Call Now Button

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Pojawienie się popękanych naczynek to problem, który może przysparzać zmartwień osobom starającym się dbać o swoją skórę i regularnie ją pielęgnować. Zakrywanie ich makijażem w wielu przypadkach może okazać się nieskuteczne, nie umożliwi również całkowitego pozbycia się defektu, podobnie jak stosowanie niesprawdzonych kosmetyków i używek. Jak powstają naczynka i w jaki sposób się z nimi uporać?

Cera naczynkowa – przyczyny powstawania naczynek 

zamykanie naczynek laseremPękające naczynka to powszechnie używana nazwa na efekt rozszerzających się i obecnych pod skórą naczyń włosowatych. Co to takiego? Są to cieniutkie naczynia krwionośne, których główną funkcją jest wymiana pomiędzy krwią a tkanką składników pokarmowych  i witamin, a także hormonów oraz gazów. Ze względu na delikatną strukturę ścian naczyń włosowatych, mogą one ulegać rozszerzeniu, które zauważymy pod postacią charakterystycznych, czerwonych „pajączków” na skórze. Możliwe jest wskazanie kilku indywidualnych uwarunkowań sprawiających, że nasza skóra może być podatna na pojawianie się naczynek. Do najczęstszych powodów powstawania naczynek zaliczamy:

  • Płytkie osadzenie naczyń włosowatych – ta przyczyna występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji i delikatnej skórze. Dużą rolę w umiejscowieniu naczyń włosowatych odgrywa genetyka.

  • Temperatura – naczynka mogą pękać, gdy ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne jest zbyt duża. Zarówno długotrwałe oddziaływanie słońca, jak i siarczysty mróz, mogą rozszerzyć nasze naczynia włosowate. Reakcja ta zaprezentuje się na naszej skórze w postaci cienkich, czerwonych niteczek, które trudno jest zasłonić lub ukryć pod warstwą make-upu. Na występowanie naczynek wpływ mogą mieć także długie kąpiele w gorącej wodzie – nie tylko temperatura wody, ale również para przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i może ułatwić proces ich pękania. 

  • Nadciśnienie – osoby z nadciśnieniem o wiele częściej narażone są na powstawanie naczynek ze względu na specyfikę swojego schorzenia. Podwyższone ciśnienie krwi to wynik starań naszego organizmu, by zrealizować wszystkie najważniejsze zadania. We wczesnym etapie choroby nadciśnienie trudno jest zdiagnozować, dlatego gdy zauważysz na swojej skórze niepokojące objawy, skorzystaj z porad lekarzy specjalistów.

  • Ciąża – podczas ciąży ciało kobiety ulega zmianom. Ze względu na rozwijający się w ciele płód zwiększona zostaje ilość krwi w organizmie – z tego powodu żyły powiększają się. Nie można zapominać również o zmianach w obrębie gospodarki hormonalnej, która reguluje procesy zachodzące w ciele.

  • Niezdrowy tryb życia – niewłaściwa dieta, używki lub upodobanie do ostrych potraw również mogą wpłynąć na kondycję naczyń włosowatych. Wiesz już, że za powstawanie naczynek odpowiadają powiększające się naczynia krwionośne – staraj się unikać okazji, w których proces ten zachodzi w przyśpieszonym tempie, np. w czasie spożywania alkoholu.

Naczynka na twarzy 

Pojawienie się małych, charakterystycznych „pajączków” to znak, że naczynia krwionośne uległy w konkretnym miejscu rozszerzeniu, które uwidoczniło się na skórze. Na jakich obszarach twarzy najczęściej pojawiają się naczynka? Są to przede wszystkim miejsca silnie ukrwione – na nosie, w okolicach policzków lub brody. Czasami tego rodzaju zmiany skórne powstają pod wpływem urazów mechanicznych. Choć jest to rzadkość, warto wystrzegać się samodzielnych prób usunięcia wyprysków. Gdy zauważysz na Twojej skórze trudny do usunięcia pryszcz, lepiej skontaktuj się z zaufanym gabinetem kosmetycznym i skorzystaj z zabiegów głębokiego oczyszczania twarzy. Stopień pojawiania się „pajączków” na Twojej cerze może być związany ze słabą elastycznością naczyń krwionośnych, dlatego pamiętaj, by ze swoją skórą obchodzić się delikatnie.

Usuwanie naczynek – czy to możliwe? 

