Hamowanie procesów starzenia jest niezbędnym elementem dbania o skórę. Dzięki dostarczeniu jej odpowiednich substancji, możesz na długo zachować młody i piękny wygląd. Pomogą Ci w tym peptydy – substancje biozgodne z ludzkim organizmem, które oddziałują na niego na wielu poziomach. Dowiedz się, czym dokładnie są te związki i jak działają na Twoje ciało!
Co to są peptydy?
Peptydy w ostatnim czasie zyskały niesamowitą popularność, a to za sprawą ich wszechstronnego, dobroczynnego działania na skórę. Warto wiedzieć, czym w ogóle są te substancje, aby w pełni zrozumieć ich właściwości. Peptydy to związki organiczne zwane amidami, które występują naturalnie w organizmie człowieka. Zbudowane są one z aminokwasów, połączonych tzw. wiązaniem peptydowym. Pełnią różnorodne funkcje w organizmie, które także mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia skóry. Stosowanie peptydów na twarz odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce anti-aging.
Rodzaje i funkcje peptydów
Ze względu na funkcje, jakie mogą spełniać peptydy można wyróżnić:
- peptydy sygnałowe (przekazujące określone sygnały),
- peptydy nośnikowe (transportujące składniki odżywcze)
- neuropeptydy (blokujące połączenia między nerwami a mięśniami).
Peptydy sygnałowe odgrywają niezwykle istotną rolę w zachowaniu prawidłowej jędrności i napięcia skóry. Poprzez przekazywanie odpowiednich sygnałów komórkom, dają one bowiem impuls do wytwarzania nowych białek podporowych skóry. W efekcie cera wzbogaca się o kolagen i elastynę, składniki niezbędne dla jej prawidłowej kondycji. Przykładami peptydów sygnałowych są: Tripeptyd-41, Palmitoyl Tripeptide-38, czy Palmitoyl Tripeptide-5.
Peptydy nośnikowe z kolei poza przenoszeniem substancji odżywczych, działają też antyoksydacyjnie. Neutralizują szkodliwe wolne rodniki, przez co działają przeciwstarzeniowo. Peptydy nośnikowe wpływają też na szybszy proces gojenia się skóry i łagodzą różnego typu stany zapalne. Są więc pomocne w przypadku trądziku, łojotoku, czy egzemy. Powszechnie stosowanym peptydem nośnikowym jest Copper-Tripeptide-1.
Działanie neuropeptydów budzi zaś wyjątkowo dużo emocji, gdyż jest porównywalne do botoksu. Te związki potrafią zahamować kurczenie się mięśni, co bezpośrednio zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Dzięki ich regularnemu stosowaniu możliwe jest też zredukowanie istniejących już bruzd i linii w skórze. Najbardziej znanym neuropeptydem jest argirelina, czyli Acetyl Hexapeptide-3.
Peptydy biomimetyczne – na czym polega ich działanie?
Często można spotkać się też ze określeniem „peptydy biomimetyczne”. Są to peptydy wytworzone syntetycznie, które cechują się jednak budową identyczną z peptydami fizjologicznymi. Dzięki temu są one w stanie naśladować ich działanie, wywołując pewne pożądane reakcje w organizmie. Peptydy te mogą należeć do różnych grup, pod względem swojej funkcjonalności. To właśnie peptydy biomimetyczne stosowane są w kosmetykach i zabiegach, a ich działanie zostało dokładnie przebadane i potwierdzone.
Peptydy biomimetyczne efektywnie pobudzają procesy naprawcze w skórze na wielu poziomach. Stosowane w produktach kosmetycznych działają długofalowo, stopniowo ujędrniając i wzmacniając skórę. Należy jednak liczyć się z tym, że efekty używania peptydów w domowej pielęgnacji kosmetykami nie będą tak mocne, jak w profesjonalnych zabiegach medycznych. Warto jednak włączyć te substancje również do samodzielnej pielęgnacji, aby zachować młody wygląd skóry przez długi czas.
