Call Now Button
SKIN MEDIC

Flebektomia Poznań

Flebektomia

Operacja usuwania żylaków z nóg to procedura konieczna zazwyczaj przy ciężkim przebiegu schorzenia. W związku z tym, że jest to zabieg chirurgiczny, wiele osób obawia się jego przeprowadzenia. Należy podkreślić jednak, że profesjonalnie wykonana operacja wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań. Warto więc zaufać renomowanej klinice, zatrudniającej doświadczonych chirurgów. W Skin-Medic flebektomię wykonują wysoko wykwalifikowani lekarze, a nasz personel dba o najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfort pacjentów. Sprawdź, jak wygląda operacja flebektomii i jak się do niej przygotować!

Wskazania do flebektomii

Zabieg chirurgicznego usuwania żylaków wskazany jest w przypadku rozbudowanych zmian w obrębie naczyń krwionośnych nóg, które nieleczone mogą prowadzić do groźnych schorzeń. Żylaki występują w różnorodnych postaciach – począwszy od niewielkich nitek, poprzez sieci widocznych pod skórą naczynek, aż do zaawansowanych patologicznych zniekształceń struktury żył. Powodem jest nieprawidłowy przepływ krwi przez naczynia transportujące krew. O ile drobne żyłki nie wymagają inwazyjnego zabiegu – w takim przypadku wystarcza zwykle skleroterapia, o tyle silnie wykształcone żylaki najczęściej kwalifikują się do operacji. 
Jeśli zatem na Twoich nogach znajdują się już od dłuższego czasu wyraźnie zarysowane żylaki, które nie były wcześniej leczone (lub metody terapii były nieskuteczne), być może będziesz potrzebować zabiegu flebektomii. Operacja ta jest zalecana szczególnie wtedy, gdy żyły są mocno rozszerzone, powiększone i wystają ponad powierzchnię skóry, tworząc zgrubienia. Kolejnym wskazaniem jest występowanie owrzodzenia żylnego, które jest już efektem chronicznej niewydolności żylnej. Objawia się niegojącą się raną oraz ciemną i opuchniętą skórą w miejscu jej występowania.

CENNIK

Usuwanie żylaków

Cena za pełen zabieg (obie nogi)
Skleroterapiaod 600 do 3500
Mini flebektomiaod 3500 do 5000
Laserowe usuwanie żylakówod 4500

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to jest flebektomia?

Flebektomia to operacja polegająca na chirurgicznym wycięciu żył objętych niewydolnością. Umożliwia pozbycie się silnie rozwiniętych form żylaków, które są oporne na leczenie nieinwazyjne. Obecnie zaawansowane techniki przeprowadzania flebektomii pozwalają na zastosowanie niewielkich, kilkumilimetrowych nacięć skóry, dzięki czemu rany szybko się goją. Zatem, mimo inwazyjnego charakteru zabiegu, proces rekonwalescencji zwykle nie jest uciążliwy, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest stosunkowo niskie. 
Operacja flebektomii w poznańskim Skin-Medic wykonywana jest przez wyspecjalizowanych chirurgów, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w realizowaniu tego typu zabiegów. Każdy pacjent w naszej klinice znajduje się pod fachową opieką wykwalifikowanego personelu, który dba nie tylko o maksymalne bezpieczeństwo operacji, ale także komfort osoby poddającej się terapii.

Flebektomia – kwalifikacja do operacji

Występowanie żylaków nie jest jeszcze wystarczającym objawem, na podstawie którego lekarz zakwalifikuje pacjenta lub pacjentkę do operacji flebektomii. Operacja żylaków jest mimo wszystko inwazyjnym zabiegiem, dlatego często dobierane są terapie mniej ingerujące w organizm, jeśli tylko istnieje taka możliwość. W niektórych przypadkach jednak konieczne okazuje się przeprowadzenie chirurgicznego usuwania żylaków poprzez flebektomię.
Po zgłoszeniu się pacjenta lub pacjentki do kliniki, niezbędne jest wykonanie badania pokazującego, w jakiej kondycji są naczynia krwionośne w kończynach dolnych. Badanie takie odbywa się za pomocą ultrasonografii połączonej z efektem Dopplera, co pozwala na dokładne zobrazowanie charakteru problemu. Na podstawie wyników badania i ogólnego stanu zdrowia danej osoby lekarz decyduje o tym, jaka terapia powinna zostać zastosowana w celu usunięcia żylaków.

