Niechirurgiczna metoda usuwania żylaków
Skleroterapia żylaków nie jest operacją. To nowoczesna, niechirurgiczną metoda leczenia żylaków. Pozwala na efektywne usunięcie nabrzmiałych naczyń krwionośnych i szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Sprawdź, na czym polega zabieg skleroterapii i komu jest dedykowany!
Skleroterapia żylaków – na czym polega?
Przed podjęciem decyzji o zabiegu przeprowadzane jest badanie USG, mające na celu wykazanie stopnia niewydolności żylnej. Wykonywane jest ono z użyciem efektu Dopplera, który opiera się na różnicy w częstotliwości fal ultradźwiękowych. Dopiero po ocenie stanu naczyń krwionośnych za pomocą tej metody, następuje kwalifikacja danej osoby do skleroterapii żylaków.
Skleroterapia polega na zastosowaniu preparatu zamykającego żyły, który wstrzykiwany jest do patologicznie zmienionych naczyń krwionośnych. Preparat ten może zostać zaaplikowany w postaci płynu lub pianki. Forma dobierana jest przez lekarza indywidualnie w zależności od sytuacji, z uwzględnieniem m.in. wielkości zmian w obrębie żył. Efekty skleroterapii są tak zadowalające, że wiele osób mówi o niej czyszczenie żył w nogach.
W przypadku skleroterapii farmakologicznej stosuje się płynny środek obliterujący, który jest skuteczny w leczeniu stosunkowo niewielkich zmian. Kiedy zniekształcone naczynia mają dość dużą średnicę, najczęściej stosowana jest pianka, przygotowywana za pomocą metody Tessariego. Jest to specjalny sposób zmieszania środka chemicznego z powietrzem, w efekcie którego powstaje gęsta piana. Preparat w takiej postaci utrzymuje się przez długi czas na ścianach żyły, dzięki czemu jest w stanie efektywniej działać. Zaletą skleroterapii piankowej jest także większa precyzja działania, która pozwala na wstrzyknięcie preparatu dokładnie w określone naczynia krwionośne.
Mechanizm działania skleroterapii polega na wywołaniu procesu zapalnego, powodującego zarastanie naczyń krwionośnych i w efekcie usunięcie żylaków. Zabieg skleroterapii żylaków nie wywołuje zwykle praktycznie żadnych odczuć bólowych, ponieważ odbywa się z użyciem bardzo cienkiej igły. Przebieg zabiegu jest cały czas precyzyjnie kontrolowany.. Skleroterapia trwa krótko, bo zaledwie 15-20 minut, a do pełnego efektu potrzeba zwykle kilku zabiegów. Liczba powtórzeń uzależniona jest od stopnia zaawansowania zmian i ich ilości.
CENNIK
Usuwanie żylaków
Cena za pełen zabieg (obie nogi) | ||
Skleroterapia | od 600 do 3500 | |
Mini flebektomia | od 3500 do 5000 | |
Laserowe usuwanie żylaków | od 4500 |
Skleroterapia żylaków – dla kogo?
Warto pamiętać, że żylaki mogą występować pod różnymi postaciami i w zależności od ich rodzaju dobiera się stosowną metodę leczenia. Zabieg skleroterapii żylaków sprawdzi się doskonale w przypadku teleangiektazji (pajączków), czyli niewielkich rozszerzeń naczyń krwionośnych, które są widoczne pod skórą. Efekty skleroterapii są niesamowite także, gdy na nogach pojawiają się żylaki siateczkowe, czyli sploty drobnych naczynek, przypominające swoim wyglądem sieć.
W nieco bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju niewydolności żylnej skleroterapia jednak także może dać dobre rezultaty. Na podstawie różnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta lub pacjentki, lekarz może zadecydować o zastosowaniu tej formy leczenia również w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej, bądź żył perforatorów, łączących naczynia powierzchowne z żyłami położonymi głębiej.
Skleroterapia pomaga także pacjentom zmagającym się z owrzodzeniami żylnymi, czyli niegojącymi się ranami powstałymi wskutek przewlekłej niewydolności naczyń krwionośnych.
