg z cebuli, heparyna, witamina A, czy ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.
Niestety, nawet staranna pielęgnacja nie uchroni przed powstaniem blizny, jeśli doszło do poważnego oparzenia. Dlatego konieczne mogą okazać się specjalistyczne zabiegi, które w znaczący sposób poprawią wygląd skóry.
Tatuaż na bliźnie po oparzeniu – czy to dobry pomysł?
Niektóre osoby decydują się na wykonanie tatuażu na bliźnie po oparzeniu. Trwały malunek ma zakryć niechciany ślad na skórze, zamieniając go w ciekawą ozdobę. Warto jednak zastanowić się, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Tatuażu nie można wykonać przed zakończeniem całego procesu bliznowacenia, co może trwać nawet 2 lata. Ponadto, nierówna struktura blizny sprawia, że nakładanie barwnika może być utrudnione. W niektórych przypadkach tatuaż może nie wyglądać estetycznie, co rujnuje oczekiwany efekt całej procedury. Tatuaży na bliźnie nie powinny wykonywać też osoby, które mają skłonność do powstawania bliznowców.
Mimo że metoda ta ma szereg przeciwwskazań, w niektórych przypadkach można ją zastosować. Należy jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada bliznę i oceni, czy wykonanie tatuażu nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem. Zawsze warto pamiętać, że końcowy efekt może nie być zadowalający. Skóra na bliźnie ma bowiem nieco inną budowę, co sprawia, że równomierne pokrycie jej malunkiem jest pewnym wyzwaniem. Wiele zależy w tym przypadku od umiejętności oraz doświadczenia tatuatora.
Stare blizny po oparzeniu – co pomoże?
Jeśli chcesz skutecznie zmniejszyć widoczność blizny po oparzeniu, najlepiej udaj się do gabinetu medycyny estetycznej. W klinice Skin-Medic, pod okiem doświadczonych lekarzy możesz skorzystać z innowacyjnych i bezpiecznych metod leczenia blizn. Najczęściej stosowanym zabiegiem na blizny po oparzeniach jest terapia laserem frakcyjnym ablacyjnym. Powoduje on kontrolowane uszkodzenie powierzchni skóry, która reaguje gruntowną przebudową swojej struktury. Dzięki temu pokryta blizną tkanka zaczyna się odnawiać.
Rezultaty terapii są uzależnione od stanu blizny, liczby zabiegów oraz indywidualnych uwarunkowań. W większości przypadków jednak już po kilku zabiegach blizna zostaje znacznie spłycona, wygładzona i rozjaśniona. Naturalnie, im mniejsza i świeższa jest blizna, tym większa szansa na jej usunięcie. Jednak zwykle udaje się zmniejszyć widoczność nawet bardzo starych blizn. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie pacjentów, którzy dużo lepiej czują się we własnym ciele. Laser to doskonała, sprawdzona metoda niwelowania blizn po oparzeniach, która ma bardzo wysoki stopień skuteczności.
W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów możliwe jest połączenie kilku form terapii. Oprócz lasera, często stosuje się także inne zabiegi medycyny regeneracyjnej. Jedną z najbardziej efektywnych metod wspierających leczenie blizn jest zabieg Plasma Complex, bazujący na krwi własnej pacjenta. Dzięki odpowiedniemu odwirowaniu preparatu uwalniają się czynniki wzrostu, cechujące się silnym potencjałem regeneracyjnym. Usprawniają one odnowę komórkową w obrębie blizny, co wpływa na zmniejszenie jej widoczności.
Blizny po oparzeniach to nieestetyczne zmiany skórne, które jednak można skutecznie zniwelować. W Skin-Medic korzystamy z najnowocześniejszych metod i sprzętów, które zapewniają doskonałe efekty terapeutyczne. Zgłoś się do naszej kliniki, aby przekonać się o tym na własnej skórze!