Call Now Button

Bruksizm- czym jest i jak sobie z nim radzić?

Bruksizmem nazywa się nadmierne oraz nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Przypadłość tą zalicza się do tzw. parasomni. To grupa zaburzeń, które najczęściej występują i objawiają się przed zaśnięciem, w trakcie snu lub zaraz po przebudzeniu się. Problem ten w największym stopniu dotyczy osób między 25. a 45. rokiem życia, jednak jest również spotykany wśród dzieci. Co warte podkreślenia, bruksizm zalicza się obecnie do chorób cywilizacyjnych, ponieważ począwszy od lat 90. zaobserwowany wzrost zachorowania na tę przypadłość. Jakie są przyczyny bruksizm? Czym grozi nieleczony bruksizm? I w końcu jak można go skutecznie leczyć. Odpowiedź na te i inne pytanie znajdziesz w poniższym artykule. 

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Trudno wskazać na konkretne przyczyny, które powodują pojawienie się bruksizmu, a w szczególności jego najpopularniejszej manifestacji, czyli zgrzytania zębów podczas snu. Mimo wielu starań nie udało się znaleźć jasnej odpowiedzi na to pytanie. Niemniej naukowcy są zgodni co do tego, że może on być efektem szybkiego, a przez to stresującego, trybu życia. Do pozostały przyczyn powstawania bruksizmu zalicza się:

  • zbyt częste żucie gumy;
  • pogorszenie stanu zdrowia (wiąże się to z nadprodukcją kortyzolu, czyli hormonu stresu);
  • uwarunkowania genetyczne (większe ryzyko dziedziczenia przypadłości);
  • wady zgryzu (zęby żuchwy i szczęki mają nieprawidłowe ułożenie);
  • choroby jamy ustnej;
  • niewłaściwa dieta (spożywanie produktów zakwaszających organizm powoduje pojawienie się stresu);
  • stresujące przeżycia;
  • niedobór magnezu (może prowadzić do nawykowego zgrzytania zębami);
  • nieprawidłowo założone plomby, korony lub protezy;
  • zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych;
  • nałogi (zbyt częste spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu).

Jak rozpoznać, czy mam bruksizm?

objawy bruksizmuJednym z pierwszych objawów bruksizmu jest ból głowy, który promieniuje od skroni do twarzy, dlatego mogą pojawić się także doświadczenia bólowe w okolicach oczodołów. Innym charakterystycznym objawem jest dzwonienie oraz szumy w uszach, których nie można przypisać do innej jednostki chorobowej. Dyskomfort dotyczy również zębów – stają się one nadwrażliwe i bardziej wyczulone na bardzo gorące lub zimne potrawy. 

W wyniku zgrzytania zębami dochodzi do ich rozchwiania, uszkodzenia szkliwa oraz ścierania powierzchni. W trakcie ataku bruksizmu następuje nadmierne zaciskanie zębów. Jest ono zdecydowanie większe niż ma to miejsce w przypadku zjadania twardych produktów żywnościowych. 

Osoby cierpiące na bruksizm zwracają uwagę na zmianę kształtu szczęki. Staje się ona bardziej kwadratowa, ponieważ nadmierna zaciskanie zębów angażuje do pracy żwacze, czyli mięśnie odpowiedzialne za pracę żuchwy. 

Innym niepokojącym symptomem są ubytki w uzębieniu. Rozchwianie zębów spowodowane ich ciągłym ocieraniem się powoduje, że są one mniej stabilne i bardziej podatne na wypadanie. Dodatkowo może dochodzić do wypadania plomb oraz powstawania stanów zapalnych w okolicach mięśni skroniowo-żuchwowych. Objawem takiego zapalenia jest ograniczenie ruchomość tkanki mięśniowej oraz doświadczenia bólowe, które nasilają się podczas spożywania pokarmów.

Jakie są konsekwencje bruksizmu?

Nieleczony bruksizm może negatywnie wpływać na pracę całego organizmu. Objawy bruksizmu są często ignorowane lub niezauważone, bo najczęściej występują w trakcie snu, kiedy ktoś jest nieświadomy, że zbyt mocno zaciska zęby i zgrzyta nimi. 

