Call Now Button

Czym jest fotostarzenie?

Miłośnicy opalenizny z pewnością nie będą zachwyceni informacją, że długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć fatalne skutki. Nie chodzi tylko o jednorazowe poparzenie skóry, ale głębokie uszkodzenia tkanek i rozwój chorób nowotworowych. Najłagodniejszym przejawem wieloletniej nadmiernej ekspozycji jest przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Dowiedz się, czym charakteryzuje się fotostarzenie, jak mu zapobiegać i jakie zabiegi pomogą usunąć jego negatywne skutki.

Co to jest fotostarzenie się skóry?

Fotostarzenie to proces zachodzący pod wpływem promieniowania słonecznego, które negatywnie oddziałuje na skórę. Zmiany następują wskutek trwającej latami nadmiernej ekspozycji na słońce, bez stosowania optymalnej ochrony. Rezultaty takiego postępowania nie są widoczne od razu, ale następują dopiero po dłuższym czasie, w postaci przyspieszonego starzenia się skóry.

Ze Słońca dociera do nas przede wszystkim promieniowanie UVA, a także w niewielkiej ilości – UVB. Promieniowanie UVB jako pierwsze wywołuje skutki w postaci uszkodzenia komórek i poparzeń skóry. Warto wiedzieć, że pożądana przez wiele osób opalenizna jest tak naprawdę odpowiedzią obronną organizmu na ekspozycję słoneczną. W ten sposób chroni on głębiej położone tkanki przed niekorzystnym wpływem promieniowania. Promieniowanie UVA trafia w głębsze warstwy skóry niż UVB, przez co jego działanie jest dużo groźniejsze. Przyczynia się ono do stresu oksydacyjnego, który skutkuje powstawaniem zmarszczek, przebarwień, a nawet nowotworami skóry.

Proces fotostarzenia przebiega odmiennie u różnych osób. Uwarunkowane jest to przede wszystkim predyspozycjami dziedzicznymi i fototypem skóry. Dlatego osoby o jasnej karnacji, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, powinny stosować kremy ze szczególnie wysoką ochroną. Zabezpieczenie przed promieniowaniem wskazane jest jednak w każdym przypadku, nawet u osób o ciemnej karnacji. 

Objawy fotostarzenia

Częsta i zbyt długa ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne może przynieść po pewnym czasie bardzo negatywne skutki. Wskutek promieniowania degeneracji ulegają włókna kolagenowe skóry, które przestają prawidłowo pełnić swoją rolę. Kolagen i elastyna to białka podporowe, stanowiące rodzaj stelażu dla tkanek. Kiedy zostają osłabione, skóra traci swoją jędrność i elastyczność. W efekcie tworzą się w niej załamania, które nazywamy zmarszczkami. 

Utrzymaniu dobrej kondycji skóry nie sprzyja też utrata wody, która następuje wskutek promieniowania. Skóra staje się szorstka i wysuszona, co dodatkowo sprzyja tworzeniu się w niej zmarszczek i bruzd. Powstają na niej także zmiany pigmentacyjne, które wyglądają nieestetycznie i są trudne do ukrycia. W niektórych miejscach mogą też powstawać zgrubienia, powstałe wskutek kumulowania się uszkodzonych włókien elastynowych.  

Jak zapobiegać fotostarzeniu?

Najlepiej zawczasu zapobiegać powstawaniu wyżej wspomnianych zmian poprzez ochronę przed promieniowaniem słonecznym. W tym celu należy stosować kremy z filtrami, które nie powinny być niższe niż SPF 30. Zalecenia te wynikają z tego, że większość osób i tak stosuje mniejszą ilość kremu, niż zalecana przez producentów preparatów. Przeważnie nakładamy na skórę zbyt cienką warstwę, dlatego faktyczna ochrona przed słońcem jest jeszcze mniejsza. 

Powinno się też unikać wystawiania skóry na słońce w lecie, w godzinach okołopołudniowych. W okresie największych upałów najlepiej zrezygnować z opalania mniej więcej między godziną 10 a 16. Długotrwałe przebywanie na słońcu w tym czasie grozi nie tylko poparzeniem skóry, ale też udarem słonecznym.

