Uśmiech dziąsłowy, inaczej gummy smile, jest dość popularną przypadłością estetyczną. Polega na tym, że podczas uśmiechania się następuje odsłonięcie górnego dziąsła na wysokość co najmniej 3 mm. Część osób, których dotyczy uśmiech dziąsłowy, czuje z tego powodu skrępowanie, dlatego rzadziej się uśmiecha. Gummy smile jest wynikiem zaburzenia strefy białej i czerwonej ust – nadmierne eksponowanie dziąseł powoduje, że zęby wydają się zbyt krótkie. Z tego powodu uśmiech dziąsłowy bywa również nazywany końskim uśmiechem.
Podkreślić należy, że jest to jedynie pewna odmienność estetyczna, która w żaden sposób nie odbija się na zdrowiu zębów. Jeśli chcesz poznać przyczyny tej przypadłości oraz skuteczne metody na jej zniwelowanie – czytaj dalej. Z artykułu dowiesz się również, co możesz zrobić, żeby Twój uśmiech był jeszcze bardziej atrakcyjny i uwodzicielski.
Przyczyny uśmiechu dziąsłowego
Jedną z głównych przyczyn uśmiechu dziąsłowego są uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby po prostu rodzą się ze skłonnością do nadmiernej ekspozycji dziąseł podczas uśmiechania się. Może to wynikać z naturalnego kształtu górnej szczęki, która w ich przypadku jest zbyt wysoka.
Prosty zgryz decyduje między innymi o kształcie ust i owalu twarzy. Deficyty w uzębieniu lub krzywy zgryz mogą wpływać na odsłanianie się górnych dziąseł.
Mięśnie mimiczne twarzy pozwalają na ekspresję i swobodną komunikację. Każdy z nich musi być na tyle elastyczny, aby podczas jego ruchu nie następowały żadne przeszkody wynikające np. z ograniczonej ruchliwości lub nadmiernego napięcia. Na uśmiech dziąsłowy są narażone osoby, których mięśnie górnej wargi jsą z różnych powodów zbyt napięte. Powoduje to, że podczas uśmiechania się górna warga unosi się zbyt wysoko.
Jak rozpoznać uśmiech dziąsłowy?
Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, bo nadmierne odsłanianie górnego dziąsła podczas uśmiechania się, może pojawiać się tylko w określonych sytuacjach. Trudności w rozpoznaniu może również przysparzać sama osobowość człowieka – jeśli jesteś osobą, która rzadko się uśmiecha, to trudniej będzie Tobie lub innym dostrzec tą przypadłość.
Mimo wszystko u wielu osób gummy smile widać w każdej sytuacji, kiedy zaczną się uśmiechać. Wówczas siekacze wydają się zbyt wydatne, a górne dziąsło silnie odsłania się. Jeśli nie masz pewności, czy uśmiech dziąsłowy dotyczy również Ciebie, umów się na do Skin-Medic.
Czy są jakieś sposoby leczenia uśmiechu dziąsłowego?
Właściwe leczenie jest zawsze uzależnione od postawienia prawidłowej diagnozy oraz konkretnego przypadku. Jeśli Twoim problemem jest wada zgryzu, skorzystaj z porady właściwego specjalisty. Być może konieczne będzie założenie aparatu ortodontycznego. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się uśmiechu dziąsłowego, ale również unikniesz różnych schorzeń jamy ustnej.
Innym rodzajem pomocy o charakterze stomatologicznym jest zabieg polegający na wydłużeniu koron zębów. Pozwala to na uniesienie linii dziąsła, a także na odsłonięcie części zakrytego zęba. Dentysta może również skrócić wędzidełko górnej wargi – zapobiega to jej nadmiernemu podnoszeniu podczas uśmiechania się.
Jeśli podczas badania Twojego zgryzu lekarz dostrzeże nadmierną ruchliwość warg, zaproponuje zabieg, który efektywnie ją zmniejszy. Natomiast zbyt problem zbyt krótkiej wargi, będącą kolejną przyczyną uśmiechu dziąsłowego, redukuje się za pomocą jej chirurgicznego modelowania.
