Zagłębienia skórne, czyli zmarszczki, pojawiają się jako jedne z pierwszych oznak starzenia. Mają różny kształt i długość. Ich specyficzne nazwy wynikają z usytuowania – np. te na brodzie nazywamy bruzdami marionetki, te w okolicach oczu kurzymi łapkami, natomiast te, które pionowo otaczają usta zmarszczkami palacza. Część z nich może pojawić się w bardzo młodym wieku, jednak zasadniczo są skutkiem procesów starzeniowych oraz innych niekorzystnych czynników.
Obecnie zmarszczki można skutecznie spłycać oraz redukować ich widoczność. Zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić? A może nie wiesz, czy masz do czynienia ze zmarszczkami? W tym artykule znajdziesz odpowiedź nie tylko na te pytania. Poznasz także przyczyny powstawania zagłębień skórnych oraz ich rodzaje. Informacje te pomogą Ci w lepszym zrozumieniu ich natury i doborze skutecznej metody leczenia.
Dlaczego powstają zmarszczki na twarzy?
Na powstanie zagłębień i deformacji skórnych, które przybierają postać bruzd, linii bądź fałdek wpływa wiele czynników. Jako jedną z głównych przyczyn wymienia się utratę jędrności. Związana jest ona z niedostatecznym nawilżeniem. Optymalne nawodnienie zapewnia elastyczność oraz napięcie. Konsekwencją starzenia się jest spadek ilości produkowanych przez organizm włókien kolagenowych. To wyjątkowe białko pełni istotną funkcję w utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia tkanek. Jego deficyty sprzyjają nadmiernej suchości, która może prowadzić nawet do pękania skóry.
Twarz należy do części ciała najbardziej narażonych na niekorzystne działania środowiska, w którym żyjemy. Nadmiar spalin, smogu, dwutlenku węgla zaburzają funkcje detoksykacyjne skóry. Zanieczyszczenia do niej przenikające wyjaławiają ją z niezbędnych substancji zapewniających jędrność – m. in. witaminy E oraz skwalenu. Promienie słoneczne, a dokładnie promieniowanie UVA i UVB, powoduje podrażnienia i skraca żywotność komórek przez ich nadmierną oksydację, czyli utlenienie. Dodatkowo uszkadza barierę hydrolipidową, która uniemożliwia bakteriom, wolnym rodnikom oraz alergenom przenikanie w głąb skóry.
Inną przyczyną powstawania zmarszczek na twarzy jest zbyt aktywny tryb życia. Zawodowi sportowcy lub osoby często uprawiające wymagający typ aktywności fizycznej są bardziej narażone na utratę lipidowej tkanki podskórnej. Ubytki te są najbardziej widoczne na szyi, jednak dają o sobie znać również w postaci opadających policzków. Ponadto nadaktywność fizyczna prowadzi do stresu oksydacyjnego, który negatywnie wpływa na kondycję komórek skóry.
Zmarszczki na twarzy – jakie są rodzaje?
Oto najpopularniejsze rodzaje zmarszczek, jakie możesz zaobserwować na swojej twarzy.
Zmarszczki mimiczne
Pojawiają się już we wczesnej młodości, czyli między 25. a 30. rokiem życia. Powstają w wyniku częstych skurczów mięśni mimicznych, np. w trakcie śmiania się, mówienia czy mrużenia oczu. W początkowej fazie są dynamiczne i uwidaczniają się podczas ruchów określonych mięśni mimicznych, jednak z czasem ulegają utrwaleniu. Zmarszczki mimiczne najczęściej występują na czole (lwia zmarszczka), w okolicach oczu (kurze łapki) oraz wokół ust (zmarszczki palacza). Najbardziej podatne na pojawienie się bruzd są okolice oczu. Skóra wokół nich jest cienka i delikatna. Oprócz tego trudno kontrolować ruchy mięśni okrężne oka, ponieważ są odpowiedzialne za unoszenie brwi, mruganie oraz ruch powiek. W ten sposób kurze łapki, które na początku są bardzo płytkie, z czasem ulegają pogłębieniu i utrwaleniu.
Zmarszczki grawitacyjne
Są typowe dla osób wieku 40-45 lat. Jak sama nazwa wskazuje ich pojawienie się związane jest z opadaniem, czyli utratą jędrności oraz elastyczności tkanki podskórnej. W wyniku procesów starzeniowych dochodzi także do ubytków komórek tłuszczowych, które są swojego rodzaju podpora dla skóry twarzy. Ich deficyt jest w szczególności widoczny w przypadku osób, posiadających pełne rysy lub poddających się często zabiegom wypełniającym z użyciem kwasu hialuronowego. Zmarszczki grawitacyjne to linie na brodzie, czyli bruzdy marionetki lub opadające policzki (tzw. chomiki).