Chcesz pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze, ale nie wiesz, która metoda jest najbardziej skuteczna w przypadku Twojego problemu? Profesjonaliści ze Skin Medic z chęcią udzielą Ci wskazówek na temat tego, jaki zabieg wybrać, w jaki sposób się do niego przygotować i czego wystrzegać się, by problem nie powrócił. Wśród popularnych metod zabiegowych największą skuteczność zapewnia zamykanie naczynek laserem. To bezbolesny i bezpieczny sposób na trwałe pozbycie się pękniętego naczynka – nie tylko na twarzy, ale w obrębie całego ciała. Laseroterapia umożliwia usunięcie naczynek w przeciągu paru wizyt i zapewnia szybki efekt.

Cera naczynkowa – jak uniknąć problemów? 

Jeżeli typ Twojej skóry sprzyja powstawaniu naczynek lub wiesz, że w rodzinie obecne były tego rodzaju problemy, a pojawienie się pękniętego naczynka to kwestia czasu, możesz podjąć starania, by wzmocnić swój organizm i opóźnić proces powstawania nieprzyjemnego defektu. Pamiętaj jednak – gdy pęknięte naczynko już się pojawi, niemożliwe jest usunięcie go domowymi sposobami. W wielu przypadkach nie pomagają również kremy i balsamy – choć ujędrniają i nawilżają one skórę, ich działanie nie ma wpływu na rozszerzone naczynia włosowate. Co możesz zrobić, by uniknąć naczynek?

  • Suplementuj witaminę C i K  – działanie witaminy C przyspiesza produkcję kolagenu, który wzmacnia naczynia włosowate i zapewnia ich elastyczność. Witamina K również ma aktywny wpływ na grubość i wytrzymałość naczyń krwionośnych.

  • Odżywiaj swoje ciało od wewnątrz – oprócz suplementacji witamin, nie zapominaj również o dostarczaniu swojemu ciału naturalnych składników odżywczych, takich jak wyciągi z lipy, miłorzębu japońskiego czy arniki górskiej. Swoją dietę warto wyposażyć również w rutynę. Dołącz do swojej codziennej rutyny czas na herbaty ziołowe, a szybko zobaczysz efekty w postaci jędrnej i gładkiej skóry.

  • Porzuć używki i ostre potrawy – zadbaj o to, by rozszerzenie naczyń krwionośnych nie było wywoływane przez produkty, które dostarczasz swojemu ciału. Rezygnacja z alkoholu, ostrych przypraw i papierosów pozwoli Ci cieszyć się piękną skórą przez długi czas.

Pielęgnacja cery naczynkowej 

Skóra, która narażona jest na powstawanie naczynek, zasługuje na staranną pielęgnację. Ze względu na swoja strukturę jest ona szczególnie podatna na powstawanie rumienia, zaczerwienień i stanów zapalnych. Na twarzy najczęściej możemy zauważyć to w okolicach nosa oraz policzków. Co możesz zrobić, by wzmocnić swoją tkankę i uniknąć powstawania kolejnych naczynek? Przede wszystkim wybieraj dermokosmetyki. Nie zawierają one szkodliwych substancji, a tym samym nie podrażnią Twojej wrażliwej skóry. Kosmetyki, w które warto się wyposażyć, powinny zawierać nie tylko składniki pielęgnacyjne, ale także lecznicze. Nie zapominaj również o oczyszczaniu twarzy. Toksyny i kurz nagromadzony w ciągu dnia na naszej skórze bardzo ją osłabia i utrudnia jej naturalną regenerację. Przez to staje się ona słaba, cienka i podatna na urazy. W celu pobudzenia krążenia i wzmocnienia naczyń włosowatych stosuj delikatne peelingi. W codziennej pielęgnacji możesz wspomagać się również tonikami i maskami. Wybieraj maski w płachcie – pozwolą one uniknąć urazów mechanicznych, które mogą być spowodowane niedokładnym lub zbyt szybkim usuwaniem maseczek z glinki lub masek typu  peel-off. Zyskującym popularność rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej jest również aplikacja serum. To preparat, który z powodzeniem zastąpi kremy i zapewnia natychmiastowe efekty jędrnej i odświeżonej skóry. Jego konsystencja jest lekka i nie obciąża delikatnej tkanki. Wybieraj produkty przeznaczone dla cery naczynkowej – nie zapominaj również o konsultacjach ze specjalistami, którzy wskażą Ci, jakich kosmetyków musisz unikać.

Shopping Cart
Scroll to Top