Najbardziej radykalnym i inwazyjnym sposobem leczenia gummy smile, który wynika z nieproporcjonalnego kształtu szczęki, jest przeprowadzenie operacji szczękowo-twarzowej.
Nadmierne napięcie mięśni twarzy również może być efektem jakiejś jednostki chorobowej, co warto skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak jest Twoją cechą wrodzoną, to warto rozważyć leczenie z użyciem toksyny botulinowej.
Botoks a uśmiech dziąsłowy
Toksyna botulinowa, bo taki brzmi pełna nazwa botoksu, jest stosowana w różnych dziedzinach medycyny. Wynika to z jej rewelacyjnego wpływu na rozluźnianie zbyt napiętych partii mięśni. Botoks można zastosować na obszarze całego ciała, dlatego jego zastosowanie jest bardzo szerokie i wciąż się poszerza. Bardzo dobry profil bezpieczeństwa wynika z licznych badań przeprowadzonych z jego użyciem. Z tego też powodu cieszy się ogromną popularnością.
Leczenie uśmiechu dziąsłowego przy użyciu toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu substancji w obrębie skrzydełek nosa, a konkretnie do fałd nosowo-wargowych. Efekt, jaki dzięki temu uzyskujemy, to rozkurczenie nadmiernie napiętych mięśni mimicznych i uzyskanie niższej linii dziąseł podczas uśmiechania się. Działanie botoksu polega właśnie na zahamowaniu przewodnictwa impulsów elektryczny między tkanką mięśniową.
Jakie jeszcze korzyści przynosi zastosowanie botoksu?
Oprócz zlikwidowania problemu uśmiechu dziąsłowego możesz za jednym razem poprawić napięcie i wygląd swojej twarzy. Wstrzyknięcie botoksu w obrębie nosa pomoże spłycić, a tym samym zmniejszyć widoczność, zmarszczek, które często pojawiają się w tym miejscu. Zagłębienia skórne zlokalizowane w okolicach nosowo-wargowych dodają lat i trudno je samodzielnie zatuszować. Zastosowanie botoksu pozwala na długi czas wyeliminować ten problem i przywrócić młody wizerunek.
Czy warto zdecydować się na leczenie uśmiechu dziąsłowego?
Uśmiech dziąsłowy nie musi stanowić wystarczającej przesłanki do skorzystania z zabiegu, który go wyeliminuje. Dla niektórych osób względy estetyczne są bardzo istotne, dlatego zależy im na eliminacji uśmiechu dziąsłowego. Jeśli chcesz zredukować go poprzez zabieg botoksem, umów się do Skin-Medic. Profesjonalny personel zbierze dokładny wywiad, a następnie zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Każdy, kto odwiedza naszą klinikę, może diametralnie odmienić swój wygląd i otrzymać wiele cennych wskazówek na temat swojej przypadłości.
Masaż twarzy a uśmiech dziąsłowy
Nadmierna napięcie mięśni mimicznych, będących jedną z przyczyn powstawania uśmiechu dziąsłowego, można w pewnym stopniu ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiedniego masażu. Relaksacja tkanki mięśniowej prowadzi do jej rozkurczenia i poprawy elastyczności.
Dermomasaż twarzy (drenaż limfatyczny)
Zabieg cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ łączy w sobie elementy kuracji z zakresu medycyny estetycznej oraz masażu relaksacyjnego. Dermomasaż twarzy opiera się na prostym, ale bardzo skutecznym mechanizmie. Głowica aparatury do wykonywania zabiegu otoczona jest ruchomymi kulkami. Jej działanie polega na zasysaniu wybranej części skóry i odpowiednim manewrowaniu głowicą. W ten sposób zostają pobudzone naczynia krwionośne twarzy, a masaż kulkami relaksuje nadmiernie naprężone mięśnie.