Call Now Button

Trądzik hormonalny – jak się go pozbyć?

Nieestetyczne krostki i grudki to zmora nie tylko nastolatków. Bardzo wiele osób w wieku dorosłym zmaga się z trądzikiem hormonalnym, który jest trudny do okiełznania. Jednak właściwe, kompleksowe podejście pomaga poradzić sobie z tym problemem. To nie tylko leczenie farmakologiczne, ale dużo więcej. W leczeniu trądziku hormonalnego ważne są właściwa pielęgnacja, dieta i odpowiednio dobrane zabiegi, takie jak laseroterapia. Dowiedz się, jak raz na zawsze pozbyć się trądziku hormonalnego!

Trądzik hormonalny – objawy

Trądzik hormonalny - jak się go pozbyćWiele osób sądzi, że wykwity skórne w postaci grudek, krostek, czy zaskórników to przede wszystkim problem osób młodych. Coraz częściej jednak zwraca się uwagę na to, że z trądzikiem mierzą się nie tylko nastolatkowie. Trądzik hormonalny po 30. roku życia to nierzadko spotykany problem, który przejawia się wykwitami w okolicach żuchwy i szyi. Zmiany skórne mogą pojawiać się też na nosie, czy brodzie, a nawet na klatce piersiowej i na plecach.

Stany zapalne występujące w trądziku hormonalnym mają najczęściej duże rozmiary. Są to zwykle czerwone, bolesne grudki. Mogą pojawiać się jednak też krostki i zaskórniki. Na cerze wyraźnie widoczny jest nadmiar sebum, staje się ona bowiem tłusta i błyszcząca. Stany zapalne przy trądziku hormonalnym ciężko się goją, a na domiar złego często pozostawiają po sobie przebarwienia i blizny. 

Skąd się bierze trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z zaburzeniem funkcjonowania hormonów. Bardzo często trądzik hormonalny powoduje nadmierna ilość niektórych hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów. O tym, że poziom tych związków w organizmie może być podwyższony świadczą też zaburzenia cyklu miesiączkowego, nadmierne owłosienie lub wypadanie włosów. Dlatego w przypadku pojawienia się tego typu objawów, warto wykonać odpowiednie badania.

W celu stwierdzenia, czy przyczyną trądziku może być zbyt wysoki poziom androgenów, warto wykona badanie DHEA (dehydroepiandrosteronu), testosteronu, a także lutropiny i folikulotropiny. Źródłem problemów czasem jest insulinooporność, więc zaleca się też zbadać poziom insuliny. Warto również sprawdzić, jaki jest poziom estrogenów, ponieważ zaburzenia w ich produkcji mogą również przyczynić się do powstawania trądziku. Kolejną grupą hormonów, które mogą odgrywać istotną rolę w tworzeniu się zmian skórnych są hormony tarczycy, takie jak tyroksyna i trójjodotyronina.

W trądziku hormonalnym dużą rolę może odgrywać również stres i podwyższony poziom kortyzolu. Kortyzol ma działanie prozapalne, zatem sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych. Powoduje również osłabienie bariery hydrolipidowej skóry, co skutkuje jej wysuszeniem i zwiększeniem podatności na działanie drobnoustrojów. Przesuszenie zaś przyczynia się do zwiększenia produkcji łoju skórnego. W efekcie skóra jest narażona na wzmożone działanie bakterii, co w połączeniu z sebum i nadmierną keratynizacją naskórka sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

Trądzik hormonalny – jak wygląda leczenie?

Leczenie trądziku hormonalnego przebiega na ogół pod kontrolą specjalisty dermatologa lub endokrynologa. Po określeniu przyczyny zmian, lekarz dobiera odpowiednie środki farmakologiczne. Najczęściej leczenie trądziku oparte jest na przyjmowaniu specjalistycznych leków doustnych. Bezpośrednio na zmiany skórne stosuje się natomiast kremy lub maści, które wyciszają stany zapalne. Często stosowanymi środkami w leczeniu trądziku hormonalnego są antybiotyki lub retinoidy. 

Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach może być konieczne, ale w niektórych sytuacjach okazuje się nieskuteczne. Może być również problematyczne ze względu na skutki uboczne stosowanych leków. Dlatego podstawą leczenia trądziku hormonalnego powinna być świadoma pielęgnacja skóry oraz właściwe odżywianie się. Warto też skorzystać z mało inwazyjnych zabiegów medycznych, które skutecznie pomogą zredukować stany zapalne i zmniejszyć ryzyko ich ponownego wystąpienia. Takie kompleksowe podejście znacznie zwiększa szanse na sukces, czyli całkowite wyleczenie trądziku hormonalnego.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem hormonalnym

Jeśli borykasz się z trądzikiem hormonalnym, zwróć szczególną uwagę na preparaty, których używasz do pielęgnacji skóry. Nie chodzi więc tylko o to, aby kierować się opakowaniem, które reklamuje produkt jako odpowiedni dla cery trądzikowej. Warto też wiedzieć, jakie składniki zawarte są w danym kosmetyku. Unikaj przede wszystkim mocno drażniących i wysuszających skórę alkoholi, takich jak alkohol denaturowany, etylowy, czy izopropylowy. 

Nie stosuj też substancji komedogennych, które mogą sprzyjać tworzeniu się stanów zapalnych w Twojej skórze. Należą do nich m.in. niektóre tłuszcze, takie jak olej kokosowy, masło kakaowe, czy lanolina. Odstaw też wszelkie kremy, które posiadają w swoim składzie oleje mineralne, znane jako Paraffinum liquidum (parafina), czy Petrolatum (wazelina). Są to pochodne ropy naftowej, które poprzez tworzenie ścisłej warstwy okluzyjnej sprzyjają rozwojowi niektórych bakterii. 

Jednocześnie pamiętaj o tym, aby nie przesuszyć nadmiernie skóry. Stosuj kremy nawilżające, oparte na lekkich, nieobciążających skóry olejach, takich jak olej konopny, jojoba, czy olej z ogórecznika. Do pielęgnacji warto włączyć retinol, jednak należy to robić ostrożnie. Na początek zacznij od niskich stężeń, np. 0,5% zawartości kosmetyku. Pamiętaj też o tym, żeby podczas kuracji retinolem nie wystawiać skóry na słońce i nie stosować innych silnych substancji aktywnych.

Trądzik hormonalny – dieta

Sposób odżywiania ma niezwykle istotny wpływ na kondycję skóry. Jeśli więc masz problem z nawracającymi zmianami trądzikowymi, zadbaj o swoją dietę. Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości witamin A, B, C i E oraz cynku i selenu. Znajdują się one w owocach, warzywach, roślinach strączkowych, orzechach, nasionach, a także produktach nabiałowych. Kluczowa jest różnorodność i zachowanie odpowiednich proporcji – podstawą diety powinny być rozmaite warzywa oraz owoce, a pozostałe produkty należy traktować jako niezbędne uzupełnienie diety. Niewskazane natomiast są słodycze, fast foody, alkohol i produkty wysoko przetworzone. Warto pamiętać też o witaminie D, której niedobór zwykle pojawia się w okresie jesienno-zimowym. 

Zabiegi laserowe na trądzik hormonalny

Kolejnym elementem, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem hormonalnym, są zabiegi medycyny estetycznej. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się zwłaszcza zabiegi laserowe, które działają jednocześnie na kilka czynników, powodujących trądzik. Skoncentrowana wiązka laserowa docierając do skóry powoduje mocne podgrzanie tkanek. W efekcie dochodzi do zniszczenia bytujących na skórze bakterii, które powodują stany zapalne. Laser również reguluje produkcję sebum, którego nadmiar jest bezpośrednią przyczyną powstawania grudek i krostek.

Laser również stymuluje skórę do wzmożonej produkcji białek podporowych, takich jak kolagen i elastyna. Jest to bardzo istotne nie tylko dla zachowania młodej i gładkiej skóry. Włókna kolagenowe i elastynowe odpowiadają też za prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Co za tym idzie, staje się ona mocniejsza i lepiej chroniona przed szkodliwymi bakteriami. Dzięki wzmocnieniu warstwy hydrolipidowej skóra też skuteczniej utrzymuje wodę, dzięki czemu wycisza się nadprodukcja sebum. 

Zabiegi z wykorzystaniem lasera są więc skuteczną bronią, która pomoże Ci pozbyć się raz na zawsze trądziku hormonalnego. Zgłoś się do kliniki Skin-Medic, aby zadbać o swoją skórę pod okiem doświadczonych specjalistów. Dobierzemy indywidualny plan terapii, dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Shopping Cart
Scroll to Top