Call Now Button

Nowe pieprzyki – dlaczego się pojawiają?

Niepokoją Cię pojawiające się na Twoim ciele nowe znamiona barwnikowe? Większość pieprzyków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale warto zwracać uwagę na te zmiany, aby w razie potrzeby udać się na konsultację lekarską. Przeprowadzone w porę badanie i usunięcie zmiany może bowiem zapobiec rozwojowi nowotworu. Znamion można też pozbyć się po prostu ze względów estetycznych. Dowiedz się, kiedy nowe pieprzyki mogą być niepokojące i w jaki sposób można je usunąć. 

Nowe pieprzyki na ciele – skąd się biorą?

nowe pieprzyki dlaczego się pojawiająPieprzyki to potoczne określenie znamion barwnikowych, czyli punktów na powierzchni skóry, w których zgromadzona jest duża ilość melaniny. Barwnik ten odpowiada za ciemniejszy odcień skóry i powstające na niej przebarwienia. Pieprzyki można podzielić na wrodzone i nabyte. Znamiona wrodzone, jak sama nazwa wskazuje, powstają już w okresie płodowym dziecka i występują zwykle do końca życia. Z kolei znamiona nabyte powstają w trakcie życia pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. 

Główną przyczyną powstawania nowych pieprzyków jest po prostu ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Dużo nowych pieprzyków może pojawić się po okresie letnim, co jest zupełnie naturalne. Jednak nagły wysyp znamion może wskazywać na to, że skóra była nadmiernie narażona na działanie słońca. Kiedy promienie słoneczne docierają do skóry, wywołują reakcję obronną, która ma na celu ochronę głębiej położonych tkanek przed szkodliwym promieniowaniem. 

Produkowana jest wtedy duża ilość melaniny, która następnie dociera w najbardziej narażone miejsca na skórze. Barwnik ten może w niektórych przypadkach tworzyć skupiska, widoczne na powierzchni skóry jako ciemne przebarwienia. Dlatego jeśli chcesz uchronić skórę przed kolejnymi zmianami barwnikowymi stosuj zawsze kremy z wysokim filtrem, kiedy przebywasz na słońcu.

Dużo nowych pieprzyków po solarium

Niepokojącym sygnałem może być pojawienie się dużej liczby nowych znamion barwnikowych po wizycie w solarium. Zjawisko takie wskazuje na przyspieszony proces starzenia się skóry, który zachodzi pod wpływem promieniowania UV. Jeśli po opalaniu pod lampą UV na ciele pojawiło się dużo pieprzyków, warto skonsultować się z lekarzem. Światło emitowane przez lampy w solarium jest znacznie bardziej agresywne niż promienie słoneczne, dlatego nawet kilkuminutowy seans może mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry. Z tego względu najlepiej całkowicie zrezygnować z wizyt w solarium. 

Nowe pieprzyki w ciąży

Niektóre wydarzenia w życiu mogą szczególnie przyczynić się do powstawania większej liczby zmian barwnikowych. Jest to na ogół związane z ze zmianami hormonalnymi w organizmie, m.in. wydzielaniem melanotropiny przez komórki pośredniego płata przysadki mózgowej. Produkcja tego hormonu jest zwiększona chociażby w okresie ciąży. Właśnie dlatego w tym czasie można zaobserwować powstawanie nowych pieprzyków. Nie są one jednak powodem do niepokoju, o ile mają cechy znamion typowych. Należy obserwować jednak uważnie takie zmiany, bowiem niektóre mogą przerodzić się w nowotwory złośliwe. 

Kiedy należy usunąć nowe pieprzyki?

Większość pieprzyków jest zupełnie niegroźna i stanowią one jedynie defekt estetyczny. Warto jednak wiedzieć, jakie symptomy mogą być są niepokojące i świadczyć o rozwoju czerniaka. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na kształt kolor i rozmiar pieprzyka. Znamiona symetryczne o regularnym kształcie i równych brzegach są typowymi znamionami barwnikowymi i nie trzeba ich usuwać. Powinny one mieć też jednolity kolor i dość małą średnicę, czyli poniżej 6 mm. 

Jeśli jednak pieprzyk ma nieregularny kształt, poszarpane brzegi oraz niejednolity kolor, warto bliżej mu się przyjrzeć. W tym celu najlepiej zgłosić się do lekarza, który wykona dokładne badanie zmiany barwnikowej. Podejrzanie wyglądające pieprzyki najczęściej wycina się wraz z niewielkim fragmentem skóry, aby następnie wykonać badanie histopatologiczne.

Nowe pieprzyki – jak się ich pozbyć?

Jeśli na Twoim ciele w ostatnim czasie pojawiło się dużo pieprzyków, które Ci przeszkadzają, możesz je bez problemu usunąć w klinice Skin Medic. Jeśli nie wykazują one żadnych niepokojących symptomów, zalecane jest usunięcie zmian laserem CO2. Jest to zabieg nieinwazyjny, który nie wiąże się z nacinaniem skóry. 

Usuwanie pieprzyków odbywa się za pomocą lasera CO2, którego wiązka dociera precyzyjnie do zmiany i powoduje odparowanie wody z tkanki. W efekcie pieprzyk jest całkowicie eliminowany, bez naruszania okolicznych tkanek. Najczęściej po laserowym usunięciu pieprzyka nie pozostaje żaden ślad na skórze. Jeśli natomiast lekarz uzna, że pieprzyk wymaga badania histopatologicznego, jest on usuwany chirurgicznie. Wtedy w miejscu wycięcia może pozostać niewielka blizna.

Zabiegi usuwania pieprzyków w klinice Skin-Medic wykonywane są przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego możesz mieć pewność, że w naszym gabinecie sprawnie i bez problemu pozbędziesz się niechcianych zmian skórnych. Zgłoś się do nas, aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości usunięcia Twoich znamion!

Shopping Cart
Scroll to Top