Zmarszczki posłoneczne
Powstają przez szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, które uszkadza struktury włókien kolagenowych oraz przesusza i ścieńcza skórę. Ten typ zmarszczek objawia się przez cienkie i drobne linie zlokalizowane najczęściej na szyi oraz dekolcie. Nadmiar promieni UVA oraz UVB powoduje, że cera staje się matowa, szorstka i szara. Dodatkowo zaburza równowagę w zakresie produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Skutkiem tego są charakterystyczne przebarwienia i brązowe plamki.
Zmarszczki senne
Tworzą się i utrwalają w trakcie snu, a ich kształt, długość i kierunek uzależnione są od pozycji, w jakiej śpimy. Z tego powodu zwykle są asymetryczne, a także dominują po jednej stronie twarzy – układają się pionowo oraz ukośnie. Można je dostrzec na wysokości skroni, policzkach, szyi i dekolcie. Leżąc na boku lub na brzuchu nieświadomie zgniatamy naszą skórę, która dodatkowo fałduje się. Z biegiem lat po przespanej nocy zmarszczki senne nie ulegają wygładzeniu, tak jak ma to miejsce w młodszym wieku.
Zmarszczki atroficzne
Dotyczą kobiet i są skutkiem zaniku tkanek, czyli ich atrofią. Dzieje się tak przez gwałtowny spadek poziomu hormonu żeńskiego w okresie menopauzy. Ograniczenie produkcji estrogenu przyczynia się do zmniejszenia objętości tkanki podskórnej, czyli deficytu podściółki tłuszczowej. Ponadto niedobory tego hormonu powodują, że część substancji odżywczych nie może przeniknąć w głąb skóry, a organizm nie może tworzyć nowych włókien kolagenowych, kwasu hialuronowego, elastyny oraz glikozaminoglikanów. Konsekwencją tych procesów jest atrofia ust lub chomiki.
Zmarszczki elastotyczne
Ich nazwa pochodzi od zwyrodnienia włókien elastycznych, które jest skutkiem nadmiernych i wielogodzinnych ekspozycji na promienie słoneczne. Najczęściej dotyczą osób ok 50. roku życia. Mają kształt zgrubień, zagnieceń oraz deformacji, które trudno zredukować lub ograniczyć ich widoczność.
Czy można usunąć zmarszczki na twarzy?
Zmarszczki są nieodłącznym elementem naturalnych procesów starzeniowych. Istnieje jednak wiele skutecznych metod, dzięki którym można je zredukować poprzez odpowiednio dobraną terapię. Wybór najlepszej z nich uzależniony jest od konkretnego typu zmarszczki oraz jej lokalizacji. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby poprawić sprężystość skóry twarzy!
Komórki macierzyste Leannec
Zależy Ci na kuracji wykorzystującej wyłącznie naturalne substancje? Komórki macierzyste Leannec to materiał biologiczny pozyskiwany z placenty, który ma zdolność do stymulowania skóry do namnażania nowych włókien kolagenowych oraz elastycznych. Wiele badań naukowych udowodniło, że zastosowanie komórek macierzystych ma korzystny wpływ na procesy odnowy. Leannec doskonale radzi sobie ze wszystkimi typami zmarszczek! Spłyca je i przywraca skórze odpowiednie napięcie!
ABO Liquid
Jeśli Twoim problemem są zmarszczki mimiczne, to ten zabieg szybko i na wiele miesięcy pozwoli Ci o nich zapomnieć! Alluzience ABO Liquid to pierwsza na rynku płynna postać toksyny botulinowej typu A. Inną popularną nazwą tej substancji jest botoks. Powoduje rozkurczenie mięśni, które odpowiadają za powstanie kurzych łapek lub lwich zmarszczek. Rewelacyjne efekty utrzymują się nawet do 6 miesięcy!
Kwas hialuronowy
Kwas ten jest naturalnie syntezowany przez organizm. Pozwala zachować skórze nawilżenie oraz elastyczność. Doskonale spłyca nawet głębsze zmarszczki zlokalizowane na brodzie, tzw. bruzdy marionetki. Jeśli na Twojej twarzy pojawiły się chomiki, to terapia z kwasem hialuronowym również okaże się pomocna, ponieważ bezpiecznie i długotrwale wypełnia ubytki w tkance podskórnej.
Masz więcej pytań dotyczących możliwości wyeliminowania zmarszczek? Skontaktuj się z nami lub odwiedź klinikę Skin-Medic!