Call Now Button

Pękające naczynka na nogach – jak sobie z nimi poradzić?

pekajacenaczynkananogachPojedyncze sine nitki, czy siateczki naczynek widoczne na nogach mogą przeszkadzać i irytować. Czasem świadczą także o problemach z przepływem krwi. Warto zawczasu przeciwdziałać ich powstawaniu poprzez przestrzeganie kilku zasad zdrowego trybu życia. Nawet mocno widoczne naczynka można zlikwidować za pomocą odpowiednich zabiegów. Dowiedz się, jak uporać się z problemem pękających naczynek na nogach!

Jakie są objawy pękających naczynek na nogach? 

Pękające naczynka mogą przyjmować formę niewielkich fioletowych lub czerwonawych nitek. Czasem tworzą też siateczki – tzw. pajączki, czyli skupiska składające się z kilku takich nitek. Zmiany te zwykle pojawiają się w tylnej części nóg, pod kolanami, na udach, a także w okolicy kostek. Z czasem mogą się pogłębiać – wtedy na nogach pojawiają się wyraźnie uwypuklone żyły. Są to już oznaki żylaków, czyli rozwijającej się niewydolności naczyń krwionośnych.

Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych objawiają się także uczuciem ciężkości nóg. Jest to symptom dobrze znany wielu osobom, spędzającym kilka godzin dziennie przed komputerem czy w pozycji stojącej. Często towarzyszą mu obrzęki, pojawiające się w dolnej części nóg. Do innych oznak problemów z przepływem krwi należą: swędzenie, mrowienie, a także skurcze mięśni.

Co jest przyczyną pękania naczynek na łydkach i udach?

Pojawiające się na nogach pajączki, czyli tzw. teleangiektazje, spowodowane są nieprawidłowym krążeniem krwi. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne, jednak najczęściej związane są ze stylem życia. Długotrwałe siedzenie lub stanie, noszenie obcisłych spodni, nadwaga i nieprawidłowa dieta – te wszystkie czynniki mogą przyczyniać się do powstawania teleangiektazji, a w dalszej kolejności żylaków. 

Prawidłowy przepływ krwi do serca zapewniany jest poprzez regularne skurcze mięśni. Problem jednak pojawia się podczas długiego siedzenia w jednej pozycji, bez poruszania nogami. Wówczas krew zatrzymuje się w naczyniach krwionośnych, co upośledza ich działanie. W efekcie naczynia tracą elastyczność i zaczynają pękać wskutek silniejszego przepływu krwi. Noszenie ciasnych spodni może z kolei powodować zbyt mocny ucisk na naczynia krwionośne, co również zaburza ich funkcjonowanie.

Niewłaściwe odżywianie także może powodować problemy z przepływem krwi w nogach. Nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych może być skutkiem niedoboru witaminy C, nadmiernej ilości soli, tłuszczów nasyconych, stosowania używek. Niebezpieczna jest też nadwaga – nadmiar kilogramów może powodować obciążenie naczyń krwionośnych w nogach.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek? 

Najważniejszym elementem profilaktyki przeciw pękaniu naczynek jest aktywność fizyczna. Staraj się więc jak najwięcej ruszać – może to być bieganie, jazda na rowerze, czy nawet spacery. Jeśli masz pracę siedzącą, pamiętaj o robieniu częstych przerw i wykonaniu chociażby kilku prostych ćwiczeń (np. przysiadów, wykroków, skłonów). Dzięki temu pobudzisz mięśnie do pracy, a tym samym usprawnisz przepływ krwi w nogach. Zmieniaj też często ułożenie nóg podczas siedzenia i unikaj zakładania nogi na nogę.

Nie zapominaj o prawidłowej diecie – w Twoim jadłospisie powinny się znaleźć zwłaszcza produkty bogate w witaminę C, takie jak pietruszka, papryka, owoce cytrusowe. Cytryny i pomarańcze są też źródłem hesperydyny – związku flawonoidowego, który reguluje przepływ krwi i chroni naczynia krwionośne. Warto również spożywać dużo witaminy E, która ma działanie antyoksydacyjne i chroni przed miażdżycą. Zawarta jest m.in. w migdałach, pestkach słonecznika, czy oliwie z oliwek. Staraj się ograniczyć za to spożycie alkoholu, kawy i fast-foodów. Najlepiej zrezygnuj też z palenia papierosów.

Pękające naczynka na nogach – jak je usunąć?

Dbanie o dietę i aktywność fizyczna są niezbędne dla utrzymania układu krwionośnego w dobrej kondycji. Pozwalają zapobiegać pękaniu naczynek, ale nie zlikwidują widocznych pajączków, a zwłaszcza żylaków. Jeśli chcesz pozbyć się istniejących już popękanych naczynek na nogach, rozważ skorzystanie z zabiegu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej.

Laser – sposób na naczynka

Jeśli naczynka na Twoich nogach zajmują niezbyt dużą powierzchnię, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie  skorzystanie z nieinwazyjnego zabiegu laserowego. To bardzo bezpieczna procedura, nie powoduje uszkodzenia skóry. Podczas tego zabiegu światło lasera trafia precyzyjnie w uszkodzone naczynko i podgrzewa je. Poprzez działanie wysokiej temperatury dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego, które po niedługim czasie przestaje być całkowicie widoczne na powierzchni skóry.

Kiedy warto skorzystać ze skleroterapii lub flebektomii?

W przypadku bardziej widocznych zmian w obrębie naczyń krwionośnych (jak żylaki), zalecana jest skleroterapia lub flebektomia. Skleroterapia jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu specjalnego środka farmakologicznego do żyły. Oddziałując na śródbłonek powoduje on zasklepienie naczynia krwionośnego. Jest to mało inwazyjna procedura, pozwalająca szybko uporać się z problemem umiarkowanie zaawansowanych żylaków. Jest to też alternatywna metoda dla operacji, zalecana u osób, u których istnieje duże ryzyko powikłań.

Silnie rozwinięte zmiany chorobowe naczyń krwionośnych na nogach są natomiast wskazaniem do operacji chirurgicznej (flebektomii). Podczas zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcia, przez które usuwane są uszkodzone żyły. Operacja może być przeprowadzona klasycznie lub w formie miniflebektomii. W tym ostatnim przypadku wykonuje się mniejsze nacięcia, co daje lepszy efekt estetyczny. 

Zabiegi na pękające naczynka w Skin-Medic

Masz problem z pękającymi naczynkami na nogach i nie wiesz, jaka metoda będzie najlepsza? Nie wahaj się – skontaktuj się z nami! Zbadamy dokładnie stan Twoich naczyń krwionośnych i zaproponujemy terapię, która przyniesie najlepsze efekty! 

Shopping Cart
Scroll to Top