Call Now Button

Przebarwienia po trądziku – jak je usunąć?

   przebarwienia po trądzikuNa Twojej twarzy widoczne są czerwone lub brązowe plamki pozostałe krostkach i wypryskach? To prawdopodobnie przebarwienia po trądziku, które są częstymi skutkami silnych stanów zapalnych. Są jednak sposoby poradzenia sobie z tymi zmianami – dowiedz się, jak możesz się ich pozbyć!

Plamy po trądziku – jak wyglądają?

Zmiany barwnikowe mogą mieć wiele przyczyn, jednak te związane z trądzikiem są dość charakterystyczne. Przebarwienia, będące niezbyt estetyczną „pamiątką” po trądziku zwykle przyjmują postać czerwonawych plamek. Ich barwa może być też różowa lub brązowa, a nawet fioletowa. Mają na ogół okrągły kształt, który dokładnie odpowiada wykwitom skórnym, znajdującym się wcześniej w ich miejscu. Plamy po trądziku z reguły są płaskie. 

Przebarwień potrądzikowych nie należy mylić z bliznami. Te ostatnie są bowiem ubytkami, które powstały w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Blizny różnią się od przebarwień po trądziku swoją formą – są to bowiem niewielkie zagłębienia w skórze. Mogą jednak występować równocześnie z potrądzikowymi zmianami barwnikowymi. 

Jak powstają przebarwienia po trądziku?

Zmiany trądzikowe to nic przyjemnego – chyba każdy kiedyś zmagał się z uporczywym, trudnym do usunięcia wypryskiem. Stany zapalne występujące w trądziku mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. w postaci grudek, czy krostek. Jeśli są leczone właściwie, jest duża szansa na to, że nie pozostawią po sobie trwałych śladów. W wielu przypadkach jednak zmiany trądzikowe traktowane są w nieprawidłowy sposób.

Jednym z najczęstszych powodów powstawania przebarwień potrądzikowych jest mechaniczne usuwanie treści ropnej, znajdującej się w krostce. Wyciskanie zmian zapalnych, zwłaszcza przeprowadzane w nieodpowiednich warunkach, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Skutkuje nierzadko rozprzestrzenieniem się bakterii na powierzchni skóry, a także wytworzeniem się plamy pigmentacyjnej w miejscu wykwitu. 

Przyczyną tworzenia się przebarwień po trądziku jest też nadmierne wystawianie skóry na słońce. Promieniowanie UV skutkuje wzmożonym wydzielaniem melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za ciemnienie skóry i tworzenie się opalenizny. Jednak jeśli na skórze znajdują się już niewielkie plamki lub aktywne stany zapalne, może dojść do powstania przebarwień. Zmiany pigmentacyjne mogą pojawić się też na skutek przyjmowania niektórych leków na trądzik. 

Domowe sposoby na plamy po trądziku

Rozjaśnienie zmian pigmentacyjnych po trądziku nie jest łatwym zadaniem, dlatego rzadko kiedy udaje się usunąć plamy samodzielnie. Plamy barwnikowe po trądziku można jednak częściowo zniwelować domowymi sposobami. Zastanawiając się, co pomoże na przebarwienia po trądziku, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kosmetyki z kwasami (m.in. AHA, PHA). Przebarwienia po trądziku ulegają rozjaśnieniu zwłaszcza pod wpływem kwasów migdałowego, glikolowego i azelainowego. Należy stosować preparaty dopasowane do potrzeb skóry i włączać kwasy do pielęgnacji stopniowo.

W pielęgnacji cery z przebarwieniami potrądzikowymi dobrze sprawdzi się też retinol. Dzięki działaniu złuszczającemu niweluje ilość melaniny w skórze. Kurację retinolem należy jednak stosować ostrożnie, uważnie obserwując reakcję skóry. Ponadto, zarówno kiedy używasz preparatów z retinolem, jak i z kwasami, unikaj wystawiania cery na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stosuj więc kremy z wysokim filtrem podczas wychodzenia z domu i unikaj opalania.

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku – zabiegi

Domowe sposoby na plamy potrądzikowe nie zawsze przynoszą zadowalające efekty. Niewątpliwie najskuteczniejszym sposobem na usunięcie przebarwień po trądziku jest skorzystanie z zabiegów w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej. W klinice Skin-Medic mamy do dyspozycji wiele efektywnych metod, które dopasowujemy indywidualnie, po dokładnej analizie problemu.

Co na przebarwienia po trądziku? Pomogą peelingi

Doskonałym sposobem na wyrównanie kolorytu skóry i usunięcie przebarwień są peelingi medyczne. Pozwolą one dodatkowo na regenerację skóry, jej wygładzenie i ujędrnienie. Wykonywane w kontrolowanych warunkach, pod okiem specjalistów zabiegi są znacznie bezpieczniejszą opcja niż testowanie mocnych preparatów na własną rękę. Dlatego polecamy udanie się do naszej kliniki szczególnie osobom, które nie są pewne, jakiego rodzaju substancje będą dobre dla ich skóry. 

Peelingi medyczne na przebarwienia po trądziku, wykorzystywane w naszym gabinecie to m.in. kwasy owocowe AHA. W celu redukcji zmian pigmentacyjnych najczęściej stosujemy kwasy migdałowy, cytrynowy, czy glikolowy. W zależności od stopnia nasilenia problemu i typu cery starannie dobieramy odpowiedni preparat oraz jego stężenie. Dzięki eksfoliacji następuje odnowa naskórka, co powoduje rozjaśnienie i odświeżenie cery. Zmiany pigmentacyjne zostają w dużym stopniu zniwelowane lub znikają całkowicie. Możemy również zastosować mocne peelingi monokwasami, które bardzo intensywnie stymulują cerę do przebudowy. Dzięki temu następuje znacząca redukcja wszelkiego typu plam pigmentacyjnych. Jedną z najlepszych terapii przebarwień jest Dermamelan – w naszym gabinecie otrzymasz po zabiegu preparat do wykorzystania w domu, by skutecznie pozbyć się przebarwień. 

Laser – na plamy potrądzikowe

Laserowe usuwanie przebarwień jest niezwykle skutecznym sposobem pozbycia się uporczywych plam potrądzikowych. Wiązka laserowa trafia dokładnie w miejsce nagromadzenia barwnika i niszczy jego komórki. Bezpośrednio po zabiegu można zaobserwować przyciemnienie plamy, ale w ciągu kolejnych tygodni zmiana stopniowo zanika. Płytko położone przebarwienia można całkowicie zlikwidować, a w przypadku bardzo głębokich zmian – znacząco zmniejszyć ich widoczność. 

W likwidacji przebarwień stosujemy nowoczesne lasery różnego typu (np. laser CO2 lub Fotona 4D Pro). Wyboru dokonuje specjalista po przeprowadzeniu badania i wywiadu z pacjentem lub pacjentką. Zabieg laserowego usuwania przebarwień jest w pełni bezpieczny, dzięki zastosowaniu odpowiedniej aparatury, obsługiwanej przez wysoko wykwalifikowany personel. Nie powoduje też na ogół dolegliwości bólowych – zwykle podczas jego przeprowadzania odczuwane jest po prostu ciepło, niekiedy połączone z delikatnymi ukłuciami. 

 

Shopping Cart
Scroll to Top