Call Now Button

Wpływ ćwiczeń na procesy starzeniowe ciała i skóry

Z pewnością wiesz, że aktywność fizyczna jest niezmiernie istotna dla zachowania dobrej kondycji, prawidłowej masy ciała i ogólnego zdrowia. Może być jednak zaskoczeniem dla Ciebie, że wpływa również pozytywnie na skórę i opóźnia procesy starzenia. Dowiedz się więcej na temat wpływu ćwiczeń na procesy starzeniowe!

Ćwiczenia a procesy starzeniowe

Wpływ ćwiczeń na procesy starzeniowe ciała i skóryProcesy starzeniowe zaczynają zachodzić w ciele już w okolicach 30. roku życia. Polegają one m.in. na stopniowym osłabianiu się struktury kostnej, ścięgien, więzadeł i mięśni. Skóra także ulega mechanizmom starzeniowym. Zmniejsza się w niej m.in. ilość kolagenu i elastyny, co sprawia, że traci ona swoją jędrność. Z tego powodu uwidaczniają się  zmarszczki i bruzdy, a skóra staje się wiotka. Tkanki zaczynają opadać, a owal twarzy staje się mniej wyrazisty. 

Ćwiczenia mogą jednak wpłynąć na opóźnienie tych procesów. Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, ale także inne struktury w ludzkim organizmie. Regularne obciążanie mięśni pozwala na utrzymanie też kości w dobrej kondycji. Ćwiczenia fizyczne pobudzają komórki kości do wytwarzania macierzy, a tym samym wzmocnienia ich struktury. W celu utrzymania kości w dobrym stanie zalecany jest trening aerobowy przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, czy nawet szybki marsz.

Jak ćwiczenia wpływają na skórę?

Zastanawiasz się, jak aktywność fizyczna oddziałuje na skórę? Ćwiczenia przede wszystkim usprawniają przepływ krwi, a to sprawia, że lepiej transportowany jest tlen i składniki odżywcze. Skóra staje się lepiej dotleniona, a dzięki temu nabiera więcej blasku. Cera osoby, która regularnie trenuje, jest też dobrze odżywiona i nawilżona. 

Ćwiczenia wpływają również na z organizmu usuwanie wolnych rodników. Dzięki temu zahamowany zostaje proces starzenia, a co za tym idzie – skóra dłużej pozostaje zdrowa, gładka i sprężysta. Regularna aktywność pomaga też w zwiększeniu produkcji kolagenu. Kolagen to główne białko strukturalne skóry, które zapewnia jej odpowiednią podporę. Niestety jego poziom wraz z wiekiem maleje. Dzięki ćwiczeniom możesz jednak stymulować jego produkcję, a tym samym zachować jędrną i optymalnie napiętą cerę na dłużej.

Ćwiczenia a skóra – co jeszcze warto wiedzieć?

Aktywność fizyczna ma także niebagatelny wpływ na redukcję stresu. W dzisiejszym pędzącym świecie, w którym stres jest na porządku dziennym, warto zapewnić sobie odskocznię od negatywnych emocji. Ruch jest niezbędny do tego, aby zachować równowagę psychiczną, a to również nie pozostaje bez wpływu na skórę.

Nadmierny stres przyczynia się bowiem do występowania wielu problemów skórnych. Może on nasilić zmiany trądzikowe, czy objawy atopowego zapalenia skóry. Stres zwiększa wydzielanie sebum, przez co na twarzy mogą często pojawiać się grudki, krostki, czy zaskórniki. Regularne ćwiczenia fizyczne pozwolą na zredukowanie tych niedoskonałości i poprawę jakości cery. 

Jakie ćwiczenia na jędrność skóry?

Ruch jest ogólnie sprzymierzeńcem utrzymania zdrowej i jędrnej skóry. Jednak pewne ćwiczenia szczególnie opłaca się wykonywać, aby zapobiec wiotczeniu skóry np. w trakcie odchudzania. Poza treningiem aerobowym lub cardio, który warto wykonywać dla zachowania dobrej kondycji, warto włączyć ćwiczenia siłowe. Trening taki powinien być wykonywany na wszystkie partie mięśniowe.

Ćwiczenia na jędrność skóry to chociażby popularne brzuszki, które wzmocnią mięśnie stabilizujące tułów. Dzięki temu sprawią, że skóra w tym miejscu będzie lepiej napięta. Warto wykonywać też plank, czyli pozycję deski na przedramionach. Jest to ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, ramion i pośladków, ma więc bardzo wszechstronne zastosowanie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ćwiczeniami, możesz zacząć od deski na kolanach. Kluczowe w tym ćwiczeniu jest utrzymanie prostych pleców, napiętych mięśni brzucha i pośladków.

Jeśli chcesz mieć jędrne pośladki i uda, dobrze jest też wykonywać wykroki, zakroki oraz przysiady. Pamiętaj jednak, że bardzo ważna jest technika treningu. Jeżeli więc jesteś osobą początkującą, najlepiej skonsultuj się z trenerem, który pokaże Ci, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Ćwiczenia a elektrostymulacja mięśni

Warto wspomnieć, że mięśnie można pobudzić również poprzez ich elektrostymulację. Elektrostymulacja mięśni to sposób na maksymalne zaangażowanie danego mięśnia do pracy poprzez wysłanie do niego impulsów elektrycznych. Metodę tę można wykorzystać jako uzupełnienie treningów lub jako niezależny sposób na pobudzenie mięśni. Jest to więc zabieg przeznaczony dla osób, które z różnych powodów nie mogą wykonywać klasycznego treningu, a także tych, które chcę lepiej wykorzystać potencjał swoich mięśni.

Podczas elektrostymulacji pacjent ma nałożony specjalny kombinezon, który jest podłączony do prądu. Aktywuje on konkretne mięśnie, powodując ich napięcie. Metoda ta może być stosowana przy jednoczesnym zaangażowaniu mięśni poprzez wykonywanie ćwiczeń. Jednak będzie skuteczna również bez wykonywania jakichkolwiek ruchów.

Elektrostymulacja mięśni działa jak intensywny trening. Daje więc efekty w postaci wzmocnienia mięśni i struktury kostnej, a także poprawy jakości skóry. Regularne korzystanie z tego typu procedury pozwala więc na ujędrnienie i wysmuklenie ciała.

Shopping Cart
Scroll to Top