Flebektomia – przygotowanie do zabiegu

Przygotowane do zabiegu flebektomii nie jest uciążliwe. Na początku należy wykonać badania krwi – morfologię i parametry krzepnięcia krwi, aby upewnić się, że można zrealizować zabieg. Na kilka dni przed flebektomią trzeba zrezygnować z przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość, takich jak aspiryna. Warto jednak dostarczyć organizmowi rutyny, która poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Można więc przyjmować suplementy diety z tym składnikiem. Przyjmowanie suplementów przed zabiegiem flebektomii możesz skonsultować z naszym chirurgiem.
Bezpośrednio przed operacją flebektomii nie powinno się spożywać kawy i napojów alkoholowych. Należy pamiętać też, żeby skóra nie była opalona ani pokryta jakimikolwiek kosmetykami, czy maściami leczniczymi. 

Flebektomia przebieg

Dokładny przebieg flebektomii uzależniony jest od tego, jakie żyły są usuwane. W przypadku typowej operacji flebektomii wycinana jest żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa, objęta zmianami chorobowymi. Pacjentowi lub pacjentce podaje się wcześniej znieczulenie miejscowe i jeśli jest taka potrzeba – wykonuje się sedację w celu obniżenia poziomu stresu. Zabieg usunięcia żyły odpiszczelowej zaczyna się od przecięcia skóry w dwóch miejscach – w rejonie kostki oraz pachwiny. Jeśli operacji poddana jest żyła odstrzałkowa – dotarcie do niej następuje przez miejsca pod kolanem i z tyłu uda. Zniekształcone naczynie usuwane jest następnie za pomocą miękkiej linki, zwanej stripperem, która pozwala na wyciągnięcie żyły bez nadmiernego nacinania skóry.  
Nieco inaczej wygląda procedura usunięcia żylaków obejmujących mniejsze naczynia krwionośne. Miniflebektomia zwykle przebiega tylko w znieczuleniu miejscowym i jest mniej inwazyjna niż klasyczna operacja. Wykonywane nacięcia są mniejsze, a do zabiegu wykorzystywane są specjalne haczyki, przez która wyciąga się naczynia krwionośne. 

Zalecenia po flebektomii

Okres i przebieg rekonwalescencji po flebektomii związany jest z tym, w jaki sposób przeprowadzona została operacja. Po miniflebektomii z reguły już kolejnego dnia można wykonywać standardowe czynności. Nieco więcej czasu może zająć powrót do zwykłego funkcjonowania po klasycznej operacji. Zwykle po zabiegu zalecane jest częste odbywanie spacerów. Należy natomiast powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego i pochylania się. Mogą wystąpić opuchlizna lub siniaki, które znikają z reguły w ciągu 2 tygodni. Czasem pojawia się też niewielki ból, który nie powinien jednak utrudniać normalnego funkcjonowania. Przez około miesiąc po operacji należy unikać sauny, czy kąpieli w basenie i innych zbiornikach wodnych. W tym okresie trzeba też nosić pończochy kompresyjne. 

Efekty flebektomi

Flebektomia zapewnia skuteczne pozbycie się nawet dużych, mocno rozwiniętych zmian powstałych wskutek niewydolności żylnej. Po upłynięciu okresu rekonwalescencji pacjent lub pacjentka zauważy wyraźnę zmianę wyglądu operowanych kończyn. Żylaki znikną, a skóra stanie znowu idealnie gładka i nabierze jednolitej barwy. Dzięki operacji usunięcia żylaków ustąpią też nieprzyjemne dolegliwości im towarzyszące, takie jak bolesność i ciężkość nóg oraz obrzęki. Warto więc zdecydować się na flebektomię w przypadku zaawansowanych żylaków, gdyż poza znaczną poprawą wyglądu i komfortu, operacja pozytywnie też wpływa na stan zdrowia. Znika bowiem ryzyko niebezpiecznych powikłań, do których mogą doprowadzić żylaki, jeśli nie podda się ich leczeniu. 

Przeciwwskazania do flebektomii

Flebektomia żylaków to operacja i w niektórych przypadkach nie należy jej wykonywać. Konsultacja z pacjentem jest konieczna, jeśli występują infekcje skóry w rejonie nóg, zakrzepica lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Flebektomii nie przeprowadzamy również u kobiet w okresie ciąży. Zabieg nie jest także wskazany u pacjentów, którzy mają trudności z chodzeniem, bądź są uczuleni na preparaty znieczulające.

Flebektomia w Poznaniu

Zabieg flebektomii w poznańskim Skin-Medic wykonują godni zaufania chirurdzy, a cała procedura realizowana jest z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa. Możesz więc mieć pewność, że decydując się na usunięcie żylaków w naszej klinice będziesz mieć zapewnioną najlepszą możliwą opiekę. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci szczegółowych informacji na temat operacji.

Shopping Cart
Scroll to Top