Skleroterapia efekty
Skleroterapia zapewnia znakomite rezultaty zwłaszcza w przypadku pajączków i żylaków siateczkowych oraz niektórych bardziej zaawansowanych zmian. Efekty skleroterapii są nie do przecenienia: terapia ta nie tylko skutecznie likwiduje nieestetyczne zmiany występujące na skórze nóg, ale w wielu sytuacjach znacząco poprawia jakość życia pacjenta lub pacjentki. Mocno rozwinięta niewydolność żylna bowiem powodować dolegliwości bólowe, a także nieprzyjemne odczucia, takie jak skurcze mięśni, ciężkość nóg, czy mrowienie w nogach.
Co jednak najważniejsze, skleroterapia zapobiega dalszemu rozwijaniu się choroby w zmienionych żyłach, w związku z tym zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Zabieg skleroterapii nie trwa długo, a pierwsze efekty widoczne są z reguły po 2-4 tygodniach (w przypadku większych żył może to być dłuższy czas)
Przygotowanie do zabiegu skleroterapii
Przed skleroterapią przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja, w trakcie której lekarz omawia z pacjentem wszelkie aspekty leczenia. Rozmowa ma na celu też zbadanie, czy nie istnieją przeciwwskazania do skleroterapii i poinformowanie o zaleceniach dotyczących postępowania zarówno przed, jak i po zabiegu.
Warto mieć świadomość, że przed przystąpieniem do skleroterapii należy zrezygnować na pewien czas z przyjmowania niektórych leków – lekarz poinformuje o tym przed zabiegiem.
Bezpośrednio przed procedurą skleroterapii należy unikać aplikowania kosmetyków na obszar poddany zabiegowi. Nie należy też depilować nóg, aby nie spowodować podrażnienia skóry. Wcześniej warto nabyć odpowiednie pończochy lub rajstopy uciskowe, które należy nosić po zabiegu, aby wspomóc proces zanikania żylaków.
Skleroterapia – po zabiegu
Ze względu na niską inwazyjność metody, nie jest konieczna rekonwalescencja po skleroterapii. Niewskazane jest wręcz odpoczywanie w pozycji siedzącej, ani długotrwałe stanie. Po obliteracji żylaków zazwyczaj występuje niewielka opuchlizna i bolesność miejsc poddawanych terapii. Jest to naturalna reakcja, która nie świadczy o powikłaniach. W przypadku silnego bólu można stosować środki przeciwbólowe i ochładzać skórę.
Skleroterapia przeciwwskazania
Mimo że skleroterapia jest bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne czynniki zdrowotne, które wymagają rozmowy z lekarzem. Należą do nich przede wszystkim:
- aktywne infekcje skórne w planowanym miejscu wykonania zabiegu,
- zakrzepica obejmująca żyły głębokie,
- cukrzyca,
- alergia na preparaty obliterujące,
- miażdżyca,
- zbyt duża wielkość chorobowo zmienionych naczyń krwionośnych.
Skleroterapia opinie
Skleroterapia oceniana jest jako bardzo skuteczny i bezbolesny zabieg usuwający żylaki. Nieestetyczne zmiany na nogach znikają niekiedy nawet po jednym, a czasem po kilku zabiegach. Warto podkreślić, że również osoby starsze i borykające się wcześniej z dużą liczbą żylaków są pozytywnie zaskoczone rezultatami skleroterapii. Niezwykle istotne jest jednak przestrzeganie zaleceń pozabiegowych i często uzbrojenie się w cierpliwość – patologiczne zmiany w obrębie naczyń krwionośnych nie znikną bowiem w ciągu kilku dni. Ogromne znaczenie ma też wybór profesjonalnej kliniki, w której zabieg zostanie przeprowadzony bezpiecznie, przez doświadczonych lekarzy. Opinie o skleroterapii są bardzo pozytywne – to krótki zabieg.
Skleroterapia żylaków w Poznaniu
W Skin-Medic zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych lekarzy, którzy posiadają doświadczenie i wielokrotnie wykonywali skleroterapię w Poznaniu, ale też w renomowanych placówkach na całym świecie. Naszą misją jest dbanie o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie pacjenta, przy zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa wszystkich procedur zabiegowych. Ponadto nasi pacjenci zawsze mają dostęp do lekarza, który reaguje na wszelkie zgłaszane przez nich wątpliwości Jeśli więc myślisz o skleroterapii w Poznaniu, nie czekaj i zgłoś się do nas!