Call Now Button

Kwas TCA – jak działa?

Rozjaśnienie cery, wygładzenie zmarszczek, likwidacja przebarwień potrądzikowych – to tylko niektóre z właściwości kwasu TCA. Po ten wyjątkowo silnie działający kwas warto sięgnąć, jeśli oczekujesz intensywnej regeneracji. Sprawdź, jak dokładnie działa ta substancja i jak bezpiecznie ją stosować!

Co to jest kwas TCA?

Kwas TCA, czyli kwas trichlorooctowy, to jeden z najsilniejszych kwasów stosowanych w kosmetyce oraz zabiegach medycyny estetycznej. Należy do grupy kwasów karboksylowych i jest pochodną kwasu octowego. Jest on szeroko stosowany też w biologii molekularnej, genetyce, dermatologii. Powoduje denaturację białek, czyli degradację ich struktury przestrzennej i ze względu na to jest używany często jako środek ściągający.

Największą popularność kwas TCA zawdzięcza jednak swoim właściwościom silnie złuszczającym. Z tego względu jest używany w peelingach medycznych, które niezwykle skutecznie radzą sobie z wieloma problemami skórnymi. Z uwagi na bardzo mocne działanie kwasu TCA powinno się jednak zachować dużą ostrożność w jego stosowaniu. Jednak właściwości te przekładają się również na wyjątkowe efekty, jakie można uzyskać po regeneracji skóry.

Efekty stosowania kwasu TCA

Efekty używania kwasu TCA są w dużej mierze zależne od zastosowanego stężenia. Niskie stężenia kwasu TCA (15%) działają już mocno na przebarwienia, wyrównując koloryt skóry. Za pomocą wyższych stężeń można intensywnie zadziałać na redukcję zmarszczek, a nawet blizn potrądzikowych. Można je również wykorzystać w peelingach nakładanych na ciało. Wysokie stężenia jednak mogą być stosowane wyłącznie przez profesjonalistów, w gabinetach medycyny estetycznej.

Najważniejsze efekty związane ze stosowaniem kwasu TCA to:

  • pozbycie się wierzchniej, zrogowaciałej warstwy naskórka,
  • stymulacja wytwarzania kolagenu,
  • ujędrnienie i wzmocnienie skóry,
  • usunięcie zmarszczek,
  • rozjaśnienie cery,
  • wyeliminowanie przebarwień,
  • redukcja blizn potrądzikowych,
  • zmniejszenie widoczności rozstępów.

Kwas TCA dociera do głębokich warstw skóry, dlatego uruchamia intensywne mechanizmy regeneracyjne. Skutkuje to początkowo mocnym złuszczaniem się skóry, która przez kilka kolejnych dni jest zaczerwieniona i podrażniona. Ten proces jednak prowadzi do wyjątkowo silnej odnowy komórkowej, której efektem jest znaczna poprawa jakości skóry.

Kiedy warto wykonać peeling TCA?

Peeling kwasem TCA warto wziąć pod uwagę, jeśli dostrzegasz na swojej skórze przebarwienia, zmarszczki, czy blizny. Jest on w szczególności rekomendowany dla osób z cerą tłustą i trądzikową, która ma skłonność do różnego typu niedoskonałości. Zmiany trądzikowe nierzadko zostawiają po sobie nieestetyczne ślady, w postaci plam pigmentacyjnych lub blizn. Nie muszą one jednak zostawać z Tobą na zawsze! Profesjonalne zabiegi pomogą Ci się uporać z tymi problemami.

Kwas TCA jest również sprzymierzeńcem w walce ze zmianami będącymi efektem starzenia się skóry. Wszelkie zmarszczki i bruzdy, które powstają wraz z wiekiem są możliwe do spłycenia poprzez pobudzenie skóry do regeneracji. Kwas trichlorooctowy znakomicie spełnia również w tym przypadku swoją rolę.

Peeling TCA dociera do głębokich warstw skóry i poprzez uszkodzenie jej struktury wywołuje szereg procesów naprawczych. W ich rezultacie skóra zaczyna wytwarzać znacznie więcej kolagenu, niż wcześniej. Dlatego nowa skóra, która pojawia się po procesie regeneracji, jest dużo bardziej sprężysta i gładka.

Kwas TCA w domu – czy warto?

Wiele osób czuje pokusę wypróbowania tej substancji w zaciszu domowym. Jest to jednak bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, gdyż niewłaściwie stosowany kwas może wywołać silne podrażnienia. Dlatego przed wykonaniem zabiegu z kwasem TCA należy skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie oceni stan skóry i wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Renomowane placówki, takie jak Skin-Medic, dysponują też certyfikowanymi preparatami o odpowiednich parametrach, które dobierane są indywidualnie do pacjenta. Kwas trójchlorooctowy jest bardzo silnie działającym kwasem, więc nie zawsze można go zastosować. Istnieje jednak szereg innych zabiegów, które specjalista może zaproponować, aby poprawić stan skóry. W grę wchodzi zatem wiele różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby dopasować właściwy zabieg i jego parametry. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc udanie się do kliniki i tam przeprowadzanie kuracji kwasem TCA.

Peeling TCA? Wybierz w Skin-Medic!

Jeśli chcesz wykonać peeling TCA, najlepiej zgłoś się do renomowanej kliniki medycyny estetycznej. W naszym gabinecie korzystamy z najwyższej jakości preparatów i zawsze dobieramy je indywidualnie do potrzeb skóry. Jest to niezbędne podejście, które gwarantuje wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu. Doradzimy Ci także, czego potrzebuje Twoja skóra i jak odpowiednio o nią dbać. Korzystając więc z naszych usług, nie tylko zyskujesz jednorazowy efekt, ale także wiedzę, która pomoże Ci w codziennej pielęgnacji skóry.

Shopping Cart
Scroll to Top