Precyzyjne oczyszczenie skóry twarzy to niezbędny krok, który jest wstępem do dalszych etapów pielęgnacji. Demakijaż to nie tylko usunięcie makijażu, ale również wszelkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na niej w ciągu dnia. Dlatego niezmiernie ważne jest prawidłowe wykonanie tej czynności. Dowiedz się, jak właściwie przeprowadzać demakijaż i jakich produktów używać!
Czemu demakijaż jest ważny?
Większość kobiet codziennie nakłada na swoją twarz wiele warstw kolorowych kosmetyków – począwszy od korektora, podkładu, poprzez cienie do powiek, tusze, szminki, a skończywszy na pudrach, czy różu. Ponadto w ciągu całego dnia na skórze kumulują się kurz, bakterie i inne zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska. Jeśli nie usuniesz ich ze swojej skóry, będą powodowały zapychanie porów, powstawanie zaskórników i stanów zapalnych.
Dokładne oczyszczanie skóry poprzez demakijaż zapewnia pozbycie się wszystkich kolorowych kosmetyków i zabrudzeń. Dzięki temu skóra może oddychać i prawidłowo zregenerować się przez noc. Wchłania też bez przeszkód dostarczone jej składniki odżywcze w postaci kremów lub innych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Co się stanie, gdy zapomnisz o demakijażu?
Zdarzyło Ci się, że byłaś tak zmęczona, że zapomniałaś o zmyciu makijażu przed pójściem spać? Albo wróciłaś z imprezy późno w nocy i nie miałaś już siły na zabiegi pielęgnacyjne? Jeśli tak, to nie jesteś w tym osamotniona – niemal każdej kobiecie zdarzają się czasem takie sytuacja. Warto jednak mieć świadomość, do czego może prowadzić takie postępowanie.
Jeśli jednorazowo zapomnisz o demakijażu, licz się z tym, że Twoja cera będzie rano poszarzała, zaczerwieniona, a nawet opuchnięta. Po przebudzeniu konieczne będzie jeszcze dokładniejsze oczyszczenie twarzy niż normalnie. Przywrócenie jej do prawidłowego stanu może zająć trochę czasu. Jednorazowy błąd nie powinien mieć jednak poważniejszych konsekwencji, choć i tak lepiej go nie popełniać.
Jeśli jednak będziesz regularnie pomijać usuwanie makijażu, możesz doprowadzić swoją skórę do bardzo złego stanu. Pojawią się zaskórniki, grudki i uporczywe krostki, skóra stanie się też szara i ziemista. Procesy starzenia zdecydowanie przyspieszą, a to spowoduje pojawienie się zmarszczek i wiotczenie skóry.
Jak wykonywać demakijaż?
Podstawą jest dobranie odpowiedniego produktu do demakijażu. Wybierz odpowiedni kosmetyk w zależności od potrzeb Twojej skóry. Dla cery tłustej lub mieszanej dobrze sprawdzi się żel oczyszczający lub lekkie mleczko. Nie powinno zawierać alkoholu, ponieważ może on nadmiernie wysuszać cerę. Z kolei cera sucha z pewnością polubi się z nawilżającym mleczkiem lub olejkiem. Dobrym rozwiązaniem jest też płyn micelarny. Lepiej zrezygnować z chusteczek do demakijażu – mogą one podrażniać skórę.
Demakijaż powinno wykonywać się bez nadmiernego pocierania skóry. Jeśli używasz wacików kosmetycznych, przykładaj je do skóry i poczekaj, aż makijaż się rozpuści. Dopiero wtedy delikatnie usuń go z powierzchni twarzy. Mocne pocieranie może spowodować podrażnienie skóry i naruszenie jej bariery hydrolipidowej. Jeśli używasz olejku, możesz zdecydować się na wykonanie demakijażu dłońmi – bez wacików. W tym przypadku bardzo dokładnie wmasuj olejek w skórę, a następnie starannie go zmyj pianką lub żelem. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy demakijażu oczu.
Usuwanie makijażu – co dalej?
Usunięcie warstwy kolorowych kosmetyków i powierzchownych zabrudzeń z twarzy to dopiero początek oczyszczania. Po zmyciu makijażu trzeba jeszcze dogłębnie oczyścić skórę, najlepiej używając do tego celu pianki lub żelu do mycia twarzy. Nie zaleca się stosowania produktów z alkoholem i mocnymi detergentami. Niektórzy eksperci odradzają też używanie mydła, ale w tym przypadku wiele zależy od cery i od rodzaju mydła.
Niezależnie do tego, jakiego kosmetyku do mycia twarzy użyjesz, pamiętaj też o jej tonizowaniu. Jest to krok, który pomaga szybko przywrócić skórze jej właściwe pH. Kosmetyki oczyszczające mogą je zaburzyć, co może spowodować namnażanie się bakterii. Dlatego warto po demakijażu i umyciu twarzy sięgnąć po tonik. W tej roli może sprawdzić się też hydrolat, czyli woda kwiatowa o niewielkim stężeniu olejków eterycznych. Należy jednak zwrócić uwagę na pH produktu – powinno wynosić ok. 5-6.
Demakijaż – czy wystarczy do oczyszczania twarzy?
Cały proces związany z oczyszczaniem twarzy powinien obejmować: demakijaż, mycie twarzy i tonizowanie jej. To powinno wystarczy do optymalnego oczyszczenia twarzy na co dzień. Od czasu do czasu cera jednak potrzebuje dogłębnego oczyszczenia. W takim przypadku warto sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane sposoby.
Oczyszczanie wodorowe pozwoli na znacznie dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń ze skóry. Warto zdecydować się na taki zabieg, kiedy skóra traci swój blask i widoczne stają się procesy starzenia. Jeśli Twoja cera stała się szara, ziemista, dobrze jest zapewnić jej dogłębne oczyszczanie. Kuracja ta pomoże także osobom borykającym się z rozszerzonymi porami, czy nadmiarem sebum.
Zabieg z użyciem wodoru pomaga pozbyć się wolnych rodników, które odpowiedzialne są za starzenie się skóry. Następuje też redukcja wytwarzania łoju skórnego, co wpływa na zwężenie porów i zapobiega pojawianiu się niedoskonałości. Wodorowe oczyszczanie skóry zwiększa też jej nawilżenie i pomaga utrzymać jej optymalną jędrność. Taka kuracja pomoże Ci zatem zachować młody, zdrowy wygląd skóry na długo.