Objawy, jakie wywołuje ta przypadłość, można podzielić na: ogólnoustrojowe (np. ból głowy, karku, pleców, ucha); objawy ze strony mięśni twarzy (np. przerost i bolesność mięśni żwacza); objawy ze strony jamy ustnej (ścieranie się zębów, krwawienie z dziąseł, pękanie szkliwa) oraz objawy ze strony słuchu i wzroku (ból uszu i oczodołów). Jak widać bruksizm może dawać wiele objawów, które na pierwszy rzut oka trudno z nim połączyć. 

Bruksizm a wygląd twarzy

Bruksizm powoduje nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale także estetyczne. Nadmierny zaciskanie mięśni skroniowo-żuchwowych skutkuje zmianą kształtu nie tylko szczęki, ale również twarzy. Może również doprowadzić do zaburzenia owalu poprzez ubytki uzębienia, które pojawiają się przy nieleczonym bruksizmie. Deficyty w zakresie uzębienia odbijają się na wizerunku i powodują, że osoba dotknięta tą przypadłością wygląda na o wiele starszą. Częste doświadczanie bólu wywołanego wzmożonym napięciem mięśni nadaje twarzy zmęczony wyraz. Pod oczami pojawiają się charakterystyczne worki, które powodują, że wygląda się na osobę niewyspaną. 

Jakie są skuteczne metody leczenie bruksizmu?

W leczeniu bruksizmu najważniejsze jest znalezienie jego przyczyny i jej wyeliminowanie. Jednak nie jest to takie proste i często wymaga sporo czasu zanim dojdzie do właściwego wskazania jego źródła. Jednak nie warto czekać i ryzykować pogłębianiem się objawów wywołanych bruksizmem, tylko od razu przystąpić do leczenia objawowego. W klinice Skin-Medic już od lat przeprowadzamy kuracje z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej, które przyniosły ulgę już wielu naszym klientom oraz klientkom.

Wyjątkowe działanie tej substancji polega na tym, że po jej wstrzyknięciu w określony mięsień następuje czasowe zablokowanie jego aktywności, a tym samym rozkurczenie. Daje to natychmiastowe rezultaty w postaci relaksacji tkanki mięśniowej i zniesienia jej nadmiernego napięcia. 

Ile zabiegów na bruksizm?

Efekty zabiegu oraz ich niezbędna liczba do uzyskania pożądanego efektu uzależnione są od konkretnego przypadku. Najczęściej efekt rozkurczenia mięśni po wstrzyknięciu botoksu utrzymuje się do 6 miesięcy. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i umówisz się na wizytę konsultacyjną, a nasz specjalista medycyny estetycznej określi, jak będzie wyglądać terapia bruksizmu w Twoim przypadku.

Czy zabieg z użyciem botoksu jest bolesny?

Zabieg ma charakter iniekcyjny. Oznacza to, że podanie substancji, czyli toksyny botulinowej, opiera się na wykonaniu serii zastrzyków. Używane podczas kuracji igły są małych rozmiarów i nie powodują większych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Wykonanie iniekcji poprzedza nałożenie na skórę twarzy kremu lub maści znieczulającej, dlatego nie musisz się musisz się niczego obawiać. 

Czy botoks jest bezpieczny dla zdrowia?

Botoks jest jedną z najpowszechniej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. Swoją popularność zawdzięczą szerokiemu zastosowaniu oraz dobremu profilowi bezpieczeństwa. Powoduje czasowe zablokowanie przewodnictwa między zakończeniami komórek nerwowych, dzięki temu posiada rewelacyjne właściwości lecznicze oraz poprawiające wizerunek – świetnie redukuje zmarszczki spowodowane nadmiernym napięciem mięśni mimicznych. Jego zastosowanie nie jest obarczone poważniejszymi skutkami ubocznymi, dlatego jest chętnie wybierany w terapii różnych niedoskonałości skórnych. Co warte podkreślenia, jego działanie jest w pełni odwracalne.

Shopping Cart
Scroll to Top