Działanie peptydów
Dokładne działanie peptydów jest uzależnione od konkretnej substancji oraz zabiegu, w jakim została ona zastosowana. Najważniejsze właściwości obejmują:
- działanie odmładzające,
- redukcję zmarszczek,
- niwelowanie przebarwień,
- ujędrnianie skóry,
- nawilżanie skóry,
- wzmacnianie bariery hydrolipidowej.
Najlepsze rezultaty dają zabiegi, łączące peptydy wraz z innymi wartościowymi substancjami. Dzięki temu można w jednej terapii efektywnie działać na szereg różnych problemów skórnych.
Peptydy na twarz – kuracja anti-aging
Po peptydy na twarz warto sięgnąć po to, aby zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry i zniwelować istniejące już oznaki upływu czasu. W terapii anti-aging prawdziwą furorę robi przede wszystkim argirelina. Jest to bowiem niezwykły związek z grupy neuropeptydów, który wpływa na skórę podobnie jak botoks. Blokuje przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami, co skutkuje rozluźnieniem mięśni. Dzięki temu proces powstawania zmarszczek mimicznych zostaje skutecznie zahamowany.
Argirelina w połączeniu z czynnikami wzrostu, kolagenem i kwasami nukleinowymi wykorzystywana jest w preparacie Curenex. Produkt ten stosujemy w mezoterapii igłowej w celu poprawy jakości skóry dojrzałej, wygładzenia zmarszczek i nawilżenia cery. Curenex zawiera także Copper Tripeptide-1, wpływający na ujędrnienie skóry. Czynniki wzrostu zapewniają ponadto skórze maksymalne odżywienie, sprawiając, że staje się promienna i pełna blasku. Zabieg preparatem Curenex z peptydami skutkuje więc odmłodzeniem, poprawą elastyczności i wygładzeniem skóry twarzy. Kuracja ta może zostać też połączona z toksyną botulinową dla jeszcze silniejszego działania przeciwzmarszczkowego.
Usuwanie przebarwień dzięki peptydom
Omawiane substancje aktywne są też bardzo skuteczne w ujednolicaniu koloru skóry i hamowaniu produkcji barwnika, jakim jest melanina. Jest to więc doskonała wiadomość dla osób borykających się z plamami posłonecznymi, czy potrądzikowymi zmianami pigmentacyjnymi. Peptydy biomimetyczne działają rozjaśniająco na różnego typu przebarwienia.
Możliwości takie dają m.in. oligopeptyd-34, oligopeptyd-50 i pentapeptyd-13, które zawarte zostały w specjalistycznej mezoterapii na przebarwienia Dermaheal SB. Zabieg ten działa również antyoksydacyjnie dzięki pochodnej witaminie C, a także przeciwzapalnie i seboregulująco dzięki ekstraktowi z lukrecji. Preparat ten został opracowany w taki sposób, aby nie tylko ujednolicać odcień skóry, ale także zapobiegać pojawianiu się kolejnych przebarwień.
Peptydowa terapia włosów – jak działa?
Peptydy można zastosować nie tylko na twarz, ale również na skórę głowy. Niektóre z nich sprawdzą się bowiem rewelacyjnie w zabiegach wspomagających porost włosów. Jedną z najskuteczniejszych terapii jest kuracja peptydowa Dr. Cyj Hair Filler, wykorzystywana w mezoterapii igłowej głowy.
Peptydowa terapia włosów pobudza krążenie w skórze i zlokalizowanych w niej mieszkach włosowych. Dzięki temu usprawnia przepływ substancji odżywczych, co skutkuje pobudzeniem włosów do wzrostu. Peptydy wpływają także na tworzenie się naczyń włosowatych i hamują wypadanie włosów. W koktajlu tym ważną rolę odgrywa też oligopeptyd-71, który przywraca włosom ich naturalny kolor. Dzięki temu można zahamować również proces siwienia włosów. Mezoterapia skóry głowy z wykorzystaniem preparatu peptydowego powstrzymuje łysienie, a także wzmacnia i zagęszcza włosy. Warto więc skorzystać z tego zabiegu w przypadku osłabienia i przerzedzenia włosów.