Ponadto, warto stosować odpowiednią dietę, aby zminimalizować efekty stresu oksydacyjnego. W jadłospisie nie powinno zabraknąć przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, C i E. Warto więc jeść dużo marchewki, szpinaku, brokułów, czy pomidorów, które bogate są w beta-karoten. Z kolei witaminę C znajdziemy w papryce, czarnych porzeczkach, czy owocach cytrusowych. Doskonałym źródłem witaminy E są oleje roślinne, orzechy i nasiona zbóż. Inną grupą związków antyoksydacyjnych są flawonoidy, zawarte np. w kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, czy zielonej herbacie. 

Fotostarzenie – zabiegi

Oznaki fotostarzenia skóry można zniwelować poprzez odpowiednio dobrane zabiegi medyczne. Możliwości działania są w tym przypadku bardzo szerokie. Zabiegi, z których warto skorzystać to m.in.:

Peeling Xylogic Retix C – złuszczenie martwego naskórka pobudza do odnowy tkanek, dzięki czemu skóra staje się odświeżona i promienna. W przypadku cery z objawami fotostarzenia doskonale sprawdzi się np. peeling Xylogic Retix C, bazujący na witaminie C i retinolu. Podczas tego zabiegu skóra zostaje dogłębnie oczyszczona i odżywiona. Witamina C skutecznie rozprawia się z wolnymi rodnikami i wzmacnia osłabione włókna kolagenowe. Retinol zapewnia zaś maksymalne nawilżenie i poprawę kolorytu skóry. Peeling ten działa też ochronnie na skórę, zapobiegając negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego. 

Peeling PQ Age – jest to peeling medyczny zawierający koenzym Q10, nie bez powodu nazywany eliksirem młodości. Zabieg ten pozwala na znaczne zredukowanie oznak fotostarzenia się skóry w postaci zmarszczek, przebarwień i wiotkiej skóry. W preparacie znajdują się też kwasy: trójchlorooctowy i kojowy oraz mocznik. Wpływają one rozjaśniająco na skórę, a także wykazują działanie przeciwutleniające. Peeling PQ Age poprawia też nawilżenie i sprężystość skóry.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – fotostarzenie nieuchronnie powoduje powstawanie na twarzy wielu zmarszczek mimicznych i głębokich bruzd. Można pozbyć się tych niedoskonałości poprzez ich wypełnienie kwasem hialuronowym. Substancja ta jest w pełni zgodna biologicznie z ludzkim organizmem, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia reakcji nietolerancji. Kwas hialuronowy rewelacyjnie redukuje nierówności skórne, jednocześnie zapewniając optymalne nawilżenie i elastyczność. Rezultaty w postaci nieskazitelnie gładkiej skóry utrzymują się nawet przez kilkanaście miesięcy.

Plasma Complex – to zabieg kompleksowo działający na skórę – wygładzający, ujędrniający oraz regenerujący. Jego zaletą jest wykorzystanie preparatu z krwi pobranej od pacjenta, co niemal całkowicie eliminuje ryzyko skutków ubocznych. Dzięki zastosowaniu fibryny bogatopłytkowej skóra zostaje pobudzona do głębokiej rewitalizacji. Zabieg stymuluje naturalne procesy odnowy, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek obcych substancji do organizmu. Powstają nowe włókna kolagenowe, w miejsce tych uszkodzonych przez promieniowanie słoneczne. Zabieg redukuje zmarszczki, blizny i daje efekt odmłodzenia cery. Spowolnione zostają też dalsze procesy starzenia się skóry.

Jeśli zastanawiasz się, jaki zabieg wybrać, zapraszamy do naszej kliniki! Nasi specjaliści zbadają dokładnie stan Twojej skóry i zaproponują Ci indywidualnie dopasowaną terapię. Na każdym etapie kuracji dbamy o Twoje bezpieczeństwo, komfort i służymy fachową poradą.

Shopping Cart
Scroll to Top